2012 Sezonunun Tasarım Harikası Yol Bisikleti Pedalları

26/01/2012  //     //  Yol Bisikleti ve Donanımları İncelemeleri

 

Bu bölümde özenle tasarlanan ve yüksek kalitede üretilen profesyonel bisiklet ürünlerinden pedallar bölümüne göz atacağız. Bu değerli ürünlerin bisikletin her donanımında olduğu gibi binlerce çeşidinin olması takip etmesi zor bir durum ortaya çıkarıyor. 2012 sezonunun iletleyen günlerinde piyasaya sürülmesi beklenen bu ürünler  ilk olarak sadece Amerika’nın Las Vegas eyaletinde kurulan en büyük ticari bisiklet fuarında gösterime sunulmuştu. Daha sonra firmaların kendi yayıncılık kuruluşlarınca ürünlerinin tanıtımı yapmaya devam etmesi tüm dünyadaki bisiklet kullanıcılarının bu ürünler ve özellikleri hakkında bilgi sahibi olmasını sağlarken sıra Cyclingtr.com ile Türk okuyucularına geldi!

Profesyonelce düşünülen ve muhteşem bir hayal gücüyle dizayn edilen bu ürünlere bir göz atalım;

 

Fair Wheel Bikes‘ın satışa sunduğu altın sarısı pedal göz alıcı etkisiyle beğenileri üzerine toplarken henüz tasarımının tam netleşmemesi ve dolayısıyla da seri üretimine başlanamamış ve satışa sunulacağı tarih hakında net bilgi paylaşılmamışken bu durum bisiklet kullanıcılarının meraklarının artmasına neden oluyor.

Şu anki haliyle yapımının büyük bölümünde titanyum kullanılmasıyla 75 gram(tek) gelen bu inanılmaz tasarımda sertlik ayarı metalik kırmızı vidasından gerçekleştiriliyor. Tasarımın üzerinde değişiklikler yapılıp seri üretimine başlamak için hazır hale geldiğinde ağırlığında büyük olasılıkla artan bir değişim olacaktır. Ağırlığı ne olursa olsun görüntüsünü bisikletiniz üzerinde hayal ettiğinizde çok renkli ve gösterişli duracaktır!

 

 

Üzerinde bulunan sertlik ayarı oldukça narin bir dokunuşla beklendiğinden fazla tepki verebiliyor ve ayakkabınızı “şak” diye kilitlediğiniz anda mükkemmel bir tutuşa sahip olabiliyor. Şimdiki haliyle kötü hava şartlarından toz ve topraktan etkilenmesi muhtemel tabii ki fakat basit tasarımı sayesinde temizlemesi gerçekten çok kolay olacaktır.

 

 

 

KCNC’den yeni üretim pedal hakkında şu an için açıklanan hiç bir fiyat olmamasına rağmen NXS’sin son olarak sunduğu Gold Xpedo’ya göre fiyatının daha düşük olacağı bekleniyor. 2012’de piyasaya girmesi beklenen bu “Altın”lar, özellikle görselliğe önem veren kullanıcılar tarafından merakla beklenmekte…

 

Xpedo, pedalların birçok özelliğini bir araya getirdi. Sistemin içerisinde 3 mil ile çalışan kolu ve kompozit gövde tasarımıyla Thrust modelini üretmişti. Şimdi ise titanyum ve karbonu bir araya getirerek “Thrust 8” adını verdiği modeli üretti. 89$ gibi bir fiyatla piyasada alıcılarının beğenisine sunuyor. Bir yandan hafifliği düşünürken diğer yandan maliyeti düşünmek zorundaysanız bence mükkemmel bir seçim yapmış olacaksınız.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu sert görünümlü pedalın ağırlığı tam olarak 210gr geliyor. Sistem içerisinde 3 adet rulman bulunurken mil kolu titanyumdan yapılması ve pedal gövdesinin karbon enjeksiyonlu olarak birleştirilmesi, ağırlığında büyük etken oluşturmuş! Xpedo pedal piyasasında oyunu sert oynamak istediği için  gövdeyi tamamen karbon kullanarak dizayn etmiş… Bunu bu şekilde yapmak, onlar için önemli bir kazanç sağlıyor.

 

Keywin Pedals ise pedal piyasası sisteminde kendilerince büyük bir hamle yaptı…  Ürettikleri bu malzeme Thurst 8’den daha hafif…

 

 

Onlar ürettikleri yeni dizaynı ile CRM versiyonunun hem ağırlığını düşürdüler, hem de pedal ve kal arasındaki aşınmayı ciddi ölçüde azalttılar. Böylelikle tasarımlarında önemli bir gelişimle pedal piyasasında yükselmek için ciddi bir hamle yapmış oldular.

 

 

 

Pedallar, çalışma sistemlerinde bulunan öne, arkaya, sağa, sola kaydırma ayarı ve açı değişikliği yapılabilme özelliği ile kullanıcılarına oldukça geniş çalışma imkanı sunmaktadır. Fakat 6 farklı boy düzeninde çalışabilirliğiyle ve aynı zamanda bu ayarların yan yana olması çok alışıldık bir durum değildir. Pedal piyasası için geniş ayar aralığı olduğu gözden kaçırılamaz özelliği ile kendisini bir adım daha öne çıkarıyor.

 

 

Tasarımın genel olarak kısa ve geniş olmasıyla pedala daha iyi yüklenme sağlıyor. Performansı arttırıyor. Ayrıca kilitleme yüksekliğinin dar olması aşınmayı azaltıyor. Böylelikle pedal için daha uzun süren bir ömür sunuyor. Dizaynın bu şekilde olması ağırlığını da etkilemiş gözüküyor. Bu modelin maddi tutar aralığı çok cazip olmasa da kendi ağırlık sınıfında oldukça rekabetçi bir fiyata sahip… CRM’nin titanyum versiyonu için 299$ gibi bir fiyat belirlenirken daha kromatik versiyonları için 199$ civarında bir fiyat sunuluyor.

 

VP Components, pedal piyasasının bir başka ucunda R73h modeli ile farklı bir fiyat farklı bir tasarımı kullanıcılarına sunuyor.

 

 

Geniş ve oldukça dikkat çekici bir taban olmasının en önemli özelliği kaymayı önleyici ve paslanmaz yüzeyi.

 

 

Kayganlaştırmayı önleyici paslanmaz yüzeyi ile birlikte sıkı sıkı yapışan bir pedal olmasının arkasındaki düşünce, sürüş esnasında ayağın kilitlerinin kolay açılarak çıkmaması.(Beklenmeyen durumlarda pedalın çıkması gibi) Tabii bununla birlikte kilitleme ve kilidi açma sırasında net çalışma yapısının sağlanması… Bu ürünün fiyatı 80$ civarında…Bir önceki pedallara oranla çok daha ucuz…

 

 

Pedal üzerinde tasarıma sonradan eklenebilen parçalarla kayganlığı önleyici deri kayışı taktığınızda inanılmaz derecede güçlü etki ettiğini göreceksiniz. Bu deri kayışı kullanarak normak spor ayakkabı ile sürüşünüze devam edebilirsiniz.

 

 

 

Yazı ve fotoğraflar PezCyclingNews.com Lisanslıdır.

Licensed by PezCyclingNews

Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın