Triatlon İçin Doğru Aerobar’ı Seçmek

25/12/2011  //     //  Triatlon ve İronman Donanımları İncelemeleri

 

Cannondale CAAD8 Cockpit

 

Triatlona başlayanların bir süre sonra karşı karşıya kaldıkları sorudur bu; Hangi aerobar’ı seçmeliyim? Acaba alacağım aerobar bana performans sağlayacak mı veya konforumdan ödün verecek miyim?

Triatlon bisikleti aerobarı satın alırken ayarlanabilirlik, konfor, aerodinamiklik, ağırlık ve elbette fiyat büyük değişiklik gösteriyor. Ben de bu yazımda aerobar’ları tanıtarak doğru seçim yapmanıza rehberlik edeceğim.

 

 

Öncelikle hangi tür etkinlik/kategori için aerobar alacağınız önemlidir. Araştırdıkça birbirinden farklı birçok aerobar olduğunu farkedeceksiniz. En üst modeller bile size uygun olmayabilir. Bu yüzden hangi kategoride sürüş yaptığınız, aerobar seçiminizde belirleyici olmalıdır.

 

Zamana karşıda en büyük isim Cancellara da bu yarışında aerobardan faydalanıyor

 

Zamana Karşı ve Kısa Etap Aerobarları

 

Zamana Karşı için dizayn edilmiş barlar ile uzun etaplı triatlon yarışları için üretilenler arasında fark bulunur. Zamana karşı barları genellikle 40 km’nin altındaki bisiklet yarışları için üretilmiştir. Çoğunlukla daha hafif, daha aerodinamiktir, uzatma ped veya ped genişliği ayarı ya yokturya da asgari seviyededir. Bazı zamana karşı barları hiçbir ayara imkan vermeyen şekilde sabitlenmiş halde üretilmiştir. Boyları small, medium, large olarak satılır ve pedleri genellikle ince olup düşük profillidir. Bu tür barlar kısa parkurlu, çoklu-spor etkinlikleri için uygun olabilir fakat size tam uymadıkça bu barların üzerinde saatlerini geçirmek iyi bir seçenek olmayabilir.

 

Karbon zamana karşı aerobarı 

 

 

Uzun Etap Aerobarları

 

Uzun etaplı triatlonlar için dizayn edilmiş aerobarlar çoğunlukla daha ayarlanabilir ve konforlu pedlere sahip olarak üretilmiştir.

 

 Cinelli Corna aerobar

 

Kendinize Uygun Aerobarı Seçmek

 

Kategorinize uygun doğru aerobarı seçtikten sonra ayarlanabilirlik, konfor, ağırlık, aerodinamiklik ve fiyat konusundaki farklar yine gündeme geliyor. Bunların, beklentilerinize eşit dengede uyacak olanını bulmanız gerekiyor. En pahalı aerobarlar, en rahat ve en ayarlanabilir olanlardır diye bir kural yok. Sınırsız ayarlayabilir barlar, vites kolları ve pedlerin doğru konumlandırılmasına olanak sağlıyor. Uzantılı bölümü uzatılıp kısaltılabildiği gibi, sağa sola da döndürülebiliyorsa, vites kollarını en iy ihissettiren noktaya getirebiliyorsunuz.

 

Profile Design’ın Ironman yarışına özel “J Kavisli” barının diğer açıdan görünümü

 

Bu aynı zamanda erişim ayarı için gidon boğazını sökme gereksinimini de ortadan kaldırıyor. Markaya bağlı olarak pedler hafifçe döndürülebilir, farklı genişliklere ayarlanabilir ve farklı yüksekliğe kaldırabilmek için adaptör içerebilir. Markalar arasındaki ped kalınlık farklarını kontrol edin. Daha geniş ve kalın ped, üst vücut ağırlığını daha etkili bir biçimde dağıtır ve birazcık daha hareket alanı bırakır.

 

Uçak kokpitini andıran her kontrolün tek merkezde toplandığı üst düzey bir aerobar 

 

Barların uzantı çubukları da çeşitlilik gösteriyor. Konu triatlon gibi dayanıklılık gerektiren bir spor olunca her detay daha bir önem kazanıyor. Uzantı çubukları da kendi içinde 3’e ayrılıyor; Düz çubuk, S kavisli çubuk ve J kavisli çubuk.

Profile Design Karbon Stryke “J Kavisli” aerobar

 

Düz uzantı çubuklarının daha aerodinamik olduğu sanılıyor fakat bu aslında kaydadeğer bir fark değil. Aslında bazı sporcular, J kavisli bar ile rüzgar tünelinde daha düşük sürtünme katsayısı elde ediyor ve J kavisli olanlar daha ergonomik ve konforlu olabiliyor. Uzantı bölümünün türünü, konfor kıstasına göre belirlemelisiniz.

 

2 defa Dünya Zamana Karşı rekorunu kıran “Uçan İskoçyalı” lakaplı Graeme Obree, meşhur Süperman pozisyonuyla görülüyor

 

Aerobar Ağırlıkları

Ağırlık açısından karbon modeller, alüminyumlara göre çok az daha hafifler ve yol titreşimini azaltma açısından da faydalılar. Yine de karbon barlar daha pahalılar. Tak çıkar türdeki barlar, her yol bisikletine takılabiliyor. Kötü yanları ise tak-çıkar sistemi, ağırlığı az da olsa artırıyor ve sürtünme katsayısını artıran daha fazla parça içeriyorlar.

 

En pahalı aerobarlar, tamamen karbondan üretilen yekpare dizaynlardır. Bunlar, frenler de dahil olmak üzere bütün parçaları ön bölümün ucunda biraraya getirir. Kelepçe ve vida başları, hava akımını azaltacak dizayna sahip olup, kabloları içten geçirilen türde oluyor. En pürüzsüz barlar, bu kategoridekiler fakat aerodinamik yönden avantajları minimum ve fiyatları 1000$’ın üzerinde bile seyredebiliyor. Ayar imkanı sunmaları hoş olsa da yarışta belki kazandırabileceği birkaç saniyeye göre ödediğiniz bedel çok yüksek kalıyor.

 

Oval 990A karbon bar

 

 Takip Barları

Takip barları, dizayn olarak çeşitlilik gösterir. Eğer bir triatlon bisikleti kullanıyorsanız ve oturarak veya ayağa kalkarak da olsa yokuşlu parkurlarda antrenman yapıp yarışıyorsanız, aerobarınızın genişletilebilme oranı sizin için önemli olabilir. Bazı temel barlar, sadece etkin frenleme yaptırabilecek kadar çok küçük bir tutunma yüzeyine sahiptir. Diğerleri ise 15 cm ve daha uzun boyda olabiliyor. Kollarınız uzunsa, zaten kol uzunluğunuza uyan boya sahip bir bar almalısınız. Uzantı çubuklarının uzun olması, daha fazla farklı tutuş pozisyonu demektir ve ayakta pedal çevirirken uzun çubuklar daha iyi de gelebilir. Bazı sporcular, terlediklerinde ellerinin kayacağını hissettiklerinden kısa temel barlarla kendilerini rahat hissedemeyebiliyor. Bu da birçoğunu uzun çubuklara sahip aerobarlara yöneltiyor.

 

Half Ironman arkadaşım Allen da bisikletinde aerobar kullananlardan

 

Son sözler olarak, aerobar seçiminde ilk bakılacak nokta fiyat olabilir. Yeni bir triatlon bisikleti alıyorsanız, üzerinde aerobarıyla gelmesi hoş olur, fakat tabi ülkemizde triatlon bisikleti bile bulmak bir mesele. Doğru aerobarı seçtiniz diyelim. Bu barı kendinize göre kişiselleştirmelisiniz. Doğru ayarlanmış olması çok önemlidir. Bu konuda kendi kararlarınız yerine bir profesyonelden, üretici firmadan bilgi almanız en doğru yol olacaktır. Zira bazı sporcular genellikle daha aerodinamik bir pozisyon elde ederim düşüncesiyle barları birbirine yakın konumlandırarak geçici bir düşük sürtünme katsayısı elde etse de, bu konforsuz pozisyon orta ve uzun vadede kendilerine dezavantaj olarak geri dönüyor.

 

Hazırlayan: Fatih Buzgan

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın