Cyclingtr Test : Asics Gel Kayano 17

01/08/2012  //     //  Triatlon ve İronman Donanımları İncelemeleri

 

 

Cyclingtr olarak siz sporculara rehber olmak için her türlü imkanı kullanmaya çalışıyoruz. Sizlerden de gelen talepler üzerine test ve inceleme yazılarımızı artırmaya çalışacağız. Özellikle merak ettiğiniz, satın almayı düşündüğünüz bisiklet, bisiklet donanımı, aksesuarı, koşu ayakkabısı, ekipmanı varsa, bize ilettiğiniz takdirde en kısa zamanda testini veya incelemesini yaparak sizlerle paylaşabiliriz.

Bu test yazımda koşu ayakkabıları dünyasının en saygın markası olan Asics’in ürün gamı içerisinde en üst seviyedeki ikinci modelini tüm özellikleriyle paylaşacağım.

 

 

Bisiklet alımında yapılan hatanın aynısının, koşu ayakkabısı seçiminde de yapıldığını görüyorum. Son 15 yıldır bisikletlerimizin ağırlıkları azalırken, tüketicilerin aklına hafiflik = kalite gibi bir genel düşünce yerleşti. Elbette hafiflik arttıkça, fiyat ve kalite de artmakta fakat her ağırlıktaki bisikletin olduğu kadar koşu ayakkabısının da hitap ettiği kullanıcı profili farklıdır.

 

Hatta bu konuda koşu ayakkabıları bir adım daha öne çıkarak, koşu ayakkabısının gramaj olarak ağırlığı, koşucunun kilosu, koşulan zemin, mesafe ve antrenman/yarış türü ile doğrudan bağlantılıdır diyebilirim. Aynı zamanda Okuyucu Soruları 9 başlıklı yazımızda paylaştığımız üzere ayak tiplerine uygun ayakkabı alınmalıdır. İşte bu yüzden doğru ayakkabı seçimi, atletler/koşanlar için çok önemlidir.

 

 

 

 

Asics’in başarılı modelleri arasında üst seride yer alan Gel Kayano 17, bulabildiğim kadarıyla 1994 yılından bugüne kadar başarıyla gelen ve her yeni versiyonunda daha da geliştirilen Kayano serisinin sondan bir önceki versiyonu. En eski modelinde bile jel desteğini gördüğüm ayakkabının bizdeki versiyonu olan Kayano 17’deki jel desteği farkı muazzamdı.

 

Kayano 17’nin büyük destekli ve üst teknolojiyle donatılmış yapısı sayesinde geniş bir kullanıcı profiline hitap ettiğini görüyoruz. Yine de en çok, kilolu koşuculara,  maratonculara, ultramaraton gibi çok uzun mesafelerde koşanlara, ayak ve bacak sorunları yaşayan atletlere yönelik üretildiğini söyleyebilirim. Elbette yeni başlayanlar, fit atletler, arazi koşucuları da bu modeli keyifle ve güvenle kullanabilir.

 

 

 

 

Hatta benim gibi % 6.5 oranında vücut yağına sahip ve düşük kilodaki sporcular için bile hayli keyifli ve verimli bir ayakkabıydı. Önceki modellere göre, orta tabanının yeniden dizayn edilmesiyle daha verimli koşu formu sağlıyor. Geniş ve dengeli topuk yapısıyla darbe emişi de artırılmış. Dolgulu arka üst bölüm (sockliner), asimetrik bağcıklar, azaltılmış ağırlık sayesinde daha konforlu bir koşu imkanı sunuyor.

 

[View:http://www.youtube.com/watch?v=D9wxHlJ6YUw:550:0]

 

Her yönden iyi dengelenmiş olan Kayano 17, koşu esnasında yumuşak bir topuk-burun geçişi sağlıyor. Topuk bölümünden burun kısmına olan fark 10.8 mm, ki bu kategoride bir ayakkabı için iyi bir değer. Üst bölümünün nefes alabilirliği, yumuşak malzeme seçimi ile kalite, bu ayakkabının her noktasında hissediliyor.

 

 

 

 

Şimdiye değin kullandığım ve test ettiğim en destekli ayakkabı olmasına rağmen, diğer destekli ayakkabılara göre daha hafif olması sayesinde uzun koşularda da fazla yormuyor. Fakat tabi hafif siklet bir atletin interval veya tempo antrenmanı için ağır kalacaktır. 343 gram’lık ağırlığıyla her kilodaki koşucuyu tatmin edecek bir ayakkabı olarak kayıtlarımıza geçti.

 

Koşu ayakkabılarının Mercedes‘i diye nitelendirdiğim Asics Kayano 17’yi kesinlikle öneriyorum.

 

Hazırlayan : Fatih Buzgan

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın