Continental Gator Hardshell Yol Lastiği

19/03/2011  //     //  Yol Bisikleti ve Donanımları İncelemeleri


        Otomobil lastikleri üreten Continental firması, sadece dağ bisikleti lastiklerinde değil, yol bisikleti lastiklerinde de 100 yıldan uzun süredir kaliteli ürünler üretmeye devam ediyor. Alman kalitesini tüm ürünlerinde görebileceğimiz marka, geçtiğimiz hafta Japonya’da yaşanan deprem felaketine ilk yardım amacıyla 250.000 Euro bağışta bulundu.

 

        Konumuza dönecek olursak, özellikle GP serisi ile yol bisikletçiliğinde büyük beğeni toplayan Continental, bu sefer sağlamlığın ön planda tutulduğu bir lastikle karşımıza çıkıyor.

 

         Lastiği test edenlerin görüşlerini alalım;

 

        Lastik, sağlamlığı gereği haliyle ağır, bu yüzden birçok bisiklet sporcusuna göre yarış lastiği ağırlığından uzak. Biraz pahalı, sadece dış köşelerinde bir parça yol tutuşa sahip ve en iyi her koşul lastiği değil.

 

        Bu lastikleri çok zorladığınız zaman patlamaz değiller, fakat patlamaya karşı çok dirençliler. Tabi bir inşaatın önünden geçerken yerdeki bir zımba teline denk gelirseniz, ilk sürüşte bile büyük bir patlak yaşayabilirsiniz.

 

 

        Yaşanan bir başka problem ise, lastik şişirildiğinde, yanak kısmı kabararak telli bölümden ayrılmayla sonuçlanması. Birkaç fotoğraf ve açıklamayla CRC’ye (Chain Reaction satış sitesi) e-posta gönderdiğimde, birkaç gün sonra üretim hatası olduğunun ve bana yenisini göndereceklerinin söylendiği bir cevap aldım (Bu alkışı hak eden bir hareketti).

 

        Problemler bir kenara, bu lastikleri çok beğendik. Diğer hiçbir “sağlam” tür lastikle karşılaştıramazsınız (Gator Skins, Armadillos vb). Fakat sağlamlıkta eski Conti’lerimden daha iyi olduklarını biliyorum.

 

        Bu yüzden eğer dayanıklı, patlamaya dirençli bir antrenman/genel sürüş lastiği arıyorsanız, daha az harcamaya aklınızı yormayın. Hararetle tavsiye edilecek bir lastik.

 

 

Özellikleri:

– 3 katman

– 180 TPI (İnç başına iplik dokuma sayısı, kalitenin göstergesidir. Ne kadar yüksek rakam olursa, o derece kaliteli bir lastik olduğunu belirtir)

– Yanaktan yanağa koruma özelliği sağlayan “Duraskin”

 

        Aşağıda göreceğiniz üzere 700×23’ten 700×32’ye kadar birçok farklı ölçüde üretiliyor. Ağırlıkları ise ölçüsüne ve özelliğine göre 250 gr ile 460 gr arasında değişiyor.

 

 

ARTILARI :

 

– Sağlam yapı (Test edilen modelin yanak problemine rağmen eminiz ki bu bir seferlik bir durumdu ve Continental, çok güçlü olan itibarını olumsuz bir tecrübeyle kaybedecek bir firma değil)

– Patlamaya dirençli (yine de hatırlamalısınız, patlamaz değiller)

– Continental’in garantisi

 

 

EKSİLERİ :

 

        90-120 Avusturalya Doları arası değişen Avusturalya fiyatı. İngiltere fiyatı ise 100 $. Siz Cyclingtr okuyucularına önerim, eğer bu lastiklerden alacaksanız Amerika’dan satın almanız olacaktır. Benim sizler için bulduğum fiyatlar 50 $ civarında seyrediyor.

 

Hazırlayan : Fatih Buzgan

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın