V Fren Montajı Ve Pabuç Ayarları

09/12/2011  //     //  Tamir ve Bakım Ürün İncelemeleri

 

Montaj yaparken belli bir sırayı takip ederseniz, sıkmayı unuttuğunuz vidalar sonradan başınıza dert açmaz, bu yüzden ben her zaman kolların montajıyla başlarım.

Genel olarak fren kollarını taktıktan sonra kullanıcı anatomisine göre ayarlamadan kolu gidona sabitlemem ama yine de fazla oynamaması ve gidonunuzu çizmemesi için biraz olsun sabitlemenizi tavsiye ederim. Fren kollarını gidona taktıktan sonra 5 veya 7 nM güç ile sıkmalısınız. hatta neredeyse v-frenin bütün parçaları aynı değerde güç gerektirir. ( ancak gidon karbon ise üretici firmanın değerlerini baz alınız)

 

Fren bacaklarını takarken kadrodaki pivotlara biraz gres yağı sürebilirsiniz, sonrasında bacakları takma işlemine geçebiliriz. Fren bacaklarını takarken taban kısmında bulunan yay piminin kadroda veya maşada bulunan yay pim deliğine tam oturması ve hem ön hem de arka da aynı deliklere hizalamanızdır, genel olarak pim ortadaki deliklere sabitlenir. Bacakların kadroya montajında son olarak sıkıştırma vidası ile güzelce sabitliyoruz.

 

 

Sıra geldi pabuçlarımıza, pabuçlarımızın montajını yaparken üzerinde bulunan pulları gelişi güzel değil, belli bir sıra ile takıyoruz aşağıdaki resimde inceleyebilirsiniz.

Pabuç takma işlemi esnasında pabucun janta paralel açı ile yaklaşmasına ve üst kısmının dış lastiğe fazla yakın olmamasına dikkat etmelisiniz.

 

 

 

 

Fren kablolarını takarken eğer elinizde varsa kablo yağı veya gresi ile iç kabloyu biraz yağlayabilirsiniz, kablo kısaltma işlemlerinde kablonun ne çok kısa ne de çok uzun olmamasına özen gösterirseniz uzun vadede sizi daha az üzecektir. Kablo kılavuz borusu ve toz kapağını taktıktan sonra, fren pabuçlarımızla jantımız arasında her iki taraftanda 1 er mm bırakarak, iç fren kablomuzu fren bacağındaki kablo sabitleme yuvasına düzgün oturacak şekilde sıkıştırıyoruz.  ( düzgün oturacak derken Aktarıcı ayarları ile ilgili yazılarımdan hatırlarsanız…)

 

 

 

A uzunluğunun olması gereken en düşük değer 32mm dir. eğer daha az bir aralık kaldıysa ya kadronuzda bir sorun olabilir ya da fren pabuçlarını takarken pulları yanlış dizmiş olabilirsiniz. bir daha kontrol etmenizde fayda var.

 

 

 

Her şey yolunda ise fren kolumuzu bir kaç kere sıkarak kablonun ve fren bacaklarının tam olarak yerine oturmasını sağlıyoruz.

 

 

Son olarak fren bacaklarımızın her iki tarafada eşit mesafede durması ve çalışması için bacakların alt kısmında bulunan ufak vidaların sayesinde yay gerginliğini ayarlayabiliyoruz. bu resme örnek olarak sağda bulunan fren bacağının yay ayar vidasını saat yönüne doğru çevirirsek hem yay daha fazla gerilecektir hem de soldaki fren bacağına uygulayacağı fazla yay kuvvetinden dolayı sol taraftaki pabuç jantınıza daha da yaklaşacaktır.

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın