Bisiklette Bakım

05/03/2017  //     //  Bakım ve Atölyem, Tamir ve Bakım Ürün İncelemeleri, Ürün Tanıtım ve İncelemele Videoları

Yaklaşan bahar mevsimiyle birlikte depolardan çıkarılan bisikletlerin caddelerde yerini aldığını görüyoruz. Kullanılmaya başlanan yazdan kalma bisikletler şimdi sokaklar ve caddeleri canlandırıyor, renkli görüntülerin yaşanmasında katkıda bulunuyorlar. Peki tüm yaz mevsimi boyunca kullanıp, son baharda depolara, apartman bodrumlarına, balkonlara bırakılan ya da yazlıklarda bırakılan bisikletlerimiz, yeni sezona ne kadar hazır ? Yaklaşan yaz mevsiminde bizi taşıyabilir mi ? Son bahar ve kış mevsimi boyunca antrenmanlarına ara vermeyen ya da ulaşım seçeneği olarak bisikletten vazgeçmeyen kullanıcılar, yeni sezona ne kadar hazırlar?

 

20170114_020945

 

 

Unutmayın, bisikletinize ne verirseniz onu alırsınız. Bisikletinize gösterdiğiniz özen kadar özel kılar sizi bisikletiniz. Bu yüzden bisikletlerimizin aylık, sezonluk bakımlarını ihmal etmemeliyiz. Peki bu bakım aralıkları ne sıklıkla olmalıdır ? Hangi durumlarda bisikletimizi teknik servislere götürmeliyiz ?

 

20170304_132418

 

Bisikletimizi sadece ilk bahar, yaz mevsimi boyunca kullanıyorsak, kış zamanı kullanmadığımız bisikletimizi ilk bahar yaklaşırken bir teknik servise göstermekte fayda olacaktır. Bisikletimizin çalışan yada çalışmayan mekanik parçaları bu servis sayesinde tespit edilir ve sezon içerisinde masrafa girmenizi büyük ölçüde engeller. Örneğin, kış mevsiminde kullanmadığımız bisikletimizde fren-vites kablolarında aksaklık ve düzgün çalışmama, arka aktarıcı yayının paslanarak işlevini yitirmeye başlaması, zincir ve rublenin paslanıp dişli aşınımına uğraması karşılaşabileceğiniz teknik sorunlardır. Eğer bu sorunlara vaktinde müdahale etmezseniz, ileride sizi büyük ölçüde zora sokacak hatta ve hatta bisikletinizden günlerce uzak kalmanıza bile zemin hazırlayabilir.

Tüm son bahar-kış mevsimi boyunca bisiklet kullanımında olanların ise aylık bakımlarını ihmal etmemelerinde fayda var. Böylelikle zaten yeni sezona da hazır bir bisikletle girmiş olacaklardır. Çünkü aylık bakımlarınız sizi ister istemez hazır tutacaktır.

 

images (2)

 

Bisiklet bakımınızı yaptırırken mümkün olduğunca aynı teknik servisi kullanmaya çalışın. Bu şekilde, gittiğiniz teknik servis bisikletinizin ne derecede bakıma ihtiyacı olduğunu zaten bileceği için bakım masraflarınız otomatikman minimuma inecektir. Tekrardan hatırlatmakta fayda var; bisikletinize ne verirseniz onu alırsınız. Keyifli sürüşler.

 

Yazar Hakkında :

Genel olarak bisiklet sürmeyi seven, ulaşım aracı ve hayat biçimi olarak bisikleti benimseyen birisi.

Bir Yorum Yazın