Cyclingtr İnceleme : MotoActv Antrenman Saati

28/08/2012  //     //  Triatlon ve İronman Donanımları İncelemeleri

 

 

Sık sık gelişen ve yerinde durmayan teknolojiden bahsediyoruz ya, işte buna iyi bir örnek konusu daha geldi önüme. Bir okurumun sorusu üzerine Motoactv Gps’li antrenman saatini incelemeye koyuldum.
Motoactv, bir ipod nano’nun garmin forerunner ile bileşimi gibi. Hem dahili Gps’iyle tempo, hız ve bunun gibi koşu detaylarını size veriyor, hem de müzik çalar görevi görüyor. Bunların hepsini birden başarılı bir şekilde yapabiliyor.
Garmin 305 ile beraber yapılan koşu denemelerinde Motoactv’in Gps sinyalleri birbirine çok yakındı ve verileri tutarlıydı.

 

Alışıldık kol saatlerine göre biraz daha büyük olsa da, ekstra bilek kordonuna bağlandığında o kadar da büyük durmuyor ve günlük saat olarak da kullanılabilir. Arayüzü hayli düzgün ve iyi tasarlanmış olduğundan 4 farklı veriyi aynı anda görebiliyorsunuz. Renkli bir ekranın keyfi de cabası. Dokunmatik ekran yeterince hassas. Böylece hafif bir parmak kaydırma hareketiylse gerçek zamanlı tüm verilere ulaşabiliyorsunuz.  Ayrıca birbirinden farklı saat temalarıyla ürünü günlük saat görüntüsüne de çevirebiliyorsunuz.  Birçok antrenman saatinden farklı olarak adım sayacı da bulunan ürünün adım sayacı özelliğinin doğruluğu elbette sorgulanabilir fakat bu özellik de ilginç olmuş.

 

 

Aynı saat üzerinden müzik de dinleyebilmeniz en büyük artısı. Çünkü biz sporcular, antrenman yaparken üzerimizde fazladan bir alet daha olmamasını, özgürce hareket edebilmeyi tercih ederiz.

Ses kalitesi de hayli yüksek ürün, tam ideal sporcu saati gibi geldi değil mi? Fakat işin doğrusu ya da arka planı aynı değil maalesef.

 

 

Üründe karşılaşılan sorunları sayalım;

 

1 – Kulaklık girişi açıkta ve kaplaması olmadığından spor esnasındaki ter ve su, buradan içeri girip sıvı temasına yol açabiliyor. Bir süre sonra kulaklığınızdan ses duyamayabiliyorsunuz. Giderek büyüyen bu sorun, bir süre sonra kulaklık girişini kullanılamaz hale getiriyor ve üstelik forumlarda bu dertten muzdarip olduğunu ifade eden bir sürü kullanıcı var. Aslında çözümü var fakat bunun için Motorola firmasını arayıp, size bir kulaklık girişi tıkacı göndermelerini istiyorsunuz. Bu yaygın sorun üzerine, tıkacın ürünle beraber gönderilmesi gerekiyordu. Problem, bluetooth kulaklıkla yaşanmıyor, bu da sorunun kulaklık girişinden kaynaklandığını vurguluyor. Bu yüzden bluetooth kulaklık seti almayacaksanız, Motoactv’i de almamanızı öneririm.

 

 

2 – Pil ömrü pek iyi değil. Motorola firması konu üzerinde çalışmalar yapıp yazılım güncellemeleri yoluyla çözüm bulmaya çalışsa da, yarı maratondan uzun sürecek bir yarış için MotoActv’e güvenip yola çıkmamak gerekiyor. İç mekanda 20, dış mekanda 9 saat pil ömrü vaad etmesine karşın gerçek değerler bunun altında çıkabiliyor. Günlük saat kullanımı için bile hergün şarj etmeniz gerekiyor. Ayrıca pil ömrü göstergesi de diğer gpsli saatlere göre daha tutarsız bir bilgi sunuyor.

 

 

3 – Saatin üzerindeki start butonu fazla hassas. Yürürken bile saat kendi kendine antrenman başlatabiliyor ya da koşuya başladınız diyelim, geçici olarak durdurduğunuzda kendiliğinden yeniden başlatıyor. Bu da can sıkıyor.

 

 

4 – Sporttracks gibi antrenman kayıt sitelerine Motoactv’le yaptığınız verileri yüklemeniz henüz mümkün değil. Ancak idmanlarınızı Csv formatında aktarıp, bunları Sporttracks gibi sitelere yükleyebiliyorsunuz. Üstelik bazı yüklenilen dosyalar, düzeltme gerektirebiliyor. Bu açıdan ürün, tam anlamıyla fonksiyonunu kullandıramamış oluyor.

 

 

Eğer Motoactv’in

1) daha fazla ekran seçeneği olsaydı (Garmin 305’te aynı anda 4 bilgiyi görebildiğiniz 3 ekran seçimi var)

2) Harita görüntüsü ile daha fazla şey yapılabilseydi. (daha fazla detay, eve ya da başlangıç noktasına geri dönüş gibi pratik özellikler gibi)

3) Antrenmanları tek dokunuşla birden fazla siteye problemsiz bir şekilde yükleyebilseydi harika olurdu.

 

 

Aslında ürün için firma tarafından piyasaya sürülmüş birkaç yazılım güncellemesi mevcut ve firma çözüm bulma ve yardımcı olma konularında hayli faal. Bu yolda ilerlemeye devam ederlerse gerçekten karşılaştırma testlerinde açık ara önde olabilir fakat henüz değil.

 

 

Hazırlayan: Fatih Buzgan

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın