Cyclingtr Test: Saucony Progrid Kinvara

31/08/2011  //     //  Triatlon ve İronman Donanımları İncelemeleri

Cyclingtr olarak her geçen gün daha da büyüyoruz. Büyüyüp geliştikçe de sizlere daha fazla bilgi aktarmaya ve konularımızda özgün olmaya devam ediyoruz. Bu yazımız da % 100 Cyclingtr Test Merkezi tarafından test edilen bir ürün incelemesi niteliğinde ve konusunda Türkiye’de bir ilk olma özelliğini taşıyor. Ünlü koşu ayakkabısı firması Saucony’nin 2010 yılında piyasaya sürüldüğünde en iyi çıkış ödülünü alan modeli ProGrid Kinvara‘nın ünü, yurtdışında birçok atlet tarafından biliniyor. Fakat bizzat yaptığım bu kapsamlı test yazısı ile sizler de bu özel ürünü yabancı forumlarda kaybolmadan yakından tanıma fırsatı bulacaksınız.

 

Bu modelin testine başlamadan önce bilmeyenleriniz için koşu ayakkabı türlerine kısaca değineyim. Antrenman (training), Yarış (racing flat), Arazi (off-road), Neutral (hafif çukur tabanlı ayaklar için), Stability (desteği bol), Cushioning (yastıklama özelliği olan), Minimalist ( asgari malzeme ile çıplak ayakla koşu hissi veren) gibi koşu ayakkabısı türleri bulunur. Her birinin kullanım amacı ve hitap ettiği kesim farklıdır. Testini yaptığım ayakkabı olan Kinvara, minimalist sınıfında bir ayakkabıydı. Dünyada yeni bir akım olan çıplak ayakla koşuya (barefoot running) özel birçok ayakkabı üretilirken, bu modaya geçmek kolay olmadığından üreticilerce minimalist ayakkabı türü ortaya çıkarıldı. Yıllarca destekli koşu ayakkabılarıyla ayaklarımız ve eklemlerimiz hassaslaşırken, barefoot running ayakkabılarıyla ayaklarımız tekrar güçleniyor.Fakat bu ani geçiş süresince hassas olan ayaklarımız birden zeminden gelen darbelerle boğuşurken sakatlık ihtimalleri oluşabiliyor. İşte bu olası sakatlık, incinme problemlerinin önüne geçebilmek için Minimalist ayakkabılar bizlere bu geçişi kolaylaştırıyorlar. Minimalist ayakkabıların birçoğu yetersiz destekleme özellikleri yüzünden yarışlarda çoğunluk tarafından kullanılmıyor. Yine de bir maraton yarışında çıplak ayak koşucuları görebilirsiniz.  

Bir Çıplak Ayak Koşucusu – Avrasya Maratonu 40.km – Fotoğraf: Fatih Buzgan

GÖRÜNÜŞ Kinvara, akıcı bir forma ve gözalıcı renklere sahip. Birden fazla renk seçeneğiyle de farklı müşterilere hitap ediyor. Benim test ettiğim Kinvara, üstte turuncu ve altta siyah renklere sahipti. Turuncusu öyle canlı ki, yolda herkes ayaklarıma bakıyordu. Ayrıca gece koşucuları için de bu tarz canlı renkler, güvenliğinizi daha da artırıyor. Ayakkabının üst bölümünün yarı şeffaf oluşu da onu dikkat çekici kılıyor.Kutusunu ilk açtığımda renklerine hayran kalmıştım, o kadar güzel, şeker gibiler ki, hergün her yerde giymek istiyorsunuz.

Saucony ProGrid Kinvara profilden görüntüsü Hem erkekler, hem de bayanlar için birçok farklı rengi bulunan Kinvara’ların herbiri ayrı güzel olduğundan seçmekte zorlanabiliyorsunuz. Benim seçimim turuncudan yana oldu.

 

Kırmızı tabanlı Kinvara’lar  TEKNOLOJİ Minimalist ayakkabılardaki ön taban inceliği bu ayakkabıda da görülüyor. Sadece 4 mm ön taban kalınlığı sayesinde ayaklarınızı yere daha da yaklaştırmışlar. Böylece koşu formunuzda yanlış olan topukla basma yerine ayağın ön ve/veya ortası ile basmanız sağlanıyor. İlginç ve hoş olan şu ki, 4 mm kalınlığında bir ön tabana sahip olmasına rağmen yeterli desteklemeye sahip olduğunu hissettim.

Kinvara’nın alttan görünüşü – Turuncu bölümlerin yol tutuşta büyük faydası bulunuyor  [View:http://vimeo.com/10984575:550:0]  Kinvara’nın teknolojisine dair orijinal tanıtım videosu  Modelin adında geçen ProgGrid, ağ şeklinde esnek bir madde ve darbe emici görevi görüyor. Ayakkabının tabanında neredeyse hiç plastik kullanılmadığından, ağırlık 218-225gr gibi çok düşük bir seviyeye indirilmiş. Elbette bu hafiflik, her bir adımınızda farkediliyor.Kinvara’nın EVA+ özellikli orta tabanı yastıklama/destekleme özelliği sağlıyor.

Kinvara – Üstten görünüş Bu arada Kinvara ve diğer bütün Saucony koşu ayakkabılarını ve spor giyim ürünlerini Türkiye’ye getiren Selçuk Çağlar beyin kendisi de tecrübeli bir atlet. Bu sayede diğer markaların distribütörlerine göre daha bilgili ve ürünlerini kendisi de denemiş olduğu için herbiri hakkında kendi yorumlarını yaparak sizi doğru yönlendirebiliyor. TEST – 1 ( İleri seviye asfalt yokuş – iniş – Uzun mesafe – Yüksek tempo)Kinvara gibi minimalist veya bir racing flat (yarış) ayakkabısını ilk giydiğiniz gün, normalde uzun bir koşu yapmamalısınız. Çünkü ayakkabıyı, tepkisini ve sonuçlarını önceden kestiremeyebilirsiniz.Fakat biraz ayakkabıları tanıdığımdan, biraz da zordan başlamak amacıyla onu süper dik iniş ve çıkışların bulunduğu, %26’ya  varan eğim grafiğine sahip bir asfalt parkurda 28 km boyunca orta tempoda denedim.

Hafifliği, daha ilk adımdan kendini hissettiren ayakkabı için başkaları da benzer olumlu yorumlarda bulundular. Üstelik ister bir 5k yarışı olsun, isterse bir maraton yarışı olsun, Kinvara’yı ilk defa kullananlar her mesafede parkur sürelerinin azaldığını belirttiler.

İlk test günü – 28k Benim için de Kinvara’nın hafifliği bu ilk uzun koşuda kendini göstererek performansıma büyük fayda sağladı.Parkurun özelliği gereği çok dik çıkış ve inişler olduğundan Kinvara’nın iki uç noktadaki tepkisini de görme fırsatım oldu. Dik tırmanışlarda hafifliği ile işimi kolaylaştırırken, çok dik inişlerde ince ön-ayak tabanıyla daha tecrübeli koşuculara hitap ettiğini gösterdi. Dik ve uzun bir yokuşu hızınızı kontrol etmeden inerseniz, ayak ve bacaklarınıza zarar vermeniz mümkündür. İşte bu yüzden iniş hızınıza daima dikkat etmelisiniz.  TEST – 2  ( Düz zemin – beton-asfalt karışık – değişken tempo – uzun mesafe) Bu ikinci test ise, birinciden farklı olarak akşam, daha serin bir havada, karanlıkta ve etrafımda 100 bisikletçi desteğiyle yapıldı. Canlı turuncu renginin karanlıkta hayli işe yaradığını tekrarlamalıyım.Nefes alabilme özelliği yeterli düzeyde olan Kinvara ile yüksek tempolarda bile terleme oranınız asgari seviyede oluyor. Bu testin ilkinden bir farkı da bir kısmının beton zeminde ve tamamının düz satıhta yapılmasıydı. Beton, bilindiği üzere ayak ve bacaklara en zarar veren zemin türlerinin başında gelmesine rağmen, makul hızda koşulduğunda minimalist bir ayakkabı olmasına rağmen, nispeten ön-ayak taban koruması olduğu için burada da farkını belli etti.Mesafe olarak bu denemede 30 km koştuğumda bacaklarımda herhangi bir ağrı hissetmiyor olmak güzeldi.  TEST – 3 ( Azami hız – Kısa mesafe ) Atletlerin en çekindikleri antrenman türüdür Speedwork/Interval. Bu testte de yüksek hızlara çıkıp, Kinvara’nın hafifliği, zemin ve bacaklara olan tepkisi, esnekliği, darbe emişi ve sağlamlığını ölçtüm.2 km seri ısınma üzerine 5 x 1 mil (1600 metre ) intervalinde, hedeflediğim 3:40 pace (1000 metrenin geçileceği süre) bile kolay geldi ve 5 tane 1600 metrenin her birinde de 3:40’ın altında sürelerde geçtim. Üstelik 800 metre gibi bu hıza göre kısa kalan recovery (dinlenmeye) rağmen! 16 km lik bu antrenmanda beklediğim  herşeyi bana sağlayan Kinvara yine

geçer not aldı.

Kinvara – Sprint esnasında tüm enerjiyi yola aktarabildi

 

SONUÇ: Minimalist koşu ayakkabıları kategorisine yeni bir renk katan Saucony’nin Progrid Kinvara’sı, özellikle daha çok orta-ileri seviye atlet ve triatletlere hitap ediyor. Çok hafif oluşuyla ve tabanındaki yere tutunma özelliğiyle özellikle dik tırmanışlı asfalt parkurlar için iddialı bir ürün. Diğer hafif ayakkabılara göre (ince ön ayak bölümüne rağmen) yeterli destek sağlamasıyla da eğer alışkınsanız uzun koşularınızda da tercih edebileceğiniz bir model. Kinvara’yı bütün speedwork/intervallerinizde, yokuş yukarı koşularınızda ve yarışlarda kullanabilirsiniz. Eski süreleriniz azalınca saatlerinizi kontrol etmeyin, saatleriniz bozuk değil, Kinvara’nın etkisi büyük! Kinvara bir performans canavarı!

Hazırlayan: Fatih Buzgan

 

Performans
Hafiflik
Ayağı Destekleme
Genel Kategoride Ayağı Destekleme
Kendi Kategorisinde Dayanıklılık
Fiyat Performans
Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın