Cyclingtr Test : New Balance 890 v2

12/09/2012  //     //  Triatlon ve İronman Donanımları İncelemeleri

 

 

Koşu ayakkabıları testlerimize olan ilgi artarken, ben de bazen okuyucularımızın talep ettiği, bazen de kendi kullandığım, tercih ettiğim ayakkabı modellerini test edip ya da inceleyip sizlerle paylaşmaya devam ediyorum. Bu yazımızda ülkemizde de birkaç yıldır kendini gösteren ve Amerika’da iyi tanınan New Balance markasının en gözde modeli olan 890’ın v2 (version 2) yani 2.seri modelini test edeceğiz.

 

 

Öncelikle 890v2’nin önceki inceleme yazımızın konusu olan 1260 modelinden tamamen farklı olduğunu belirtelim. Hem kategori olarak, hem hitap ettiği kesim ve verdiği his olarak bambaşka bir ayakkabıyı test ediyoruz.

 

 

 

890v2, New Balance’ın en hafif antrenman ve yarış ayakkabısı modellerinden biri. Renk seçeneği en fazla olan, ki sadece bu özelliği bile geniş bir kullanıcı kesimine hitap etmek ve en çok satan model olarak öne çıkarılmak istenildiğini gösteriyor.

 

Revlite’ın Boston maratonuna özel olarak üretilmiş modeli çok hoş renklere sahip

 

 

Yine 890v2’lerin ülkemize getirilmeyen hoş renklere sahip diğer seçeneklerinden ikisini görüyoruz

 

Önceki modele göre hafifletilmiş ağırlığı ile koşu hızınız artarken, yorgunluğunuz azalıyor. 255 gramlık ağırlığına rağmen yastıklama sistemi hayli verimli çalışıyor. Hafifliğine rağmen destekleyici özelliği dolayısıyla konforlu koşular

yapabiliyorsunuz. New Balance ayakkabılarının genel özelliği olan dayanıklılık, 890v2 modelinde de kendini gösteriyor. Hafif ayakkabılarda görülen narin yapı, bu modelde bulunmadığından uzun kilometreler boyunca ayakkabılarınız size hizmet etmeye devam ediyor.

 

 

Üst bölümü nefes alabilir kumaştan imal edilmiş ayakkabının ayağın ön bölümü için ayrılmış kesimi önceki modelle aynı hacime sahip olsa da ayak parmaklarına ayırılan kısım üstteki kumaş yapının kalınlaştırılmasıyla daralmış. Topuk ve topuk üzeri bölüm, önceki modelle tıpatıp aynı iken bağcıkların değiştiği yeni modelde, düz tip bağcıklar çözülmeyi engelliyor. Fakat ayaklarınızın gergin hissetmemesi ve tendonlarınızda baskı oluşmaması için bağcıkları bir nebze gevşek bağlamanız gerekiyor.

 

 

Bir önceki modeline göre yüksekliği azaltılmış olsa da (28mm-20mm, 32mm-21mm), V2 şaşırtıcı biçimde hala aynı destekleyici özelliğini koruyor. Hem stabil, hem de çevik niteliğe sahip. Gevşek zemin, asfalt, kumlu tepeler, kayalık zemin gibi birbirinden farklı birçok zeminde koşulduğunda hepsinde de başarılı bir yol tutuş sergiledi. Diğer bir ismi Revlite olan model, orta taban bölümü en esnek ayakkabılar arasında gibi görünüyor. İnternetteki araştırmalarım sonucunda J. Rydman isminde birinin Revlite’ları ile 1000 mil (1600 km) civarında koşu yaptığı ve hala ayakkabılarının sapasağlam durduğu bilgisine eriştim.

 

 

 

Koşularınızın her birinde de 20-30 km’yi devirdiğinizde bile orta taban bölümü beklenen desteğini sürdürmekte.

 

 

Dış tabanı da uzun süreli kullanımın ardından bile çok düşük seviyede yıpranarak bizleri şaşırtıyor. Temas yüzeyi geniş olduğu için de yol tutuşu artırılmış oluyor.

 

 

Ayak parmağı bölümü ve bağcıklarının verdiği hassasiyet dışında hem hafif, hem destekli, hem de uzun mesafe koşmanıza imkan tanıyan bir ayakkabı arıyorsanız New Balance 890 v2 tam size göre.

Stabil oluşu, başarılı orta taban desteği, yol tutuşu, hafifliği, dayanıklılığı ve daha birçok özelliği ile 890v2 sizleri memnun edecektir.

 

Hazırlayan : Fatih Buzgan

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın