Cyclingtr Test: New Balance 1260

08/09/2012  //     //  Triatlon ve İronman Donanımları İncelemeleri

 

 

Son zamanlarda yapmakta olduğumuz koşu ayakkabıları test ve incelemeleri üzerine okuyucularımızdan da bazı ayakkabı modellerini incelememizi istediklerine dair geri dönüşler aldık. Bu yazımızda da daha önce aynı markanın en az destekli ürünü olan New Balance Minimus MR10‘un aksine, markanın en fazla ayak desteğine sahip ürünü olan New Balance 1260 modelini inceleyeceğiz.

 

Kullanıcılarca beğenilen Minimus serisi, başarılı arazi serisi, favori 890 (neutral), 1190 (dengeleyici) ve 1400 (yarış) modellerinden sonra marka, piyasadaki en fazla yastıklama/desteklemeye sahip modeli olan 1260’ı üretti.

 

1190 modelinin desteğini yeterli bulmayanlar için mümkün olabilecek en fazla desteği barındıran 1260, elbette 1190’a göre daha fazla ağırlığa sahip.

 

 

1260’ın üst yüzeyine baktığımızda nefes alabilir fileli kumaş ve New Balance’tan beklediğimiz gibi çok dayanıklı bir yapıyla karşılaşıyoruz. Bu dayanıklı yapıyı kullanmakta olduğum Minimus MR10 ve 580 v2 modellerinde de bizzat tecrübe edindim. Bağcıkları, standart oval tipte ve ayakkabının dili de yeterli desteği sunuyor. İç yüzeyi, özellikle topuk yakası konforlu ve lüks kalitede olan 1260’ın ayağın orta bölümünü sarması da koşarken ayağın kaymasını önlüyor. Plastik kalıplı topuk bölümü ayakkabının genel sağlamlığını artırmış.

 

İlk koşunuzda ayakkabının orta bölümünde yer alan düzeltici özelliği hissediyorsunuz. Sert bir termoplastik ünite, ayağın orta bölümünden topuğa uzanan kısıma kadar görev alarak yumuşak bir geçiş sağlıyor. Tabi bu ayak hareketi kontrol edici (motion control) özellik, ayağınıza sert bir his katmış oluyor. Bu özelliği yüzünden esnekliği azalan ayakkabıyla koşarken ayaklarınız yere vururmuş gibi bir izlenim oluşuyor ve ayak basış geçişleri hiç de yumuşak hissedilmiyor.

 

 

12 mm’lik topuk-burun farkı, orta tabanda bolca destekleme, topukta jel desteği ve çeşitli türde EVA köpüğü gibi hoş özellikler, hareket kontrolünün aşırı öne çıkarılmasının gölgesinde kalıyor.

 

Dış tabanında her ne kadar asgari düzeyde gereksiz malzeme kullanılmaya çalışılarak ağırlık tasarrufu düşünülmüş olsa da 357 gram’lık ağırlığı için hafif bir ayakkabı olduğunu söyleyemeyiz. Tabi sınıfı gereği ağır olması çok doğal fakat bir miktar daha hafif olabilirdi.

 

 

İncelediğim birçok kullanıcının yorumunda ise değişken görüşler mevcut. Zira ayakkabı alırken, ondan ne beklendiği ve ne için kullanılacağı önemli. Eğer bir boksörseniz ve haftada 2 kısa ve hafif koşu yapıyorsanız, ayakkabı için yeterli fikriniz olmayabilir. Fakat genel kanı, 12xx ailesinin önceki modelleri beğenilirken, 1260’taki fazla sert his, bütün kullanıcılarca tecrübe edilmiş. Bir de ayağı tam kavraması amacıyla ayakkabının iç bölümünün tam oturan özellikte olması sebebiyle yarım numara büyük almanız gerekebilir.

 

 

Kendi denemem esnasında bir rahatsızlık hissetmesem de, diğer kullanıcıların bahsettiği orta bölümün sizi sabitleyici özelliğini ben de hissettim. Daha ziyade kilolu, iri koşucular ve uzun mesafe koşuları için konfor amaçlı tasarlanmış 1260’ı, internetten sipariş yerine mutlaka mağazada deneyerek almanızı öneriyorum.

 

Hazırlayan : Fatih Buzgan

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın