İnceleme Triatlonda Bisiklet Ayakkabıları 2013

23/07/2013  //     //  Triatlon ve İronman Donanımları İncelemeleri

 

 

Cyclingtr olarak sizler için 2013 sezonundaki en verimli ve en pahalı cici triatlon ayakkabılarını inceliyoruz.

 

Fizik K1 Uomo

400$

 

Fizik firmasının triatlon ayakkabısı pazarına girişiyle birçok özellikleri olan bir ayakkabıyı kullanıcılarla buluşturmuş oldu fakat bu modelin küçük bir uyum sıkıntısı bulunuyor. Topuk bölümü hafif bir tutunmaya sahip, bu da ayağın fazla oynamasına sebep oluyor. Ayağın ön bölümünün uyumu çok iyi ve topuk bölümündeki sıkıntının üstesinden gelmeye yardımcı oluyor. Alt taban, orta bölümünde karbon ve çevresinde plastik malzemeyle donatılmış. Bu da ödün vermeksizin konfor sağlıyor. Ayakkabının hoş görünümü, sıkıcı alternatifleri arasında dikkat çekmeyi başarıyor.

 

Yorum : Stil sahibi, ışıltılı ve özellikli

 

 

Shimano SH-WT60

250$

 

 

 

Bendekiler de dahil Sidiler, dar kalıplılardır ve daha geniş ayaklılara göre Shimano’lar daya uygundur. Tek kayışlı kilitleme sistemi, karbon tabana monte edilmiş ve bu da daha geniş ayaklara daha fazla alan sunuyor. Bu cömert yapısı bir kenara, SH-WT60 sağlam kompozit taban ve ayağa kolay giymek için geniş giriş bütün temel özelliklere sahip.

Yorum : Geniş ayaklar için üretilmiş

 

 

Pearl Izumi Tri Fly IV

180$

 

 


 

Bu bütçe dostu ayakkabı herşeye sahip : Sağlam karbon taban, düşük toplam ağırlık, ayağa tam oturan yapı ve hızlı kilitleme sistemi. Hiçbir kategoride sınıfında en iyisi olmasa da transition alanından hızla çıkıp konfor içinde sürüşünü yapmanın beklentisi içinde olan herkesi tatmin edecek özelliklerde. Ortalamanın üzerinde cömertlikte bir uyuma sahip. Bir de renkli cicili ayakkabıları seviyorsanız Tri Fly IV cebinize de dost bir seçim olacaktır. (ayrıca siyah ve beyaz renklerde de satılıyor)

Yorum : Eksi yönü yok, ulaşılabilir fiyata sahip

 

 

Louis Garneau Tri Lite

180$

 


 

Pearl Izumi gibi bu ayakkabı da şişirilmiş fiyata sahip olmadan yarış seviyesi triatlon ayakkabısının temel özelliklerini birarada sunuyor. Kilitleme kayışı basit ve verimli. Bu da ayakkabıyı giyerken ayakkabının kayıp gitmesine izin vermeden giyilmesini sağlıyor. Burun bölümü geniş ayaklara uyumlu bir şekilde bol kesime sahip ve topuk da yeri sağlam şekilde kavrıyor. Bu ayakkabıda hata bulmak zor fakat ayakkabının dilindeki dikişin uzun açıya sahip bir ayağı aksi yöne zorlayabilir diyebiliriz.

Yorum : En üstün performans

 

 

Mavic Tri Helium

350$

 


 

Birçok triatlon ayakkabısı, yol ayakkabısına göre daha serbest bir yapıya sahip, yani ayağa daha gevşekçe oturuyor. Karışık yapısı, çorapsız giyildiğinde bile ayağı sıkmadan sarıyor. Destekli topuk bölümü ayağı yerinde tutuyor ve birçok ayakkabının aksine burun bölümünün kayışı verimli bir şekilde ayakkabının iç hacmini değiştirebiliyor. Dili, bileğe kadar geliyor ve ayağın esnemesiyle uyum sağlıyor. Bunlara Tri Helium’un sağlam tabanı ve tüy gibi hafifliğini ekleyince, özellikleri bu ayakkabıyı hız ve konfor için mükemmel seçim yapıyor.

Yorum : Ayağa en iyi oturan yapı, ayakla sağlam bir uyum içinde

 


Sidi T3

250$

 


 

Markasının geleneklerine sadık kalarak T3 de ayağı tam saran yapıda üretilmiş. Basit iki kayışlı kilitleme sistemi, tam tutunma sağlıyor ve topuk bölümü esnek olmasına rağmen ayağın oynamasını engelliyor. Karbon ve plastik karışımı tabanı T3’e aynı fiyat aralığındaki çoğu ayakkabıdan daha fazla esneme sunuyor.

Yorum : Dar ayaklara tam oturan yapı

 

 

Specialized Trivent Terra

 

300$

 


 

Off-road sporcularını sevindirici haber : Nihayet bir dağ bisikleti ayakkabısı hızlı bir transitiona uyduruldu. Specialized, bir dağ bisikleti ayakkabısı tabanının üzerine triatlona özel üst yapıyla tasarladığı bölümü ekledi. Transition’dan hızla geçmenizi sağlayarak, bu ayakkabılar size hızlı bir başlangıç yaptırabilir (eğer parkur yokuşla başlamıyorsa) Ayağa uyumu ise, ortalama genişlikteki bir ayak için mükemmel.

Yorum : T1’de zaman tasarrufu

 

 

Hazırlayan : Fatih Buzgan

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın