Dünyanın En Hızlı Lastiği X Lite Aero TT

12/08/2009  //     //  Yol Bisikleti ve Donanımları İncelemeleri

   Bontrager firması  ürettiği X Lite Aero TT yarış lastiğini dünyanın en hızlı lastiği olarak bisikletcilere sunuyor. Üstün aerodinamik özelliklere sahip olarak hazırlanan  lastiğin ayrıca zeminle olan temasında minimüm sürtünme ile dönmesi hedeflenmiş.  Botranger hızlı bir performans lastiği üretme yarışındaki diğer firmalarala olan rekabetlerinde  X Lite Aero TT’ üreterek  oldukça avantajlı bir durma geldiklerini  düşünüyorlar ve  hayal kırıklığına uğratmadıklarını belirtiyorlar.
X Lite Aero TT, daha az enerji  kullanarak kullanımı daha hızlı gidebilmeniz için tasarlanmış.
   Yapılan test sürüşlerinde  10 km lik bir zaman karşı yarışında en az 6 sn, 40 kmlik zaman karşıda en az 31 sn yine 120 km lik bir İronman yarışında ise 138 sn den fazla  zaman kazandırdığı hesaplanmış.
  

   Benzersiz aerodinamik  tasarım özelliği geliştirilerek  lastik-jant arayüzünde oluşturulan hava akımı için oldukça başarılı bir sitem yararatılarak  yüksek bir performans elde edilmiş.

Teknik özellikleri:
(62/58a için) Çift, silis karbon bileşimi
120tpi formatında üretilerek   hafif  ve sağlam olması hedeflenmiş,  650c ve 700c  boyutlarında üretilmiş  
Ağırlıkları : 180 gram 700×19, 700×23 195 gram
Teknik Ayrıntılar:

   Dünyanın en hızlı lastik yaparken geliştirilen aerodinamik özelliklerin yanında sürtünmeye dayanıklı hafif bir lastik üretmek gerçekten üretici firmalırı her zman zolayan bir mesele olmuştur. Botranger  bu sorunu 120tpi  lastiğin  aerodinamik yapısını geliştirerek çözmüş.    

Aerodinamik Profili:
Tubüler  yapılı(kesitli) lastikler   lastik ve jant  ın birleştiği yüzeyde küçük bir çentik oluştururarak çembere tutunurlar   bununla beraber  tüm jant yüzeyini  tam olarak kaplamazlar. Standart düğüm yapılı(kesitli) janttan lastik yüzeyine doğru  bir dudak  oluşturarak  lastikler jantın içinde boncuk şeklinde kanca kesitli yapısıyla janta tutunarak  lastiğin adaptasyonunu sağlarlar, X Lite Aero TTbunnun yanı sıra özel aero dinamik dizaynı sayesinde oluşturduğu dudaklar ve hizalanmalar ile  hava ve tirbulansını  aerodinamik  yolara yönlenmesine zorlarlar.   X Lite Aero TT l yarış lastiğinde ve lastik-jant arayüzü üzerinden hava akışını artırran çok iyi tasarlanmış aero kanat yapısı bulunmaktadır bu özelliklere sahip olması nedeniyle  üretici firma tarafından dünyanın en hızlı lastiği olarak piyasaya sunulmaktadır.

   Bu yapısı nedeniyle bazı çemberlere  adaptasyon sorunu olabilir, çok dikkatli bir şekilde  lastik çembere  yerleştirilmelidir. Her ne kadar üretici firma tarafından dayanıklık için olumlu veriler veriliyorsa da kullanıcılar diğer lastiklerle kıyasladığında X Lite Aero TT nin asıl özelliğinin dayanıklılıktan çok hızında olduğu görüşünde birleşiyorlar.

Kaynak: Bontrager.com

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın