Genel Bisiklet Temizliği

26/12/2011  //     //  Tamir ve Bakım Ürün İncelemeleri

 

Aslında bu konu çok aklıma gelmemişti ama sanırım merak edilenler arasında neredeyse birinci sırada!

İlk temizliğimi dün gibi hatırlıyorum neredeyse 2 gün kadar sürmüştü, tabii şu anda sadece senelik bakımlarımı 2 günde yapmaya, bisikletimi ise 15 dakikada yıkamaya alıştım. İlk önce yapılmaması gerekenlere bakacak olursak ilk sırayı basınçlı yıkama sistemleri alıyor. Sebebi ise bisikletimizde su girmemesi gereken göbek ve benzeri sistemlere su kaçırdığınız zaman tamiri size daha pahalıya mal olabilir.

Genelde bütün araçlarda yıkama yukarıdan aşağıya doğru yapılır. Ancak bisiklet daha farklı bir yapıya sahip olup, aynı anda hem vites sistemini ( motor ) hem de kadro ve bileşenlerini ( kaporta ) yıkarsınız. Doğal olarak vites sisteminizdeki kirler diğerlerine oranla daha yavaş çözülecek ve temizlenmesi daha zor olacaktır.

İşte burada size tavsiyem; yağ çözücü kimyasalları kullanmadan, bisikletimizin parçalarına zarar vermeden,

sadece su ve bulaşık deterjanı ile yapmak olacaktır. Burada ister sünger ister yumuşak uçlu bir fırça, ne kullanırsanız kullanın vites sistemi için orta sertlikte kıl yapısına sahip başka bir fırçanız olsun. Yıkama işlemine alışılmışın aksine vites sistemimizden başlıyoruz, böylece kadro ve bileşenlerini yıkarken kirler biraz olsun yumuşasın ki en son durulamadan önce tekrar vites sistemimizi temizlerken kolaylık olsun. Bu işlemi düzenli olarak haftada bir veya iki haftada bir tekrarlarsanız siz de göreceksiniz ki daha sonraki temizlemelerinizde kirler çok daha kolay çıkmaya başlayacaktır.

Bu konuda özel olarak satılan temizleyici ekipmanları kullanmadan evinizde bulunan malzemeler ile temizliği resimlerle anlatmaya çalıştım.

 

İlk olarak resimde de görebileceğiniz gibi fırça ile vites sistemini temizliyoruz. Bu işlemi yaparken fırçanın üzerine biraz daha bulaşık deterjanı eklerseniz yağları daha kolay çözmüş olursunuz. Eğer ruble üzerinde çok fazla kurumuş kir varsa önce bir tel fırça kullanmak da isteyebilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Şimdi sırada kadro ve bileşenleri var. Bu işlem için ayrı bir fırçanız veya süngeriniz olursa vites sistemindeki yağları / kirleri diğer parçalara bulaştırmamış olursunuz. İşte şimdi yıkama işlemine yukarıdan başlayıp en son jant ve lastikleri yani en az kirli bölgeden başlayıp en kirli bölgeye doğru yapabilirsiniz. 

 

 

 

 

 

 

Lastik ve jantları temizlerken göbek bölgesini suyla fazla temas ettirmezseniz olası problemlerin önüne büyük ölçüde geçmiş olursunuz.

 

 

 

Diğer bölgeleri temizledikten sonra kadroyu biraz olsun durulayabilirseniz üzerinde sabun köpüğünden kaynaklı oluşabilecek lekelerin önüne geçmiş olucaksınız.

 

 

Tekrar vites sistemine dönüyoruz… Daha önce yumuşaması için kabaca temizlediğiniz sistemi bu sefer biraz daha detaylı temizliyoruz.

 

 

 

Bütün parçaları üzerinde deterjan köpüğü kalmayacak şekilde duruladıktan sonra eğer imkanınız varsa birkaç dakika pedal çevirirseniz, hızlı kurumasına yardımcı olacaktır. Sonrasında kuru ve yumuşak bir bez ile üzerinde kalan fazla suyu alıyoruz. 

 

 

 

 

 

 

 

Eğer vites makaralarında çıkmayan kirler varsa onları da temizlemenizi öneririm.

 

 

Not: Göbek ve jant bölgelerine su girdi ise mil yataklarında yağ oranını azaltmış olursunuz.

       Orta göbek bakımı nasıl yapılır? 

       Jant göbekleri bakımı nasıl yapılır?

 

Son olarak zincirinizi biraz yağlayıp bisikletinizi mışıl mışıl uyumaya bırakabilirsiniz….

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın