CTR İnceleme: Orta Segmentteki Yüksek Profilli Shimano RS80-A

29/05/2013  //     //  Yol Bisikleti ve Donanımları İncelemeleri

 

 

Shimano, orta-üst sınıfındaki son ataklarından birisi olarak, RS80 serisini ortaya koymuştur. Ama yüksek profil anlamında sadece markanın amiral serisi olan Dura-Ace grubunda yüksek profilli jant serileri varken, şimdi daha geniş bir kullanıcı kitlesinin yüksek profilli, karbon jant setlerinin kullanabilmesi sağlanıyor.

 

Yüksek profil jant setlerinin en büyük özelliği aero yapıları nedeni ile, rüzgar sürtünme oranını en aza indirgeyerek, maksimum akıcılık ve dolayısı ile hız sağlamasıdır. Bu nedenle daha çok performans sürücüleri tarafında tercih edilir. Ancak, profil malzemesi olarak karbon kullanıldığı için haliyle ürün fiyatlarında bir sıçrama görüyoruz. Zira, markaların yüksek profil jantları genel olarak üst segment gruplarının temsilcileri halindeler. Shimano firmasının seri dışı olarak piyasa sürdüğü RS80 serisi, 24 mm’lik C24 serisi ve 50 mm profil yüksekliğine sahip C50 serisi ile Ultegra ve Dura-Ace serilerinin arasında kendine yer buluyor. Serinin C24 serisi de karbon alaşımlı. 

 

Jant setini bisiklete monte ettiğinizde diğer bütün yüksek profil jant setlerinde olduğu gibi, bisikletin genel görüntüsünde çok daha iddialı ve agresif yönde bir değişim gözlemleniyor. Yola çıktığınızda, ilk kilometrelerde akıcılığı hissetmeye başlıyorsunuz. Hızlanmaya başladıkça akıcılık, kendini çok daha fazla hissettirmeye başlıyor. Ürünün bana kalırsa en büyük dezavantajı 1,813 kg’lık ağırlığı. Bu nedenle yüksek profil setler sınıfının en alt grubunda yer alıyor. Daha önceki yazılarımızda da belirttiğimiz üzere, jantın en dikkatli kullanılması gereken zamanlar, yanal rüzgar kondüsyonu. Rüzgarın dikey olarak ön ve arkadan esiyor olması gerçekten seti çok ön plana çıkarıyor, ancak yanal bir rüzgar etkisi altında kalındığında, özellikle hızlı inişlerde (40 km/h hızların üzerinde) çok dikkatli olunması gerekiyor. 

 

Çelik özlü freehub gövdesi setin, uzun kullanım periyodu boyuncaki davranışı konusunda fikir verir nitelikte. Ön tekerdeki 16, arka tekerlekte yer alan 20 adet düz tel, aero özelliği güçlendiriyor. 

 

 

 

 

 

 

 

Avantajları:

– Elit seviyede aero özellik

– Yüksek performans/fiyat oranı

 

Dezavantajları:

– Ağırlık.

– Yanal rüzgar etkisi.

 

 

Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın