Rachel Joyce’ un Tercihi Cervélo P5

31/05/2012  //     //  Triatlon ve İronman Donanımları İncelemeleri

 

 

 

 

Başarılı İngiliz triatlon ve ironman sporcusu Rachel Joyce’ un 2012 yılındaki yeni sponsoru dünyaca tanınmış Kanadalı bisiklet üreticisi Cervélo olurken, Joyce’ un 2012 yılında katılacağı ironman yarışlarındaki yeni bisikleti de “Cervélo P5” oldu.


Rachel Joyce

Rachel Joyce, ironman yarışlarını yakından takip edenlerin son yıllarda aşina oldukları bir isim. 1978 doğumlu olan İngiliz sporcunun lakabı ise Rachie. Katıldığı yarışlarda mutlaka ilk on içerisinde yer alan Joyce, bu yıl sezon açılışını yeni bisikleti Cervélo P5 ile “Abu Dhabi Triatlonu” Uzun Mesafe yarışında yaptı. Gerçek mesleği avukatlık olan pro atlet Joyce, “2012 Uluslararası Abu Dhabi Triatlonu” da “Pro Kadınlar”  kategorisinde beşinci olurken, geçtiğimiz günlerde katıldığı “Ironman Melbourne” de, kategorisinde ikinci olarak önemli bir dereceye imza attı.

 

 

Joyce’ sun başarıları sadece 2012 yılı ile sınırlı değil.  İlk kez 2006 yılında yarışlara katılmaya başlayan sporcu triatlon, ironman, maraton ve açık deniz yüzme yarışlarında olukça iyi dereceler sahip. Joyce’ nun elde ettiği başarılara kısaca göz atmak gerekirse;

2006 yılında Monako Ironman 70.3’ de yaş grubu birincisi.
2008 UK Ironman 70.3’ de altıncı, aynı yıl Florida Ironman’ beşinci.
2009 Ironman Lanzarote’ de ikinci, aynı yıl Estonia Ironman 70.3’ de birinci, yine aynı yıl Hawaii Ironman Dünya Şampiyonası’ da altıncı.
2010 yılında Antwerp’ te ikinci, Londra’ da dokuzuncu, Weisbaden’ da sekizinci, Hawaii Ironman Dünya Şampiyonası’nda beşinci.
2011 yılında ise Ironman Güney Afrika’ da ikinci, Ironman Lanzarote’ de birinci, Hawaii Ironman Dünya Şampiyonası’ nda dördüncü ve de ITU Uzun Mesafe Dünya Şampiyonası’ da birinci.

 

 

Cervélo


Merkezi Toronto, Kanada ‘ da bulunan Cervélo, 1995 yılından bu yana özel tasarım bisiklet üretimi yapıyor. Karbon fiberden üretmiş olduğu bisikletlerinin tasarımlarını “Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği” esasına göre yapan Cervélo mühendisleri, bisikletlerin rüzgar tüneli testlerini de San Diego Hava ve Uzay Teknolojileri Merkezi’ nde gerçekleştiriyor.

 

 

Cervélo, ürettiği bisikletleri kendi içinde R, S, T ve P serileri olarak dört ayrı grupta adlandırıyor. R serisi, çok biçimli (squoval-köşeleri oval) yol bisikletlerini; S serisi, aerodinamik yol bisikletlerini; T serisi, Track-takip bisikletlerini temsil eden grupta yer alırken, inceleme yazımıza konu olan P Serisi ise TT, (Time Trial-zamana karşı) ve Triatlon bisikletleri gubunda yer alıyor.

 

Cervélo P5

P5, TT ve triatlon kadrosu olan P serisinin en gelişmiş modeli. Üretici firmanın P5 için kullandığı tanıtım sloganı ise “Basitçe Daha Hızlı” anlamına gelen “Simply Faster” olarak belirlenmiş. P4’ ün zayıf yanlarını güçlendiren Cervélo, P5 çok daha iyi konuma getirmiş. P5’ i iki ayrı versiyonu mevcut. Bunlardan biri TT ve Triatlon kadrosu olarak adlandırılan ve uzun maşalı, Aduro aerobar gidon setinde R8TT hidrolik frenlere sahip modeli ile bahsi geçen özel komponentlerin kullanılmadığı ve UCI kurallarına uygun standarttaki hidrolik fren seti ve aerobarı olmayan modeli. İnceleme yazımıza konu olan Cervélo P5 ise TT ve Triatlon  modeli olan P5 olacak.

 

 

Cervélo, P5 ‘ i dört temel ana unsur üzerinde geliştirmeye çalışarak hızlı bir TT ve Triatlon bisikleti olmasını sağlamış. Çalışmalar kadro, aerobar, frenler ve depolama ve suluk taşıma sistemi üzerinde yoğunlaştırılmış.

 

 

Üretici firma, P5’ in aerodinamik açıdan en gelişmiş TT ve triatlon bisikleti olduğu konusunda iddialı. P5 kadrosu, en iyi aerodinamik yapıya sahip olmanın yanında bir o kadar da konforlu bir sürüşe sahip. Hava akışı kadro boyunca en iyi şekilde optimize edilmiş. Bu da kullanıcıya 40 kilometrelik zamana karşı yarışında toplamda 30 saniye averaj sağlıyor. Diğer yandan geliştirilmiş ayna-kol göbeği azami güç transferini sağlarken, “Comfort Ply” teknolojisi ise gereksiz parçaları sistemden kaldırıp daha titreşimsiz konforlu bir sürüş elde etmeye yarar hale getirilmiş.

 

 

Tasarımı Cervélo’ ya ait olan entegre Adura aerobar, 3T tarafında üretilmiş. Aerobar, önceki modellerdekinden 11 cm. daha alçak konumlandırılırken, fren ve vites kabloları yapının içine gizlenerek azami aerodinamik aerobar ve gidon biçimi elde edilmiş. Adura Aerobar’ da, kişiye özel yükseklik ayarı, ayarlanabilir uzantılar ve ayarlanabilir ön kol ped’ leri sayesinde en hızlı aerobar yapısı hedeflenmiş.

 

 

Dağ bisikleti hidrolik fren üreticisi olan Magura’ nun Cervélo TT bisikletleri için üretmiş olduğu RT8 hidrolik fren sistemine sahip olan P5, standart fren ve kaliper sistemlerinden çok daha üstün, çok daha hafif ve aerodinamik bir yapıya sahip. Cervélo, 2012 yılında, TT ve Triatlon bisikletlerinde hidrolik fren ekipmanı kullanan tek üretici olması sebebiyle rakiplerinin bir adım önüne geçmiş durumda. Üstelik Magura RT8’ i hidrolik fren sistemini, Cervélo için özel üretim yapması ise P5’ i daha da ayrıcalıklı kılmış.

 

 

P5’ te depolama bölümleri kullanıcısının hız ve kullanım kolaylığı esas alınarak özel bir şekilde konumlandırılmış. Gerek su depolama alanı gerekse DI2 pilinin tasarımdaki konumu ile maksimum aerodinamizm elde edilmiş.

 

 

Vites değiştirme sistemi ise Shimano’ nun elektronik vites değiştirme sistemi olan Durace DI2 kullanılmış. Shimano’ nun en üst versiyonu elektronik vites değiştirme sistemi olan DI2 sistemi, eski analog sistemlere göre daha az parmak eforu ile daha seri vites geçişleri imkanı sağlamakta. Sistemin güç kaynağı olan pili ise kadroda ayna-kol göbeğinin üstüne gizlenmiş olan “Hidden Pocket” “Saklı Cep” adı bölmede konumlandırılmış. Hatırlayacağınız gibi DI2, Ceepo Climax’ te de kullanılmış ve sistemin bataryası sele borusunun hemen altına konumlandırılmıştı.

 

 

Bu kadar gelişmiş ve bu kadar teknolojik özelliğe sahip olan P5 in fiyatı da çok özel. P5’ in yurt dışındaki TT ve Triatlon kadrosunu tek başına fiyatı 6500$, yaklaşık 12.000 TL.  UCI standartlarına uyan kadro modeli ise 4500$, yaklaşık 8.500 TL. P5’ in DI2 versiyonlu TT komponentli versiyonun satış fiyatı 10.000$, yaklaşık 18.500 TL. UCI versiyonu olan P5 DA ise 6000$, yaklaşık 11.000 TL.

Kaynakça: cervelo.com

Hazırlayan: Alpay AKHUN


 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın