İnceleme : Asics Sports Kompresyon Çorabı

02/05/2013  //     //  Triatlon ve İronman Donanımları İncelemeleri

 

 

İster bir triatlet olun, isterseniz bir koşucu; kompresyon çorabı kullanan birilerini görmüşsünüzdür. Kompresyon, triatlonda önemli bir konudur. Antrenmanda bolca kullandığımız kaslarımızı gereksiz hareketten kararlı bir şekilde koruyan, kas dokusundaki mikro yırtıkları azaltan faydalı bir araçtır.

 

 

Asics, çoğu çoraptan farklı olarak kendi kompresyon çoraplarında alışılmadık bir yaklaşıma sahip. Alt bacağın tamamını kontrol altında tutmak için normal diz hizasında yüksekliğe sahip ve tıbbi kompresyon çorapları gibi soğuk değil, ılık ve yumuşak bir his veriyor. Diğer deyişle tıbbi bir çorap giyiyormuşsunuz gibi bir hisse kapılacağınız değil, tüm gün boyu rahatlıkla giyebileceğiniz türden bir çorap.

 

Bazı çorapların verdiği kadar fazla yüksek seviyede kompresyon hissi vermediklerini varsayalım ama hala antrenman ve toparlanma sürecinde kullanılmak için yeterince verimli.

 

 

Mini şortlarla, kısa taytla, uzun tayt altına, kot pantalon ve klasik pantalon altına olmak üzere her durumda giyip bizzat denediğim bu çoraplar, her giydiğimde işe yaradı ve memnun kaldım.

 

Sadece koşularda ve sonrasında değil, uzun bisiklet turlarında ya da yorucu koşu antrenmanları sonrası bisiklete binmem gerektiğinde, 2 saat boyunca sabit bir şekilde sahnede kalmak zorunda olduğum konser gecelerimde giydiğimde hep işimi gördü. Ayrıca kompresyon çoraplarının, şeker / diyabet hastaları tarafından da kullanıldığını duymuşsunuzdur. Kan dolaşımını sağlayan bu çorapları icat eden, büyük bir iş çıkarmış. Asics gibi firmalar ise sporcuları da düşünerek yeterince hava alışverişine olanak sağlayan teknolojik versiyonlarını üretmişler.

 

Belki bir çift çorap için fiyatı bir nebze yüksek gelebilir fakat iyi bir teknolojiyle üretilmişler ve buna fazlasıyla değiyor.

 

SONUÇ
Antrenman ve ağrıyan baldırların toparlanması için konforlu, etkili bir çözüm

 

Hazırlayan : Fatih Buzgan

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın