Ön Vites Ayarları Nasıl Yapılır

07/12/2011  //     //  Tamir ve Bakım Ürün İncelemeleri

 

 

Ön vitesler aslında çok basit gibi görünsede, düzgün ayarlamak arka vitese oranla biraz daha karmaşıktır. Çalışırmış gibi görünmesi için çok fazla ince ayara gerek olmasada, düzgün ve verimli çalışabilmesi için gerçekten milimetrik hesaplarla montajı yapılmalı ve uygun bisiklete uygun komponent kullanılmalı. seçim işi sırasında dikkat etmemiz gereken iki tane nokta olduğunu söyleyebilirim, birincisi uygun seri komponent kullanmanız yani vites sisteminiz 9 lu ise kendi serisinden olmasa bile en az 9 lu sistem komponentler dahilinde bir ön aktarıcı seçmeniz. İkincisi ise çok fazla dikkat edilmeyen ama bir o kadar da önemli olduğunu düşündüğüm arka maşa açısıdır.  Arka maşa açısına göre sınıflandırmak gerekirse aktarıcı modelleri ikiye ayrılabilir, 63′-66′ ve 66′-69′ lik modelleri nasıl ayırt edeceğimize gelirsek genel olarak ön aktarıcının alt plakasında iç kısımda yazar.

 

.

 

Uygun ön aktarıcıyı seçtikten sonra kadroya montaj aşamasına geliyoruz, her kadronun kendine uygun bir ön aktarıcı çapı veya yuvası olduğunu unutmayın 28,6 – 31,8 – 34,9 veya direk kadroya monte, hatta orta göbeğe montajı yapılan modelleri mevcuttur. Bu yüzden seçim yaparken açısıyla ve ölçüsüyle uygun olanı seçmeniz gerekir daha net bir örnek vermek gerekirse, modeli Xtr bile olsa eğer kadronuza uygun değilse düzgün çalışmayacaktır..

Türlerine ve aynakol diş sayısına göre nasıl monte edebileceğinizi bir kaç resimle açıklamaya çalışalım

 

 

Aşağıdaki resim,direkt kadroya ön aktarıcı montaj yapılabilcek en yüksek noktayı baz alarak hazırlanmış ve örnek diş sayıları 155.5 mm ve 159.5 mm ölçüsüne göre verilmiştir.Genel olarak bir çok üretici firma bu standartlara uysada bazı kadrolarda olmayabiliyor.Bu durumda bir uzmana danışmanızı tavsiye ederim

 

 

 

Bu resimde de farklı bir direkt montaj modelini görebilirsiniz.

 

 

 

Bu resimde de orta göbeğe takılan ön aktarıcının özelliklerine bakabilirsiniz.Bu modeller özellikle tam süspansiyonlu ve değişik kadro dizaynına sahip bisikletler için tercih edilir.

 

Tabi montaj işlemi esnasında aktarıcının aynakol büyük dişlisinde de uygun konumlanması düzgün çalışması bakımından son derece önemlidir.

 

 

 

Ön aktarıcımızı monte ettikten sonra sıra geldi vites kablosunun uygun kanala doğru bir şekilde oturmasına!

 

 

 

Artık zincirimizi takabiliriz, “zincir montajı için”  Zincirimizi taktıktan sonra ön aktarıcımızın limitlerini ayarlamayı unutmayalım, bu işlem esnasında önemli olan zincirin aynakol ve ruble üzerinde uygun konumda olmasını sağlamalısınız.Eğer aynakol küçük dişli limitini ayarlıyorsanız zincir rublede en büyük dişlide, aynakol büyük dişli limitini ayarlıyorsanız zincir rublede en küçük dişlide olmalıdır. Yine unutmamanız gereken, vidaların yerleri değişiklik gösterebilir ama H harfi üst limit ayarlamayı L harfi ise alt limit ayarlamayı simgeler!

Aynakol üst dişlideyken zincir ile aktarıcı dış plakası arasında 1 mm boşluk bırakmak yeterli olacaktır.

 

 

Aynakol alt dişlideyken zincir ile aktarıcı iç plakası arasında 1 mm boşluk bırakmak yeterli olacaktır.

 

 

Son olarak vites telinin gerginlik ayarlarını yapıyoruz, bu işlem için biraz el becerisi gerektiğinden çok detaylı bilgi vermem doğru olmaz.

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın