Martin Jensen ve Belinda Granger’in Tercihi Ceepo CP Climax

20/03/2012  //     //  Triatlon ve İronman Donanımları İncelemeleri

 

 

İlk bakışta her iki isim de yabancı gelebilir ama her ikisi de triatlon ve ironman dünyasında önemli başarılara imza atmış iki deneyimli sporcusu ve her ikisi de 2012 sezonundaki tercihlerini CEEPO CP CLİMAX ‘ tan yana yaptılar.

 

Martin Jensen, “2008 ve 2009 ITU Dünya Şampiyonası Uzun Mesafe” üçüncüsü, “2010 ETU Avrupa Şampiyonası Uzun Mesafe” ikincisi ve “2010 Ironman Louisville” de ise ikinci olmuş başarılı bir triatlet

 

Martin Jensen

 

Belinda Granger ise 18 yıllık Triatlon geçmişinin yanında, 10 yıldır dünya çapında toplam 36 ironman yarışına katılmış ve 13 kez Avustralya şampiyonu olmuş fazlasıyla deneyimli bir sporcu.

 

Belinda Granger

 

Her iki isim de bugünlerde, CEEPO ‘ nun 2012 yılında piyasaya çıkan ve en son tasarımı olan CP CLIMAX yarışacak. CEEPO, triatlon ve ironman bisikleti üreticisi olmasının yanında aynı zamanda WTC şirketinin ironman resmi bisiklet partneri.

 

 

 

CP CLİMAX

CP CLIMAX, CEEPO’ nun tamamen entegre yüksek modülasyonlu karbon fiberden imal etmiş olduğu en ileri bisiklet konsepti. Üreticinin en iddialı olduğu konu ise piyasada satılan en yüksek kalitedeki karbon fiber malzemeyi kullanmış olmaları. CP CLİMAX, tıpkı bir önceki en üst tasarım olan CP VİPER gibi yüzde yüz T40 karbon fiberden imal edilmiş.

 

 

 

 

T40 karbon fiberi biraz açmak gerekirse; karbon fiber, dayanıklılık ve hafiflik açısından kendi içinde T24, T30, T40 ve T50 olmak üzere dört ayrı kalitede üretilmekte. Dayanıklılık, hafiflik ve fiyat kriteri açısından en altta yer alan T24’ü 1 birim maliyet kabul edilecek olursa, T30- 2 kat, T40- 4 kat, T50 ise – 8 kat daha pahalıya imal edilebilmekte. Dolayısıyla üretici olarak, bisiklet marketlerde satılan diğer ucuz karbon fiber kadroların daha düşük kalitede olması sebebiyle sağlamlık ve hafiflik açısından CEEPO markasının arkasında kaldığı iddiasındalar.

 

 

CLİMAX’ de transmisyon sistemi olarak Shimano’ nun en üst versiyonu olan elektronik vites değiştirme sistemi DURAACE DI2 kullanılırken, sisteme ait tüm kablolar tamamen kadronun içine alınarak mükemmel bir aerodinamik tasarım elde edilmiş. Bildiğiniz gibi DI2 sistemi eski sisteme göre daha az parmak eforu ile daha seri vites geçişleri imkanı sağlamakta.

 

 

CLİMAX’ ın kadrosu, T40 karbon fiberden bütünleşik aerodianmik bir gövdeye sahip ve 1700gram ağırlığında. Kadro açıları bir ironman bisikletinde olabilecek optimum ölçülere sahip. Kadronun sele borusu ile zincirin altında bulunan ve arka teker göbeğine uzanan kadro borusu ile yaptığı açı, normal bir yol bisikletine göre biraz daha fazla. Bu fark kadronun sele borusunu normalden biraz daha fazla dik konuma getiriken, sporcunun normalden biraz daha öne doğru oturmasını sağlıyor. Bu sayede biraz daha fazla öne doğru bir oturma pozisyona sahip olan sporcunun kalça ile bacak arasındaki açının artması söz konusu oluyor. Öne doğru daha aerodinamik bir sürüş postürüne sahip olan sporcunun pedala ilettiği bacak kuvvetinin daha etkili bir şekilde kullanılmasın yanında enerji tasarrufu da yapma imkanı da elde edilmiş oluyor.

 

Maşa da kadro gibi T40 karbon fiberden ve 580gram ağırlığında. Gidon ise aerobar ile bütünleşik ve de tıpkı CP CLİMAX’ ın genel görünümündeki gibi çok agresif bir tasarıma sahip.

 

 

CP CLİMAX, rüzgar tüneli testleri ise Japonya’ nın en gelişmiş tesislerinde yapılmış üstelik bu testlerden tam not almış.

Ülkemize direk olarak ithalatı yapılmayan CEEPO’ nun Türkiye’ de herhangi bir yetkili satıcısı yok. Üreticinin resmi sitesinde de CP CLİMAX ve diğer modellere ait herhangi bir fiyat belirtilmemiş ama Avrupa kıtasında, hem Almanya’ da hem de İngiltere’ de ulaşabileceğiniz onlarca yetkili satıcısı mevcut.

Nobuyuki Tanaka ve CEEPOCEEPO’ nun kurucusu Nobuyuki (Joe) Tanaka 1990 yılından bu yana triatlon ve ironman yarışlarına katılan aktif bir triatlet. Tanaka, geçtiğimiz yıllarda birçok kez katılmış olduğu “Kona Hawaii Dünya Şampiyonası” na 2011 yılında da bir kez daha katılmaya hak kazanmış ve 55-59 yaş grubunda 12:09:37′ lik bir zamanla yarışı tamamlamış. Eski tüfek Tanaka’ nın ilerlemiş yaşına rağmen elde ettiği bu sürenin hiç de azımsanmayacak zaman olduğunu da belirtmekte fayda var.

 

CP VİPER

 

İlk kez 1990 yılında traitlon yarışların katılmaya başlayan Tanaka, ilk iki yıl kullanmış olduğu geleneksel yol bisikletlerinden hoşnut kalmadığı için kendine özel bir yarış bisikleti imal etmeye karar vermiş.

1993 yılında Japonya’ da ki bazı bisiklet satış mağazalarının yardımı ile ilk bisikletini imal etmiş. Tanaka’ nın kendisine özel imal ettiği bu bisikletle katıldığı ilk yarışta, önceki yarışlarda elde ettiği zamandan bir buçuk saat daha iyi bir süre yapması onun için en büyük ödül olmuş.

 

CP KATANA

 

2000 yılına gelindiğinde karbon fiber bisiklet teknolojisi bisiklet sektöründe daha popüler ve uygun fiyatlı hale gelmesi ile birlikte Tanaka yeni projesi üstünde çalışmaya başlamış.

Tanaka, çeşitli karbon kadro üreticileri ziyaret ederek çalışmalarını ilerletmiş. 2002 yılında Tayvan’ da üretim yapan bir kuruluş ile güçlerini birleştirmiş ve az sayıda üretim yaparak başlangıç yapmış ve böylece CEEPO markası ile triatlon özel bisiklet üretme yolundaki yolculuğuna başlamış olmuş.

 

CP VENOM

 

Tanaka’ nın resmi kuruluşunu 2003 yılında Aichi-Japonya ‘da yaptığı CEEPO markası, adını antik Samuray savaşçısı olan CEEPHO’ dan almış.

CEEPO 2007 yılından itibaren uluslararası düzeyde lojistik kontrol, Ar-Ge ve pazar yönetimi konusunda aktif hale gelmiş. Günümüzde Japonya’ daki triatlon bisiklet pazarındaki en hızlı büyüyen üretici firması olan CEEPO, aynı zamanda uluslararası arenada güçlü bir dağıtım ağına da sahip.

 

CP STİNGER

 

CEEPO’ nun ürün yelpazesi CP Climax, CP Viper, CP Katana, CP Venom adında dört ayrı modelde ironman kadro açısına sahip ürünler olarak karşımıza çıkarken, CP Stinger ve CP Mamba adında iki ayrı triatlon yol bisikleti modeli de mevcut.

CEEPO’ nun iddialı olduğu diğer bir konu ise kurucusu, üretim müdürü, tasarımcı ve dağıtımcılarının triatletlerden oluşması. Çalışanlarının bu özelliği, CEEPO’ ya tasarım ve inovasyon açısından, rakiplerinin bir adım önde olmasını sağlıyor. Bu yüzden, sloganları da “CEEPO bisikletleri traitlona özel bisikletlerdir. Onlar yalnızca TT (Time Trial) bisikletler değildir, triatloncular için triatloncular tarafından tasarlanmıştır.” şeklinde.

 

CP MAMBA

 

Not: fotoğrafların üzerine tıklayarak daha büyük hallerini inceleyebilirsiniz.

 

Kaynakça: ceepo.com

 

Hazırlayan: Alpay AKHUN

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın