Zincir Takma Ve Sökme Resimli Anlatım

01/11/2011  //     //  Tamir ve Bakım Ürün İncelemeleri

 

İlk önce viteslerimizi uygun pozisyona alıyoruz, zincir pozisyonu ön ve arka dişli seti üzerinde en küçük dişlilerde olacak şekilde olmalıdır.

 

Daha sonra zincirimizi değiştirmek veya tamir etmek için link pimini buluyoruz, link pimi daha önce de zincirinizin takılırken kullanıldığı parçadır. Zincir üzerinde bulunan diğer pimler den farklı olarak perçinli bir yapıya sahip değildir genelde kırılan zincirlerin % 70 i bu parçanın olduğu bölümden kırıldığı için zincirinizi bu parçanın olduğu link den açarsanız diğer linklerin zayıflamasını en aza indirgemiş olursunuz. 

 

Tabi dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise zincirinizin arka aktarıcı ve kadroda duruş şekli sökmeden önce mümkünse bu şeklin resmini çekin eğer resim çekme şansınız yoksa zincirin geçtiği yerleri iyice ezberlemeye çalışın

 

 

 

 

 

 

Zincir anahtarını yerleştirdikten sonra yavaş yavaş pimi ileri doğru itiyoruz, burada dikkat etmemiz gereken nokta eğer zincirimizi temizlemek için söküyorsak veya tekrar kullanılacaksa pimi çok fazla dışarı itmememiz gerektiğidir, zincir iç yatağında pimin çok az bir kısmı kalırsa geri takarken kolaylık olacaktır.

 

 

 

 

Pimi yeterince çıkardıktan sonra zincir anahtarımızı çıkartıyoruz

 

 

 

 

Daha sonra zinciri birleşim noktasından fazla ileri geri hareket ettirmeden nazikçe açıyoruz

 

 

 

 

Zinciri tekrar takarken uygulayacağınız yol çok önemli değil önemli olan arka aktarıcınız ve kadronuzdaki pozisyonu eğer çıkartmadan önceki pozisyonunu hatırlıyorsanız zaten bir sorun olmayacaktır, ama ben yine de bir kaç resimle durumu açıklamaya çalışacağım.

 

 

 

 

 

 

 

 

Geri takmaya gelirsek dikkat etmemiz gereken ilk nokta pimi yerine iterken eğik girip içerdeki yatakları zedelememesini sağlamak olacaktır. eğer pim aşşağıdaki resimdeki gibi eğik giriyorsa işlemi durdurup tekrar baştan başlamanızı öneririm

 

 

 

Düz giren pimi yerine yavaşça iterken zincir piminin iki taraftada eşit şekilde durduğuna emin olduktan sonra zincir anahtarımızı çıkartıyoruz

 

 

 

 

Son olarak zincirdeki olası bir sıkışmayı engellemek için birleşim noktası tam ortada olacak şekilde ileri geri hareket ettiriyoruz.

 

 

 

 

Zinciriniz tekrar kullanıma hazır, keyifli sürüşler 

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın