American Classic Carbon 38 Tubular

20/03/2012  //     //  Yol Bisikleti ve Donanımları İncelemeleri

 

 

Dünya üzerinde sağlam ve kaliteli jant setleri üretimi gerçekleştiren American Classic yeni tasarımı Carbon 38 Tubular’ı piyasaya sundu. Ülkemizde bisiklet kültürünün başladığı ilk yıllarda “şambriyelsiz lastik” olarak bilinen tubless lastik ve jant setleri bulmakta zorlanılıyordu. Bunun sebebi Dünya üzerindeki üretiminin yeni yeni başlamış olması, ülkemize gelen malzemelerin sınırlı olması ve ülkemiz sporcularının maddi kaynak bulmakta zorlanması gibi nedenlerdi.

 

Aradan yaklaşık 100 yıl geçmesinden sonra hem dünya üzerinde hem de ülkemizde bisiklet malzemelerinin her birinden binlerce çeşit bulunmasıyla beraber fiyat aralığı da arttığından bisiklete binememek gibi bir düşünce kalmadı. Bununla beraber “tubeless lastik” teknolojisinin yerini şambrelli lastiklere bırakması ile bu lastiklerin kullanımı azaldı. Fakat dünyada hala bir çok noktada kullanımı devam ettiğinden teknolojisi de ilerleme gösteriyor.

 

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayınız.

 

 

 

American Classic bu konuda oldukça kendine has tasarımlar gerçekleştirerek tubless lastikler konusunda en iyi markalar arasında ilk sıralarda yer alıyor. Yeni tasarımı American Classic 38 Tubular ile kullanıcılarının beğenisine yeni ve göz alıcı renklerle sunuyor.

 

 

 

 

Bir çok jant üretimi gerçekleştiren firmalar günümüzde yeni tasarımlarında ya göbek değişimlerine ya da profil tasarımlarına öncelik verirler. American Classic 38 Tubular modelini incelemeye göbek bölümünden başlayalım.

 

 

 

 

 

Oldukça zarif tasarımıyla mikro 58 ön göbek modeli kullanmışlar. Adının mikro 58 olmasının sebebi 58gram ağırlığında olmasından kaynaklanıyor. 100mm’lik bu göbek tasarımı değişik bir mil’e sahiptir. Ayrıca micro 58 ön göbek modelinde kullanılan rulmanlar tasarıma uygun olarak daha küçük ve mil yataklarına daha milimetrik oturmasıyla verimini en yüksek seviyede sunuyor. (Önceki model ön göbek modeline göre daha zarif olduğunu ve rulmanlarının daha farklı olduğunu görebilirsiniz.)

 

Ön göbek ve jantı birbirine bağlayan jant teli adeti de AC(American Classic) keskin görünümlü siyah jant tellerinden 18 adet ile sınırlanmış…

 

 

 

American Classic firmasının yaptığı bu ön göbek tasarımında hiç bir ek malzeme kullanılmamış. Firma özellikle tasarımlarda bir önceki modelde kullanılan malzemelere hiç bir ek madde kullanmadan sadece ağırlıkların yerini değiştirerek tasarımı yenilemeyi başarıyor ve bu işi gerçekten büyük bir uzmanlıkla yapıyor.

 

 

Arka göbek modelinin geometrik tasarımında ise ön göbek modelinde olduğu gibi yüksek kenarlara oranla alçak orta bölüm ile kırmızı rengi birleştirince muhteşem bir ürün ortaya çıkarmışlar.

 

 

 

 

Arka göbek modeli ön göbek modeline oranla daha hacimli(130mm) bir yapıya sahip olmakla beraber tasarımının en belirgin özelliği resimden de anlayacağınız gibi jant teli dizimleri! Dişli tarafında kullanılan gücün daha fazla olduğunu öne sürerek sürücünün o bölüme uyguladığı baskıyı dengelemek için 2:1 oranını kullanmışlar. Ruble tarafında 16 diğer tarafta ise 8 AC keskin yapılı siyah jant teli ile dizimi gerçekleştirmişler.

 

 

 

 

Bu arada American Classic uzun yıllardır arka göbek yapısında 6 çift diş mandallı sistem kullanıyor.Bunu kullanmasının sebebi sürtünme oranını azaltmak için olduğu bilinse de diğer üreticiler çok daha az mandallı yapılar kullanarak sürtünmeyi azaltabiliyorlar. American Classic jant setlerindeki dönüş rahatlığını bu sistemi kullanarak kendisine özgü bir dizayn oluşturuyor.

 

 

 

 

 

 

Son birkaç yıl içerisinde bütün firmalar kaset göbek tasarımlarını kullanıyorlar. (Siyah Parçalar) American Classic’te 38 Tubular modelinde bu sistemi kullanmış. Ayrıca Shimano(9/10/11) – Sram(9/10) – Campagnolo(9/10/11) rubleleri ile uyum sağlıyor.

 

 

 

 

Ön Jant ağırlığı 594gr ve arka jant ağırlığı ise 776gr gelen bu set kendi sınıfına göre biraz ağır olarak değerlendiriliyor. Fakat ön plana çıkaran özellik dayanıklılığının ileri düzeyde yüksek olmasıdır. Üstelik göbekler üzerinde kullanılan seramik rulmanlar ve Titanyum QR teknolojisini gösteriyor. Jantlar ile beraber seyahat sırasında korunması için özel çantaları da veriliyor.

 

 

 

 

Bu tubular jantı yol bisikleti, triatlon ve cyclocross olarak 3 ayrı alanda dayanıklılığına güvenerek istediğiniz gibi kullanılabilir.

 

Jantın malzemesi olarak ısıdan fazla etkilenmemesi için yeni bir tür TG reçine kullanarak tasarlamışlar. Üstelik darbeler sonucunda hafif esneme oranını da hesaba katarak hem hafifliğini hem de dayanıklılık oranını belirlemişler.

 

 

 

 

 

Tekerlek setinin yapımı tamamlandıktan sonra jant profilleri üzerine UV koruyucu vernik tabakası atılıyor. Fren pabuçlarınızın baskı yaptığı düz zemin üzerine atılan bu vernik oldukça sıkı ve profesyonel bir şekilde atılıyor. Bu şekilde hem fren pabuçlarınızın jant üzerinde yumuşak geçişi sağlanıyor hem de bu işleme bir çok firmadan daha fazla önem vermesi ile bu işlem sonucu sürtünme ile ortaya çıkan pürüzler American Classic jantlarında en aza indiriliyor.

 

 

 

 

Toplamda 1370gr gelen bu jant tasarımı ve dayanıklılığı göz önüne alındığında aşırı bir ağırlığa sahip olduğu söylenemez. Fakat daha aza indirgenebilir. Ürünün piyasadaki fiyatı 2100$ olarak belirlenmiş. Kullanılan malzemeler ve uzman tasarımı göz önüne alındığında dayanıklılık seviyesi ve ağırlığıda hesaba katılarak fiyatının son derece uygun olduğunu söyleyebiliriz.

 

 

 

Yazı ve fotoğraflar PezCyclingNews.com Lisanslıdır.

Licensed by PezCyclingNews

 

 

Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın