Lance Armstrong Tercihi – Trek Speed Concept 9

21/02/2012  //     //  Triatlon ve İronman Donanımları İncelemeleri

 

 

Hatırlayacağınız gibi 12 Şubat’ ta “Ironman 70.3 Panama” koşulmuştu ve bizler Lance Armstrong’ u bisiklet dünyasından ironman platformuna geçişine bu yarışla birlikte tanıklık etmiştik.

Geçtiğimiz yıl bisiklet yarışlarına veda ettiğini açıklayan Armstrong’ un bu yılki planları arasında Texas, Florida, Fransa ve son olarak da Kona Hawaii Dünya Şampiyonası 70.3 yarışlarına katılmak olduğunu biliyoruz.

Kurmuş olduğu kanser vakfı yararına çalışmalar yapan Armstrong’ un amacı, 2012 yılında katılacağı Ironman 70.3 yarışlarından elde edeceği 1 milyon $’ lık gelirle kanser hastalarına yeni bir kaynak elde etmek.

 

 

Armstrong, bu yıl katıldığı ilk yarışta ikinci en iyi zamanı yaparak aslında triatlon ve ironman’ de de ne kadar iddialı olduğunu hem rakiplerine hem de onu sevenlerine göstermiş oldu. Bu başarısını arkasında elbette uzun yıllar boyunca emek verdiği bisiklet alt yapısının yanında gençliğinde hayli ciddi bir şekilde yaptığı triatlon çalışmalarına borçlu olduğunu biliyoruz.

Hatırlayacağımız gibi eski şampiyonun ikinci olduğu ilk “Ironman 70.3 Panama” yarışından sonra kendisiyle ilgili verdiğimiz bilgilerde; Armstrong, daha 13 yaşındayken “Junior Triatlon” denilen ve diğer adı da “Iron Kids Triathlon” olan yarışı kazanmış kökenden bir triatlet olduğunu ve gençliği triatlon yarışlarında geçtiğini, 19 yaşına geldiğinde ise Amerika’ da kendi yaş grubunda triatlon lideri olduğundan bahsetmiştik.

Eski şampiyon ve bisiklet duayeni Armstrong hakkındaki tüm bu önemli bilgilerin yanında bir diğer önemli bir konu ise bu yıl katılacağı beş ironman 70.3 yarışı için ne tür bir yol canavarını seçtiği bir diğer merak konusuydu. Bugünkü yazımızda Armstrong’ un 2012 yılında katılacağı yarışlarda kullanacağı TREK Speed Concept 9’ u mercek altına almaya çalışacağız.

 

 

Lance Armstrong’ un teknik danışmanı ve Trek İrtibat Yetkilisi olan Matt Shriver yarıştan birkaç gün önce şampiyonun yarışta kullanacağı bisiklet hakkında aşağıdaki kısa bilgilendirmeyi yaptı. Öncelikle bu bilgilendirmeye kısaca bir göz atmakta fayda var.

Matt Shriver’ in açıklaması; “Bildiğiniz gibi UCI zaman karşı yarışlardan selenin öne ve arkaya doğru ayarlanmasında kısıtlamalar getirmiştir. Ironman yarışlarında böylesine bir kısıtlama olmadığı için Armstrong’ un selesini olabildiğince öne doğru almayı tercih ettk. Bu şekilde daha az konforlu fakat daha aerodinamik bir yapıya kavuşmuş oldu. Armstorng’ un bisikletine takılmış olan aerobar’ lar biraz yukarı doğru bakacak şekilde konumlandırıldı. Her iki tekerin lastikleri Bontrager tübülar lastik. Trek Speed Concept 9’ u ön tekeri için Bontrager Aeolus D3 7 kullanıldı. Aslında bu jantın profili 9 serisinden 2cm daha dar ve 7 serisinden çok az daha hızlı bir jant fakat profil yüksekliği yüzünden rüzgar hızının 25km/saati geçtiği yarışlarda profil kalınlığının dezavantaj oluşturmaması istendi. Bontrager’ ın disk tipi tekeri olmadığı için arkada hafif bir disk daire kullanımı tercih edildi. Bisikletin selesi Bontroger’ ın Hilo adlı yeni bir prototip selesi. Hilo, titanyum raylar sütünde karbon bir kabuğa ve onunda üstünde sentetik ve oluklu bir yüzeye sahip. SRAM dişliler kullanılan bisiklette SRM powermetre (güçmetre) kullanılıyor. Armstrong,  suluk konumlandırması için eski tip yerleri tercih etti. Yani ne gidonda kollar arasında ne sele arkasında, bildiğimiz kadrodaki klasik yerler suluk kafes yerleri tercih edildi. Aktarma organları için de SRAM Red tercih edildi. Elcikler için Zipp VukaR2C kullanılırken, frenler için de Bontrager RXXXL Aero kullanıldı.” şeklindeydi.

Yukarıdaki bilgiler ışığında Trek Speed Concept 9’ u şimdi daha yakından inceleyelim.

 

Trek Speed Concept 9

Trek, Spped Concept 9 serisi her konuda hayli iddialı bir bisiklet. Trek, Speed Concept 9 serisini tanıtırken bisikletin özelliklerini dört alt başlıkta vurgulamış. İlk başlık, rüzgardan gizleme ya da gizlenme diye adlandırılmakta. Speed Concept 9’ da hava direnci sebebiyle oluşacak sürtünmeyi azaltmak için fren bacaklarını ve elektronik sensör ön maşa ve kadro içine gizlenerek sürtünme azaltılmış. İkinci alt başlıkta ise KVF tüp teknolojisi yer alıyor. Kadro’ nun aerodinamik biçimi, uçakların kanat yapısı ile benzer bir görünüme sahip. Bu görünümde bir aerodinamik dizayn daha önce hiçbir bisiklette tasarlanmamış bir kadro şekli olma özelliğini taşıyor. Üçüncü başlık Trek 9’ un herhangi bir triatlon bisikletinde yapılabilecek en geniş ayarlarma imkanına sahip olması şeklinde. Son alt başlık ise Yapılan rüzgar tüneli testleri sonuçlarına göre 9 serisinin, yeryüzündeki en hızlı bisikleti olduğu iddiası olarak yer alıyor.

 

 

Project One (Tek Proje)

Yukarıda saydığımız özelliklerin yanında Trek son kullanıcıya her bireyin farklı olduğunu ve günümüzde farklılığın fark yarattığı vurgusunu öne çıkarmak için geliştirdiği projesi olan “Trek Project One” sloganı ile kullanıcıyı kalbinden vurmayı başarmış.

 

 

“Başkasının bisikletine binmeyin. Siz nasıl isterseniz ona göre bisiklet üretelim.” sloganı ile ürünü kişiselleştirme konusunda da hayli iddialılar. Bir Trek satıcısı ya da trekbikes.com/projectone linkini tılayarak birkaç adımda hayalinizdeki Trek’ i kişiselleştirebiliyorsunuz. Yapmanız gereken ilk şey Trek modellerinden birini seçmek, ardından istediğiniz renk ve desenleri bisikletinizin üstüne uyguluyorsunuz. Üçüncü aşama ise bisikletiniz için tercih ettiğiniz component’ leri seçmek. Dördüncü aşamada ise bisikletinizi verimli ve aynı zamanda konforlu bir şekilde kullanmak için ihtiyacınız olan ayarların yapılması işlemi var. Son aşamadan sonra artık “Trek”, size özel kişiselleştirilmiş bir bisiklet olarak karşınıza çıkıyor.

 

 

 

 

OCLV Carbon 600 serisi

Trek Speed Concept 9 kadrosunda kullanılan OCLV Carbon 600* serisi, gelişmiş uzay teknolojisine sahip ağırlığı azaltılmış materyaller kullanılmış. “Stepjoint” teknolojisi ile en iyi kadro-sertlik performansı elde edilmiş.

KVF (Kammtail Virtual Foil) Teknolojisi

Trek Speed Concept 9 serisinde KVF (Kammtail* Virtual Foil: Kammtail Sanal Kanat ) teknolojisi kadro tüpünün biçimi uçak kanadına benzer bir görünüme sahip. Bu görünüm, kanat uzunluğu ve genişliği ile uygun bir orana göre oluşturuyor. Elde edilen en iyi oran, en az hava direncini oluştururken sonuç olarak da en yüksek hıza ulaşmayı sağlıyor. Trek mühendislerinin elde ettikleri tasarıma “Kammtail sanal kanat” adını vermelerinin sebebi ise kanat görünümlü tüpün beşte birlik son kısmını kesmiş olmaları. Son kısmı olmayan kadro tüpü, hava akıma karşı adeta son kısım varmış gibi davranmaya devam ederek rüzgar direncini minimumda tutmaya yarayan bir teknoloji.

 

 

Kablo Yerleştirme

Kablo sistemi son derece aerodinamik bir yapıya sahip olan kadroya oldukça iyi entegre edilmiş. Yüzde 90’ a varan oranda kadro içinden geçirilmiş olan kablolar optimum kablo yönlendirme kusursuzluğun sahip olmakla birlikte vites, frenleme başarısının yanında daha kolay montaj ve bakım imkanı sağlamakta.

 

 

Gizlenmiş Fren Sistemi ile Hız, Kadans ve Mesafe Ölçer Sensörü

Ön frenler maşanın içine gizlenirken, arka frenler ayna-kol göbeğinin altına aerodinamik bir biçimde yerleştirilerek her konuda olduğu gibi fren sistemi için minimum hava direnci elde edilmiş. Frenler gibi hız, kadans ve mesafe ölçen bir sensör arka maşanın içine kablosuz anten sistemi ile beraber entegre edilmiş. Sistem, Bontrager, Garmin, Powertap ve SRM’ nin cihazları ile uyumlu bir şekilde çalışıyor.

 

 

Speed Concept 9’ un yukarıda saydığımız özelliklerin yanında bütünleşik alçak profilli gidon ve aerobarı, kadronun aerodinamik yapısıyla uyumlu malzeme taşıma bölümleri, aeordinamik quick release’ kilitleri gibi daha birçok ince detay ve teknoloji içermekte.

 

 

Bu kadar teknolojik özelliği okurken birçoğumuz onun fiyatını merak etmiştir eminim. Elbette bu kadar yüksek teknoloji ve mühendislik içeren bir ürününün de ona uygun bir fiyatı olması da gayet doğal.

 

 

En üst model olan “Speed Concept 9.9 RADIOSHACK NISSAN TREK Edition” ının fiyatı, 12.573.73 $ bizim paramızla 22.130 TL.

Normal üretim olan “Speed Concept 9.9″ ise 9349.99 $, Türk Lirası ile 16.456 TL. Tek başına kadro set fiyatı ise 5.039 $,  yani 8879 TL

Eğer bu serinin en ucuz modelini soruyorsanız, “Speed Concept 9.5″ tam size göre 6059.99 $ olan bu model 10.666 TL’ yi gözden çıkarmanız halinde sizin olabilir. Yalnız bu ücrete kargo masrafı ve vergiler dahil değil elbet.

Aslında ilk bakışta biraz pahallı gibi görünse de satın almış olduğunuz teknolojiyle doğru orantılı bir rakam olduğunu da kabul etmek gerek.

 


Kaynakça: triathlet.com ve trekbikes.com

*Wuniblad Kamm1893-1966 yılları arasında yaşamış olan Alman
mühendis, otomobil tasarımcısı, aerodinamist. Özellikle yüksek hızlarda
araçların yarattığı türbulansı azaltmak için gövde üstünde yapmış olduğu
çalışmalarla bilinir. Bu çalışmalara “Kammback” ya da “Kamm-Tail” adı verilir.

*OCLV Carbon, serisi 300 ila 700 arası
değişmektedir. 300-700 arasındaki rakamlar ürünün karbon içeriğinin ne
kadar sıkı ve dayanıklı olduğunu gösteren sayısal kodlamasıdır. 700 serisi askeri amaçlarla kullanılmaktadır.

 

Hazırlayan. Alpay AKHUN

 


Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın