Cyclingtr Test: Nike Lunarglide II

11/08/2012  //     //  Triatlon ve İronman Donanımları İncelemeleri

 

Yazılarımızı düzenli takip eden okuyucularımız son zamanlarda koşu ayakkabıları inceleme ve testlerimizde artış olduğunu görmüşlerdir. Cyclingtr olarak, hem bisikletçilerin cross-training’i, hem triatletlerin 3 alt branşından biri, hem de atletlerin temel disiplini olan koşu sporunun en önemli donanımı koşu ayakkabıları olduğundan, bu yönde yanlış seçimler yapılarak sakatlıklara sebep olmayı önlemek amacıyla bu konuya ağırlık vermeyi uygun bulduk.

 

Her koşu ayakkabısının farklı bir amaca, zemine, kullanıcıya hitap ettiğini biliyoruz. Özellikle antrenman ve başlangıç türü ayakkabı testlerini önce seçmemin sebebi, koşuya başlangıcınızı doğru yapmak ve “hafif ayakkabı iyidir” yanılgısını ortadan kaldırmaktı. Bu testimizdeki ayakkabımız ise hem antrenman, hem de yarışa uygun bir model olarak karşımıza çıkıyor.

 

Nike, koşu ayakkabıları dünyasında zaten başarılı olan ismini her geçen gün daha da yüceltmek adına her gelişmeyi uygulamaya çalışıyor. Lunarglide’ın 2. serisinde de, ilk serisine oranla daha fazla destekleyici yapı ve teknolojiyle daha konforlu bir koşu sağlanmış. Hatta seri beğenildiği için Lunarglide 3 de üretildi ve uzun bir süredir raflarda yer almakta.

 

Tabi, Nike’ın Lunarglide 2’nin gerekli yerlerinde yastıklama eklentileriyle ağırlık artırılmadan konfor sağlanarak yarışlara ya da tempo koşularına da uygun bir ayakkabı haline getirilmiş. Aslında aynı ailenin içinde Lunaracer adında daha yarışa müsait, daha hafif bir model var fakat aşağıda sizlerle paylaşacağım bilgiler bile yeterli bir referans olacaktır.

 

2010 Avrasya, 15k yarışında Lunarglide 2’lerle koştum

 

Ayakkabı o kadar dengeli bir şekilde desteklenmiş ki, hangi tarzda koşuyor olursanız olun, ayaklarınızın hiçbir bölümü daha fazla baskı altında kalmıyor. Piyasadaki hiçbir Nike, bu konuda Lunarglide 2’nin eline su dökemiyor. Koşarken ayaklarını içe basanlardan dışa basanlara kadar geniş bir kullanıcı profiline de hitap ediyor. Bu özelliğiyle hangi tür ayak basış şekline sahip olduğunuzu ve dolayısıyla hangi tür koşu ayakkabısı alacağınızı bilmiyorsanız, Lunarglide 2’yi gözü kapalı tercih edebilirsiniz.

 

2011 Runtalya Maratonu’nda ortalığı sel götüren bir yarışta Lunarglide 2’ler yine ayağımdaydı

 

Nefes alabilir malzemeyle donatılmış üst yapısı sayesinde ayaklarınız hava alıyor, uzun koşularınızda parmaklarınız ya da ayaklarınız su toplamıyor. Yine de 2 yıllık kullanımımda Lunarglide 2’yi nispeten serin havalarda giymeyi daha uygun buldum. Sıcakta da denedim, hatta yarıştım fakat ayakkabının konfor artışı için eklenmiş havluya benzer iç yüzeyi ile ayaklarınızda serinlik hissi yaşamıyorsunuz.

 

Fakat serin bir yaz akşamında ya da ılık bir sonbahar-kış gündüzünde bu Lunarglide 2’yi tereddüt etmeden giyip koşuya çıkabilirsiniz.

 

4500 ft rakımda Lunarglide 2’lerimle yaptığım koşu

 

Önceki modele göre sadece desteği ve konforu değil, dayanıklılığı da artırılmış olan Lunarglide 2, gerçekten de diğer koşu ayakkabılarımdan daha dayanıklı çıktı. Halen kullanmakta olduğum en fazla km yaptığım bu ayakkabı ile an itibariyle 1051 km yapmışım ve çoğu koşu ayakkabısının ortak handikapı olan burun üstü bölümünün açılması, bu modelde hiç yaşanmadı. Hala ilk günkü gibi sapasağlam burunlara sahip. Ancak yanal bölümlerindeki “Flywire” diye adlandırılan kısımlar için aynı şeyi söyleyemeyeceğim; Her iki ayakkabının da sağ ve sol taraflarındaki bu bölümler dıştan yırtılmaya başladı. Fakat kullanımını engelleyen hiçbir fonksiyon ya da soruna sahip değil. Ne koşu tarzınızı etkiliyor, ne de ayaklarınıza zarar vermiyor. Kaldı ki arazide (ki arazi ayakkabısı değildir), asfaltta, betonda, yağmurda, çamurda, yaz ve kış mevsimlerinde kısacası her koşulda deneme fırsatı bulduğum bu ayakkabılar 1051 km boyunca çok iyi iş çıkardılar.

 

Renk olarak da dikkat çekici fosforlu yeşiliyle karanlık ortamlarda güvenliğinizi artırıyor. Özellikle sahildeki anayolda, trafiğin içinde koşan biri olarak benim baya işimi görüp koruduğunu söyleyebilirim.

 

3 maratonumu da Lunarglide 2 ile koştum, hepsinde de memnun kaldım. İlk Ultramaratonum olan 50km’yi de sırtımda 5kg’ya yakın yükle koşarken yine ayağımda Lunarglide 2’lerim vardı.

 

50 km Ultramaraton koşusunda Lunarglide 2

 

Ultra koşumda da yine doğru seçim yaptığımı gördüm. Benden sonra 2 arkadaşıma da tavsiye ederek aldırdığım bu modeli sizlere de öneriyorum. Bazı mağazalarda Lunarglide 3, çıktığından bu yana Lunarglide 2 indirimle satılmakta. Bu yönden de kazançlı bir alışveriş yapmış olacaksınız.

 

Hazırlayan : Fatih Buzgan

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın