Kırılan Orta Göbek Yatağını Değiştirme

13/06/2012  //     //  Tamir ve Bakım Ürün İncelemeleri

 

Bu yazıyı yazmak daha önce aklıma hiç gelmemişti ancak sezonun açılmasıyla ve insanların bisikletlerini tamire getirmesiyle ortaya çıkan bu problem için belki de bir çoğumuzun aklına gelebilecek bir çözüm var.

Sorunun kaynağı kullanıcı olsa da “bunu kaldırın atın artık” demek ne yazık ki doğamda yok o yüzden gelen herşeyi tamir etmeyi severim.

Uzun süre sorunlu bir orta göbek ile binilmesi sonucunda sağ orta göbek yatağını açmaya çalışırken anahtarla tutulan kısmı kırılarak orta göbek dişleri kadronun içinde kalınca, aklıma sıkışmış sele borularını çıkartmak için kullandığım yöntem geldi.

 

Herhangi bir hırdavatçıdan alabileceğiniz bir demir testeresi, ince uclu bir düz tornavida ve çekiç ile çıkartma işlemine başlıyoruz.

Öncelikle bisikleti sabitleyin ki siz keserken kımıldayarak ne size ne de bisiklete zarar gelmesin sonrasında rahat olduğunuz bir konumdan yatay şekilde yavaş yavaş testere ile kesme işlemine başlıyoruz.

 

 

 

 

 

Kesme işlemini kadrodaki dişlere ulaşıncaya kadar devam ettirdikten sonra ince uçlu düz tornavida ve çekicin de yardımıyla içeride kalan parçayı çıkartıyoruz.

 

 

 

 

 

Kesme işlemi esnasında kadrodaki dişlere çok fazla zarar vermemeye çalışırsanız yeniden göbek takarken sizi fazla zorlamaz.

Eğer tamir edemiyorsan, ona sahip değilsin demektir…

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın