Campagnolo Elektronik Vites Sistemi EPS Super Record – Record

12/11/2011  //     //  Yol Bisikleti ve Donanımları İncelemeleri

 

 

[View:http://www.youtube.com/watch?v=_eVhDW8T4d4&feature=endscreen&NR=1:550:0]

 

Elektronik vites sistemleri yol bisikletinde yeni jenerasyon teknoloji ürünlerinde en çok merak uyandıran vites sistemlerinden. İlk olarak ZAP adıyla MAVİC firmasının ürettiği 1992’de prototip olarak hazırlandı. 1992 Fransa Bisiklet Turunda tanıtımı yapılarak denendi. Yine aynı yıl Campagnolo firması ilk 8’li elektronik vites sistemini yaptı. Elektronik vites sistemini 1997 Fransa Bisiklet Turu Proloğunda Chris Boardman kullanıp, bireysel zamana karşıda kazanınca ilgiyi çekmeye başladı. İlk üretimde ticari hedef içermeyen elektronik vites sistemleri üzerinde çalışılarak daha yüksek performans ve ticari hedeflerde yer almak adına avantaja çevrilmeye başlandı. Elektronik vites furyasına kapılan üreticilere ek olarak Compagnolo’nun elektronik vites sistemi için firma 2005 yılında çalışmalarına başladı. 2011 Giro d’italia’da  Movistar takımı donanımı olarak gözler önüne serildi.

 

[View:http://www.youtube.com/watch?v=lARlG42BsfU&feature=endscreen&NR=1:550:0]

 

 

 

 

 

 

Halka satışa sunma öncesi takım tarafından 1 sezon yarışlarda kullanma, pazarlama stratejisi olarak firmaların yıllardır kullanılagelen tanıtım yöntemidir. 2011 Sezonunda Movistar takımının kullandığı Compagnolo Elektronik vites sistemi, sezonun sona ermesi ile halka açılmayı bekliyor. Shimano Di2 elektronik sistemleri 2 yıldır bisiklet piyasasında satılıyor. Compagnolo ise proje üzerinde çalışmaya devam ederek ürününü pazara sunmayı geciktirdi. Yarım asırdır süren rekabette İtalyan komponent üreticisi Campagnolo ile Japon Shimano hep başabaş rekabet etmişti. Elbetteki bisiklet dünyasının lehine ileyen teknoloji yarışında bir komponenti ilk bulan olmak, pazarın kaymağını almak, rakibin buna karşılık daha iyiyi piyasaya sürme gerekliliğini beraberinde getiriyor. İki firma arasındaki rekabetin en sadık kullanıcıları ise Campagnolo’da(Campy) var. Campy çılgınları eski üretim komponent parçaların küçük müzelerine sahipken bu ciddi kesime Shimano ne çıkartırsa çıkartsın ulaşamıyor. Campy fanatikleri için elektronik vites sistemini onlar için ancak Campagnolo yapar. Bu konuya hiç şaşırmıyorum. İtalyan arkadaşlarımın sahip oldukları küçük Campy müzelerine nasıl özenle baktıklarını hatırlayınca Campagnolo’nun neden acele üretim yapmadığını ve geliştirmek istediğini de yadırgamıyorum. Campy fanatiklerinden biri de Eddy Merckx idi. Eddy Merckx Campy harici hiçbir donanımı kabul etmeyen bir efsane olarak da biliniyor. Aynı şekilde Fausto Coppi’nin Campy tutkusu da fanatik tercihlere örnek gösterilebilir.

 

 

İlk bakışta Campagnolo’nun elektonik vites sistemi, Shimano’nun Di2 elekronik vites sistemi ile çok benzer görünüyor. Vites kabloları ve vitesi değiştirmeye yarayan pil, suluk kafesinin altında benzer şekilde konumlandırmış. Ve vites düğmeleri yerine, Campagnolo’da fren kolları üzerine yerleştirilmiş. Uzun bekleyişin sonunda Super Record ve Record olmak üzere iki ürün seçeneği ile piyasaya çıkacak olan Campagnolo’nun Elektronik Vites Sistemi EPS olarak isimlendildi. İki ürün arasındaki farklar ise önümüzdeki günlerde gelecek detaylarıyla daha da netlik kazanacak. Ancak örnek olarak farklardan bazıları;

 

*200 gr ağırlık farkı

*vites geçişlerinde her kademe için ayrı hareket değil, tek harekette basılı tuttuğunuz kadar kademe geçişi

*EPS bataryası kadroya monte oluyor ve şarj için sökülmüyor. Şarj Bisikletin üzerinde yapılıyor.

 

Bisiklet dükkanları arasında mekanik vites daha güvenilir ve önerilir bulunuyor. Ancak kullanıcılar arasında  elektronik vites, yeni teknoloji vites sistemi Campagnolo’nun 11’li kaset sistemi kadar ilgi çekici görünmeye devam ediyor. Shimano ise 11’li kaset sistemini ancak 2013 yılında piyasaya sunacak.
Bu sebeple Campagnolo’nun geç gelen sunumu sürpriz bir 11’li kaset
elektronik vites sistemi meraklılarına büyük ilgi ve sabırsızlık duygusu
uyandırıyor. Fiyatı için belirsizlik ise devam ediyor.  Shimano’nun Dura Ace Di2 (Set fiyatı 4.000Dolar) olması sebebiyle Campagnolo Super Record’un doğal olarak  biraz daha pahalı olması bekleniyor. Bisikletin yönü bu anlamda çağ atlıyor olarak yorumluyorum. Çağ atlamada geçiş noktasındayız. Ve gidonun çevrildiği geleceğe doğru baktığımda mekanik viteslerin yerini alacak yeni jenerasyonun ataları konumunda piyasaya ilk çıkacak/çıkan sistemler geleceğin rekabeti içerisindeler. Elbetteki bu rekabet sıfır hata odaklı. Olası bir hatada firma üzerine yapışacak başarısızlık veya geri kalmışlık gelecekte sistem için tahtı kaybetmelerine sebep olabilir. Bu sebeple 1992 de başlayan araştırmanın getirini ancak 2012’de donanımımız olarak kullanabileceğiz. Örneğin 2005 yılındaki prototipin deneme safhasında arabalarla yüksek hız denemesinde karşılaşılan yoğun yağmurda 150 kilometre hız ile giderken yoğun su teması sebebiyle işlevini kaybetti. Ve Sistem ancak 1 gün sonra çalışabildi. Bu test sonucunda prototipin geliştirilerek su geçirmez özellikte olması gerektiği kararına varıldı. Sayısız prototip ve test aşamalarından sonra yeni nesil Campy belki rahibinden daha geç ancak 11’li kaset sürprizi ile hem fanatik Campy’ciler hem de donanım meraklıları tarafından sabırsızlıkla bekleniyor.

 

 

 

 

[View:http://www.youtube.com/watch?v=HymLEHu99QY&feature=endscreen&NR=1:550:0]

 

 

Elbette ki eletronik vitesin dezavantajı mekanik vitesten daha ağır olması. Hafifliğin hedef olduğu donanım teknolojileri seçiminde mekanik vitese oranla, elektronik vites 200 gram daha ağır. Örneğin Super Record EPS 2.098 gram gelirken, mekanik sistemde ağırlık 1.875 gram geliyor. Record EPS’de ağırlık 2.184 gram iken mekanikte ağırlık 1.974gram geliyor. Ancak belirtmeliyim ki; Super Record ve Record EPS ağırlıkları her halükarda Shimano Dura Ace Di2’dan daha hafif geliyor.

 

Shimano ile diğer bir farklılık da; EPS kollarının daha fazla atışı ve daha belirgin geçiş “klik” sesi.Shimano’da vitesi değiştirmek için sanki klavye tuşuna basar gibi basılırken, Campagnolo EPS’de pahalı spor arabaların marş düğmesine basar gibi hafif boşluk mesafesi hissi ile vites değişiyor.

 

 

[View:http://www.youtube.com/watch?v=1jhqLvWekik:550:0]

 

 

 

 

Vites yükseltme ve vitesi düşürmek için iki ayrı kol bulunuyor. Ancak Campanolo’da baş parmak kolu daha ergonomik dizayn edilmiş(ki Campy buna vites kolu 2 adını veriyor), Shimano ile farkı ise asıl olarak vites değişiminde görlüyor. Shimano’da vites değiştirirken her vites için ayrıca ittirmek gerekirken, Campy’de vites kolunu itme pozisyonunda tuttukça vites değişiyor. Tek hareket ile basılı tutarak istediğiniz vites ayarına getirebiliyorsunuz.

 

 

 

Güç ünitesi, tam anlamıyla sistem tanı merkezi gibi çalışıyor. Olası sorunları tanısını değişik renk sembollerinde rapor olarak iletiyor. Örneğin; Beyaz Led: Güç Ünitesi, Sarı Led: Ön Arttırıcı, Yeşil Led: Arka Arttırıcı, Kırmızı Led: Ara Yüz sorunu anlamına geliyor. Ancak Mor Led: Ön arttırıcı veya Mavi Led: Arka Arttrıcı sorunu uyarısı görüldüğünde ayarlama modu olarak algılanıyor.

 

 

 

Yukarıdaki resim bataryanın şarj aleti. Campy EPS batarya çıkarılabilir değildir. Yani Pili şarj etmek için bisikletten çıkartamıyorsunuz. Dolayısıyla Şarjı, şarj aleti ile batarya bisiklete monte iken yapmak gerekiyor. Pil ömrü için ise Campagnolo biraz karmaşık bir açıklamaya sahip. Basit olarak anlatmak gerekirse binmediğiniz zamanlarda pili kapatmanız gerekiyor. Böylelikle şarj daha uzun gidiyor ve iki şarj arasındaki zaman dilimi uzadıkça pil ömrünü de uzun tutuyor. Kullanım mesafesi ise, sizin kullanımınıza göre artıyor. Örneğin; 1 ayda 500 kilometre gidiyorsanız pil için şarj mesafesi 1.552 kilometre. Yani 3,1 ay sonra şarj gereksinimi doğuyor. Ancak 1 ayda 1000 kilometre gibi bir mesafe kullanıyorsanız. Pil mesafesi 1.841 kilometre oluyor ve 1,8 ay dayanmış oluyor. 2000 kilometrelik aylık mesafede ise pilin dayanma süresi 2.029 kilometredir ki bu da her ay bir kez şarj ihtiyacınız olacağı anlamına geliyor. Pil 500 kez şarj edilebiliyor. Daha fazlası için üretici açıklamasına göre güç ünitesini yenilemekte fayda var.

 

 

Pil azaldığında Yeşil/Sarı/Kırmızı uyarı ışığı yanıyor. Eğer batarya gücü %6’ya kadar düştü ise ek olarak sesli uyarı veriyor. Böylelikler sizi mutsuz edecek rastlantılarla karşılaşmanızı önlemiş oluyor. Sistemin her ayrıntısı düşünülmüş ve olası hiçbir soruna mahal bırakılmamış. Size sadece denemek ve eminim ki vazgeçememek kalıyor.

 

 

 

Ciddi bir kaza anında ve sert darbede sistem arttırıcıyı kilitliyor. Bunu sistemin darbaden zarar görmemesi için güvenlik modu olarak düşünebilirsiniz. Böyle bir durumda tekrar bisiklete binecekseniz manuele geçerek dönüşünüzü de gerçekleştirebiliryorsunuz. Campagnolo EPS bunu “eve dönüş” olarak adlandırıyor.

 

 

 

Bisiklet teknolojilerinde manuel (Mekanik) vitesten elektronik vitese geçiş dönemini yaşıyoruz. 20 yıl önce temeli atılan elektronik vites’in Campagnolo olarak acaba ne zaman satışı olacak sorusuna cevabın geldiği dönemdeyiz. 1992’de 8’li kasette başlayan teknolojinin 11’li sistemi büyük heyecan uyandırıyor. Önümüzdeki ay Campagnolo firması tarafından dağımına başlanacak olan EPS çeşitlerinin satışı 2012 Ocak ayında başlayacak.

 

 

 

Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın