Cervelo S2 – DURA ACE 7900

17/12/2013  //     //  Yol Bisikleti ve Donanımları İncelemeleri

 

Her şey, 1994 sonbaharında; Phil White ve Gerard Vroomen isimli iki mühendisin bisiklet konusunda dünya ölçeğinde tanınacak tasarımlarını geliştirmeleri ile başladı. Henüz Cervélo firması kurulmamıştı bile. Ve ikili,logaritmik olarak gelişme gösteren bir süreç sonucunda Carlos Sastre, Fabian Cancellara, Thor Hushovd, Ryder Hesjedal, Emma Pooley gibi dünya yıldızlarını zaferlere taşıyan bisikletleri yarattılar…Günümüzde, Cervélo  Ar-Ge ve Tasarım ekibinin ortaya çıkardığı ürünler , tüm dünyada, gerek profesyonel arenada, gerekse hobi kullanımı açısından değerlendirildiğinde büyük bir kullanıcı kitlesine sahip.

 

 

Ancak biz yazımızda, 2009 yılında üretilen S2 modelinin DURA ACE 7900 ailesi ile birlikte incelemesini gerçekleştirmeye çalışacağız.

 

 

 

 

İncelediğimiz ürüne ait donanım şu şekilde:

Kadro set..CERVELO S2–SIZE: 58–Monocoque TrueAero Carbon gövde–Cervélo aero carbon sele Borusu–3T Funda Pro maşa, Cane Creek furş takımı

Jant Seti…COSMIC CARBONE SL cl

Aynakol…SRAM RED–COMPACT–50/34

Arka vites:DURA ACE 7900

Ön vites: DURA ACE 7900

Ruble: DURA ACE 7900

Zincir: DURA ACE 7900

Frenler: DURA ACE 7900

STI kollar: DURA ACE 7900

Sele: FIZIK ARIONE K:IUM

Pedallar: KEO-BLADE

Lastikler: CONTINENTAL GRAND PRIX 4000

Gidon-Gidon Boynu: FSA Carbon Pro Compact 305 Composit, TOKEN

 

 

 

 

Kadro geometrisi açısında ele aldığımızda,tamamen aero esaslı bir tasarım olduğu göze çarpıyor. Ultra ince tasarımla rüzgardan minimal derecede etkilenme olması sağlanmış. Inner cable mounting ( dahili kablo montaj) sistemi ise, kadronun aerodinamiğini artıran bir diğer önemli etmen. Kadro geometrisi ve diğer faktörlerle birlikte toplamda %25 daha fazla aero etki elde edilmiş. 78 derecelik sele borusu açısı ile TT alanına da selam gönderen kullanılabilirlik, triatlon sporcuları açısından da tercih edilebilir. Cervélo nun “Soloist Carbon” anlayışının yeni jenerasyonu olarak yaratılan S2 modelinin farkını aslında direkt olarak yola çıktığınızda anlıyorsunuz.Daha önce kullandığım farklı modeller ve geometrilere sahip kadrolara nazaran çok daha rahat bir sürüş pozisyonu sağlıyor.

Aslında bir bisiklet incelemesi gerçekleştiriken sadece kadroyu  ele almak yeterli olmayabiliyor. Bu bakımdan kadro setin tamamlayıcısı grup setler, komponetlerle birlikte düşünmek gerekiyor.

 

 

 

 

Ele aldığımız kadronun üzerinde yer alan ağırlıklı 7900 serisi DURA ACE komponentler, gerçek anlamda bir konfor ve performans sergiliyor.Vites geçişlerindeki çabukluk ve yumuşaklık ilk kullanımlarda, viteste değişim olup olmadığı konusunda bile şüphe uyandırabiliyor.  Kadronun geometrik mahareti ile birleştiğinde ortaya çıkan sürüş zevkini tarif etmek gerçekten zor. fren bacakları, STI kollarla birlikte kullanıldığında çok daha az, yani; çok daha yumuşak bir kuvvetle daha fazla tutma etkisi yaratıyor. STI kolları ele aldığımızda, karbondan yapılmış kollardaki incelik en çok dikkat çekici yön oluyor. İç kablo yönlendirme, titanyum tespit cıvatası, %20 daha hızlı vites geçişi, daha yakın pivot ile üstten fren koluna daha rahat ulaşım, gibi özellikler komponent grubunun neden SHIMANO nun Amiral Gemisi olma özelliğini taşıdığını bir kez daha açıklıyor bizlere. Yazımızda ayrıca bisikletin bu haliyle ağırlığını da verelim; pedallar dahil; 7,3 kg…

Kesinlikle tavsiye edebileceğimiz bir ürün, zira; önümüzdeki günlerde, pazarın büyümesine paralel olarak ilgili markanın kullanıcı sayısının artacağını söylemek de zor değil.

 

 

 

Olumsuz Yanları:

Elde edebilme zorluğu yurtdışından temin edilebilme, gümrük, vb…

Yüksek fiyat

Diğer markalaşmış firmalar gibi Türkiye pazarında yeterli tanıtımının olmaması

 

Olumlu yanları:

Üst seviye Aero etki

Görsel Tasarım

Elit seviyedeki ağırlık

Dahili kablo montajındaki kolaylık

Dahili kablo tasarımı

Kadronun montaj tasarımındaki kolaylık

 

Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın