Yüzme Bonesi ve Çeşitleri Nelerdir ?

23/11/2012  //     //  Triatlon ve İronman Donanımları İncelemeleri

 

Yüzme Bonesi

 

Bildiğiniz gibi bone, yüzme ile ilgilenenlerin çok yakından tanıdıkları ve yanlarından ayırmadıkları bir yüzme gerecidir. Yüzücülerin, havuz antrenmanları ve yarışlarda kullandığı yüzme bonesinin görevi, elbette sporcuların karizmatik görünmeleri sağlamak değildir. Kauçuk türevi esnek lastik ve sentetik likra materyallerden üretilen boneler çeşitli yüzme aktiviteleri ile su sporlarında amaca yönelik olarak kullanılır.

 

 

Nasıl Giyilir?

 

Yüzme boneleri, sporcunun baş bölgesindeki saçın tamamını içine alacak şekilde giyilerek kullanılır. Yüzme bonesini giyerken, bonenin ön tarafını, başın alın kısmına gelecek şekilde yerleştirip, önden arkaya doğru esnetilip, enseye doğru indirilerek giyililr. Bu şekilde giymekte zorlanan amatör kullanıcılar, boneyi ters yüz ettikten sonra içine ağzına kadar su doldurup, başının tam üzerine gelecek şekilde tuttuktan sonra aniden yukarıdan aşağıya bırakarak kolaylıkla giyebilirler. Sivri tırnak ve keskin materyaller bonenin yırtılmasına sebep olacağı için giyilmesi esnasında dikkat etmek de fayda vardır.

 

 

Yüzme Bonesi Ne işe Yarar?

 

Yüzmenin bonesi sporcuya hidrodinamik bir yapı sağlar. Boneler, sadece sporcunun suda daha iyi kaymasını sağlamakla kalmaz, havuz ve deniz suyunun içinde bulunan kimyasalların saçları yıpratmasını da engel olur. Özellikle havuz suyundaki bakterileri öldürmek için kullanılan klor, uzun vadede saçların yıpranmasına yol açar. Klorun yıpratıcı etkisinden kurtulmak için bone kullanılmasında fayda vardır. Diğer yandan bone kullanılmayan havuzların filitlerinde biriken saç kalıntıları ise filitlerin tıkanmasına yol açar. Bu türden tıkanıklar, havuz pompa ve motorlarına çeşitli zararlar vermesinin yanında, daha fazla mekanik temizlik ihtiyacına ve masrafına sebep olmaktadır.

 

 

Bone Soğuktan Korur mu?

 

Kaliteli ham maddeden üretilmiş boneler baş bölgesinden ısı kaçışına engel olur. Bonenin bir amacı da soğuk sularda yüzen sporcunun baş bölgesindeki ısının korunuma yardımcı olmaktır. Normal şartlarda vücut ısısının %20’ sinin baş bölgesinden kaybolduğunu düşünürsek, bone soğuk suda vücut ısının korunması için oldukça önemli bir aparattır.

 

 

Bone Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

 

Çeşitli renklerde üretilen yüzme boneleri, uniseks ve standart bir boya sahiptir. Bone seçerken dikkat edilmesi gereken hususlardan biri, erişkin bonesi ile çocuk bonesini ayrımını doğru yapmak olmalıdır. Boneler genellikle kadın-erkek veya beden büyüklüğüne göre ayrılmazken, erişkin ve çocuk bonesi olarak farklılaşır. Doğal olarak, çocuklar için üretilmiş olanlar daha küçük boydadır. Bone alırken yüzme, eğlence, soğuktan koruma vb. durumlar için ihtiyaca yönelik olarak seçim yapmak gerekir.

 

 

Kaç Çeşit Bone Vardır?

 

Likra, Lateks (Lastik), Silikon, Neopren olmak üzere dört ana tipte bone vardır. Likra bone, su geçiren, esnek gözenekli kumaştan yapılır. Likra boneler, deniz ve havuz suyunun normalden daha sıcak olduğu mevsimlerde kullanılabilir. Likra boneler, Lateks (lastik) bonelere göre daha dayanıklıdırlar. Lateks bone ise piyasada en yaygın şekilde bulunan ve kauçuk sütünden imal edilen esnek lastikten ve en ucuz bone tipidir. Esnek ve çok tercih edilmesine rağmen çok uzun ömürlü değildir. Silikon bone, lateks boneden biraz daha kaliteli olmakla birlikte lastiğe allerjisi olanların tercih ettiği bir bone tipidir. Lateks boneden daha sıkı bir yapısı olan silikon boneler, çok daha dayanıklı olmakla birlikte fiyat olarak lateks boneden biraz daha pahaldır. Neopren, özellikle wetsuit’ lerde kullanılan bir materyaldir. Suyu saç ve ciltten çok daha etkili bir şekilde uzak tutar. Çeşitli, boy ve ölçülerde satılan neopren boneler, özellikle soğuk suyu baş bölgesinden uzak tutmakta en başarılı bone tipidir. Bone tipleri arasında neopren boneler en yüksek fiyata sahip olan bone tipi olmakla beraber son kullanıcının spor marketlerde kolaylıkla bulamayacağı bir üründür. Eğer sporcu  soğuk suda yüzecekse ve neopren bone temininde güçlük çekiyorsa alternatif olarak iki boneyi üst üste giyelebilir.

 

 

Yüzme Bonesinin Bakımı

 

Boneyi her kullanımından sonra soğuk su ile durulamak gerekir. Durulanmadığı takdirde havuz ve deniz suyunun yıpratıcı etkisi bonenin ömrünü kısaltacaktır. Kuruturken doğrudan güneş ışığında kurutulmamalı ve kuruduktan sonra bir parça pudra serpilerek kullanıma hazır şekilde saklanmalıdır.

 

 

Yüzücülerin çok iyi bildikleri yüzme boneleri hakkında artık bilinmesi gerekenleri biliyorsunuz. Bundan sonra verdiğimiz bilgiler ışığında bone şeçerken ve kullanırken daha bilinçli davranmanız mümkün olacaktır. İyi antrenmanlar.

 

Hazırlayan: Alpay AKHUN 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın