Furç Takımı Montajı Ve Merak Edilenler

24/12/2011  //     //  Tamir ve Bakım Ürün İncelemeleri

 

 

Furç takımı bir bisikletin olmazsa olmazı gibidir ve aslında çok önemsemesek de olası bir sorun da sizi tehlikeye sokabilir.

İşte bu yüzden montaj esnasında dikkatli olmak ve parçaları uygun konumda ve sırayla takmak önemlidir. Bunun yanı sıra her kadro kendi ölçüsüne sahiptir, bu nedenden dolayı herhangi bir furç takımını alıp takamazsınız sadece kendi ölçülerinize uygun furç takımlarını kullanabilirsiniz.

Vidalı furç takımı.

 

Rulmanlı standart vidalı furç takımı.

 

1. Furç kapağı sıkıştırma vidası.

2. Furç kapağı.

3. Maşa kelebeği

4. Toz kapağı.

5. Sabitleme halkası.

6. Rulman.

7. Üst rulman yatağı.

8. Alt rulman yatağı.

9. Toz contası.

10. Maşa rulman yatağı.

Genel olarak furç takımı çeşitlerine bakacak olursak dört ana başlık altında toplayabiliriz.

 

Standart vidalı furç sistemleri: Genellikle cro-moly kadroya sahip bisikletlerde kullanılan ve maşanın üst borusunda yer alan dişler

yardımı ile kadroda sabit durması sağlanan sistemlerdir.

 

 

 

 

Standart vidasız furç sistemleri: Bilye yatakları kadro alın borusunun dışında kalan sistemler genellikle alüminyum kadro modellerinde

kullanılır. 32.7mm’den 49.6mm’ye kadar, kadro alın çapı için dört farklı ölçü birimi ile satışa sunulur. Ancak genellikle

kullanılan model 34mm kadro alın borusu içindir.

 

 

 

 

 

 

 

Entegre furç sistemleri: Bütünüyle kadro içerisinde kalan bu sistem özellikle son senelerde sıkça kullanılmaya başlandı.

 

 

 

 

 

Türlerine göz attığımıza göre montaj ve bakım konusuna geçebiliriz.

Furç takımınızı sökmek için ilk önce boyun vidalarını gevşetmelisiniz, bunun için vidaları saat yönünün tersine çevirmeniz gerekli.

 

 

 

 

 

Daha sonra furç kapağını tutan vidayı da saat yönünün tersine çevirip sökebilirsiniz.

 

 

 

Artık boyun ve gidonu maşa borusundan ayırabiliriz bu işlemden sonra eğer kolay çalışmak isterseniz gidonu kadroya bir iple bağlayabilirsiniz.

 

 

 

 

Eğer furç takımını sökmekte zorlanıyorsanız zarar vermeden maşa borusunun üzerinden hafifçe vurabilirsiniz

 

 

 

 

Maşa borusunda bulunan bilye yatağını ve kadro alın borusunun altında bulunan bilye yatağını temiz ve kuru bir bez ile silip tekrar gresliyoruz.

 

 

 

 

Resimdeki bisikletin furç sistemi entegre furç sistemi ve kapalı sistem bilye olduğundan bir iğne yardımıyla bilye kapaklarını açıp yağlayabiliriz..

 

 

 

 

Aynı işlemi üst yataklar için de tekrarlıyoruz, tabi bu esnada bilyeler ve yataklarda bir çizilme veya bozulma olup olmadığına bakmalıyız. eğer bilyelerde çizilme veya kırılma varsa bilyeleri değiştirerek, yataklarda çizilme bozulma varsa furç takımınızı değiştirmelisiniz.

 

 

 

 

 

Artık tekrar montaj yapabiliriz, maşayı taktıktan sonra çıkardığımız sıra ile üst parçaları da yerleştiriyoruz bu işlemde dikkat etmeniz gereken nokta; furç kapağı vidasını çok fazla sıkmamalısınız, yavaş yavaş sıkarken bir yandan da gidonu sağa sola çevirerek rahat dönüp dönmediğine bakabilirsiniz.

 

 

 

 

Peki nasıl takabilirsiniz, bunun için satılan özel aletler olmasına karşın hem fiyatları hem de sadece bir kaç kere kullanabileceğiniz bir alet olduğundan, belki aşağıdaki resimdeki gibi bir sistem işinizi görecektir.

Bu sistemde, kadro alın borunuzdan daha uzun bir vida, vidaya uygun iki adet somun ve farklı ölçülerde sağlam pullara ihtiyacınız olacak.

 

 

 

Bu sistemi nasıl kullanacağımıza gelirsek, bilye yataklarını taktıktan sonra yataklar kadroya düzgün oturuncaya kadar her iki taraftan somunları sıkıyoruz…

 

 

 

Bir de maşa üst borusuna çakılan bilye yatağı var, onun için çevrenizdeki bir hurdalıktan veya bir demirciden alacağınız maşa borunuza uygun içi boş bir demir boru ile hiç zorlanmayacaksınız.

 

 

 

Son olarak bilye yataklarını çıkartabilmek için uzun bir düz tornavidaya  veya benzer bir alete ihtiyacınız olacak.

Düz bir tornavida ve hafif bir çekiç ile yavaşça içten vurarak yatakların çıkmasını sağlayabilirsiniz.

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın