Calfee Tasarım ve Bambu Bisiklet Konsepti

02/03/2012  //     //  Yol Bisikleti ve Donanımları İncelemeleri


“Bambudan dağ bisiklet de olur mu?” demeyin konuya Craig Calfee’den bir dağ bisikleti tasarımıyla başlayalım, ama yol bisikletleri aşağıda..

 

Yanlış okumadınız, “Calfee Tasarım”(Calfee Design) bambudan bisiklet üretiyor. Bildiğiniz gibi bambu, tropik ve sıcak ülkelerde yetişen bir ağaç türü. Mobilya endüstrisinde iç ve dış mekan mobilyası ve aksesuarı olarak yaygın olarak kullanılmakta.

“Calfee Tasarım” ın kurucusu olan “Craig Calfee”, bambuyu bisiklet endüstrisine kazandıran yenlikçi bir üretici. Aynı zamanda karbon-fiber bisiklet üretimi de yapan “Calfee Tasarım” son yıllarda bambundan imal edilmiş çeşitli model ve tiplerde bisikletler üretiyor.

Carig Calfee, bambu bisiklet kadrosu üretimi ve yapmış olduğu çalışmalar sebebiyle 2012 yılında Velo Buyers Guide (Velo Alıcılar Rehberi) dergisi tarafından “Yaratıcılık” branşında “Bisiklet için en yaratıcı yedi düşünce sahibi kişi” arasında seçilerek dergi tarafından onore edilmiş.

 

 

Calfee Tasarım ve Bambu Bisikletin Kısa Tarihçesi

1984 yılında kara kıta Afrika’ ya yaptığı ziyarette gördüğü bambu ağaçları ile Gana’ da ulaşım için yegane araç olan bisiklet, ona bambuyla bisiklet yapımı konusunda ilham veren ilk fikir olmuş. Geleneksel materyallerden yapılmış ilk bisikletini 1987 yılında üretmeye başlayan “Calfee Tasarım”, zaman içinde hızla gelişmiş ve bugün atölyesinde karbon bisiklet onarımını bile yapan geniş kapsamlı bir üretici firma halini almış.

Craig Calfee, şirketini kurduğu yıldan bu yana çeşitli materyallerden farklı model ve tiplerde bisikletler üretiyor. Calfee Tasarım’ ın ürettiği yol bisikletleri, ilk kez 1991 yılında “Fransa Turu” unda görücüye çıkmış ve o günden bu yana her yıl kendini yenileyerek üretimine devam etmekte.

Calfee Tasarım’ nın bambudan imal etmiş olduğu bisikletler ise 2005 yılından bu yana piyasada. Bambu bisiklet, hali hazırda bisiklet pazarında satılan farklı tipteki malzemelerden üretilmiş tüm bisikletlere karşın tamamen yeşilci ve yeni bir bisiklet konsepti.

Bambu Bisikletin Başlıca Özellikleri

Ürettiği bisikletler için 25 yıl garanti veren “Calfee Tasarım”, bambudan bisikletlerinin, piyasada bisiklet üretiminde kullanılan alüminyum, karbon ve titanyum gibi malzemeler kadar hafif olmakla birlikte daha da dayanıklı olduğu konusunda iddialılar.

Bambu kadroların sadece hafif ve dayanıklı olmayıp, darbelere karşı titreşimleri en iyi şekilde absorbe etme imkanına sahip olması ise bir diğer üstünlüğü.

Calfee Tasarım, bambu bisikletlerinin hafiflik ve dayanıklılık ile ilgili iddialarını, gittikçe artan sayıda bisikletseverin Calfee markasını tercih etmesi ile destekliyor. Son yıllarda bambu kadroların, karbon kadrolar gibi hafif ve daha da dayanıklı olduğunun görülmesi üzerine kullanıcıların cyclocross yarışları ile tur ve dağ bisikletlerinde sıklıkla tercih ettiği bir bisiklet kadrosu olmuş.

Sadece bambu ve karbon bisiklet üretimi yapmakla kalmayan “Calfee Tasarım” inovasyona da çok önem veriyor. Dünya ilk ve tek katlanabilir kadroyu imal eden firma, kullanıcıların seyahatleri esnasında taşıdıkları bisikletlerinin daha az yer kaplamasını sağlayarak hem kargo ücretinden tasarruf etmeleri hem de taşımada kolaylık elde etmesine imkan tanınmış.

 

 

Craig Calfee’ nin bu çok özel bisikletleri, Birleşik Devletler’ in Los Angeles, şehrinde bulunan merkezlerinde, Bernie Mikkelsen tarafından titizlikle tasarlanıyor ve kişiye özel olarak üretiliyor. Calfee Tasarım, dağ bisikleti modellerini hali hazırda stokta bulundururken, isteğe bağlı olarak kişiye özel “pro, triatlon veya cross kadro” modellerini sipariş üzerine üretebiliyor.

Müşteri tarafından verilecek olan bir siparişin, kadro ölçü ve geometrilerinin kişiye özel ve uygun olması için ilk olarak kullanıcının kendisi ile bir görüşme ve çalışma yapılmakta. Her kadro için kullanıcının ağırlığına uygun olarak seçilen bambu tüpler kullanılıyor. Ardından gelen üretim aşaması ise yaklaşık bir haftayı buluyor. Her müşterinin istek ve ölçülerini ayrı ayrı dikkate alan Calfee Tasarım’ ın ürettiği bisikletlerin bir eşi olmaması ise kullanıcı için bir başka ayrıcalık.

Calfee Tasarım Modelleri

Calfee Tasarım, modellerini dört baz model olarak satışa sunuyor. Bunlar, Dragonfly, Tetra, Luna, Bamboo adlı modeller.

Dragonfly

Dragonfly, en hafif ve en pahallı model. Bu modelin, cyclocross ve mtb tipi haricinde yol, tandem, tek vitesli veya seyahat(katlanabilir) tipleri mevcut. Hibrid bir bisiklet olan Dragonfly yol bisikletinin bağlantı yerleri karbon, kadro tüpleri ise bambu. Dragonfly’ ın sadece kadro ağırlığı 900 gram ve piyasadaki 900 gramlık kadrolardan çok daha sağlam. Calfee Tasarım, bisikletlerinde kullanabileceği komponentler için marka seçenekleri olarak SRAM Rival SRAM Force SRAM Red SRAM Red LTE Shimano Ultegra Shimano DURAACE Campagnolo Chorus Campagnolo Record Campagnolo Super Record olarak sunulmuş. Bahsi geçen Dragonfly’ ın tek başına kadro fiyatı 4195 $, yani 7500 TL. Bisikletin Sram Force komponenetli versiyonun Birleşik Devletler’ deki satış fiyatı 7249 $, bizim paramızla 13 bin TL.

 

Fotoğraf: Dragonfly

 

Tetra

Tetra modeli ise ilk üretilen ve 25
yıldır geliştirilmeye devam edilen klasik bir karbon model. Bu modelde, yol, cyclocross, mtb, tandem, tek vitesli veya seyahat(katlanabilir) tipleri mevcut. Tetra’ nın sadece kadro fiyatı 2995 $ yani 5400 TL. Tetra yol bisikletinin Sram Rival komponentli versiyonun fiyatı ise 6049 $, yani yaklaşık 11 bin TL

 

Fotoğraf Tetra

 

Luna

Calfee’ nin en uygun fiyatlı modeli olan Luna, Çin ve Tayvan’ da yapılan muadillerinden yarı yarı daha ucuz. Tandem hariç diğer tüm tiplerde üretilen bu modelin sadece kadro ağırlığı 1.275 gram. Luna’ nın tek kadro fiyatı 2195 $, yani 4000 TL. Bu modelinin Sram Apex komponentli yol bisikleti versiyonu satış fiyatı ise 3695 $, yani 6700 TL.

Fotoğraf: Luna

 

Bamboo

Bamboo adlı model ise tamamen bambudan oluşuyor ve 10 yıl garanti verilen tek bisiklet. Seyahat ve katlanabilir tipi haricinde her tipte üretilebilen Bamboo’ nu tek başına kadro ağırlığı 3.6 kg ile  5.4 kg arası değişiyor. Dragonfly’ da olduğu gibi köşe ve birleşim yerlerinde karbon kullanılmamış. Onun yerine reçineye batırılmış kenevir lifi tercih edilerek tamamen çevreci bir bisiklet elde edilmiş. Bu özelliğiyle de darbeye karşı en dayanıklı model olan Bamboo’ nun tek kadro fiyatı Tetra kadro ile aynı. Bamboo yol bisikletinin satış fiyatı ise 4994 $, yani 9000 TL.

 

Fotoğraf: Bamboo

 

Neden Bambu Bisiklet

Her bisikletseverlerin hayali, olabildiğince hafif ve bir o kadar da dayanıklı malzemeden yapılmış bir bisiklete sahip olmaktır. Hafif ve dayanıklı bir bisiklete sahip olmak diyince ilk akla gelenler sırasıyla alüminyum, karbon ve titanyum gibi materyaller ve onlardan üretilmiş bisikletler olur.

Birçok bisiklet kullanıcısı hafif, dayanıklı ve uygun fiyatlı olduğu için alüminyum bisikleti tercihi ederken, biraz daha fazla parayı gözden çıkaran bazı bisikletseverler ise çok daha hafif ve dayanıklı materyal olan karbon lifleri ve reçinenin bir araya gelmesiyle üretilen kısaca full karbon diye adlandırılan bisikletleri tercih eder. Titanyum ise en hafif ve en dayanıklı malzeme olmasının yanında işlenme güçlüğü ve fazla fire vermesi sebebiyle astronomik fiyatlara mal olur ve bu sebepten son kullanıcı tarafından sıklıkla tercih edilen bir materyal olmaz.

 

Yukarıda saydığımız sebepleri dikkate alan birçok bisikletsever, “Fiyat, Performans ve Dayanıklıklık” ilkelerinden yola çıkarak, günümüzde arzu edilen optimum şartlara yakalayan en uygun malzeme olan “karbon-fiberden” ve ondan üretilmiş bisikletleri yaygın olarak tercih etme eğilimindedir. diğer yandan bambu bisiklet üretiminin yaygınlaşması halinde önümüzdeki yıllarda son kullanıcının, bisiklet satın alırkenki tercihlerinin bambu kadrolu bisikletten yana değişebilme ihtimalinin yüksek olduğunu şimdiden söyleyebiliriz.

Çünkü bambu, hafif, dayanıklı ve çevreci bir materyal olması sebebiyle önümüzdeki yıllarda yepyeni bir alternatif olarak bisiklet endüstrisinde yerini almaya çoktan hazır. Dolayısıyla Calfee Tasarım’ ın bu yeni ve yeşilci bisiklet konsepti bisiklet endüstrisinde, üretimde kullanılan klasik materyal konsepti anlayışını kökten değiştirecek gibi görünüyor. Yalnız dayanıklılığı kadar fiyatı konusunda da karbon-fiber bisikletlerden eksiği yok hatta fazlası bile var denilebilir. Şimdilik fiyatları biraz yüksek de olsa önümüzdeki zamanlarda bambu kadrolu bisiklet üretiminin artması ile fiyatların ters orantılı olarak aşağıya doğru inmesiyle birlikte talebin daha da artacağına inanıyorum.

 

NOT: Bisiklet fotoğraflarının üstüne tıklayarak daha büyük hallerini inceleyebilirsiniz

 

Kaynakça: www.calfeedesign.com

Hazırlayan: Alpay AKHUN

 

Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın