Bisikletinizi Kutulamak Ve Taşımaya Hazır Hale Getirmek

17/12/2011  //     //  Tamir ve Bakım Ürün İncelemeleri

 

Pek çoğunuz bisikletinizle seyahat ederken, gerek otobüs firmaları gerek havayolu firmaları için bagaj problemleri çekersiniz. Bisikletimle seyahat ettiğim zamanlarda bisikletimi öyle bir hazırlardım ki

muavine almamak için bahane kalmazdı. Özellikle Alpay Abi’nin sıkıntılarından yola çıkarak nasıl yaptığımı anlatırsam belki siz de bundan sonraki yolculuklarınızda “aman bisikletim çizildi mi, ya bagaja almazlarsa” gibi problemleri unutacaksınız.

İhtiyacımız olan malzemeler: 

Bir miktar ip veya kablo bağı dediğimiz plastik cırtlardan. 

 

 

Keyfinize göre gazete kağıdı, karton koli parçaları veya yalıtım süngerleri. ( eğer çok sık seyahat ediyorsanız size önerim bir kere yalıtım süngerlerinden almanız çünkü sürekli kullanabilirsiniz )

 

 

15 numara açık ağızlı pedal anahtarı veya pedalınıza uygun sökme anahtarı.

 

 

Alyan takımı.

 

 

Eğer ön tekeriniz mandallı değil vidalı ise sökmek için uygun anahtar. 

 

 

İlk olarak bisikletimizin çizilebilecek bölgelerini koruma altına alıp pedallarımızı söküyoruz, pedal sökme işlemi esnasında, sağ pedalı sökerken kol ileri konumda durursa pedal anahtarı ile saat yönünün tersine kuvvet uygulayarak sökebilirsiniz, aynı işlemi sol pedal için de uygulayabilirsiniz. 

 

 

 

 

Şimdi ön lastiğimizi söküyoruz, sökme işlemi esnasında tekerlek mandalını veya vidalarını yolculuk sırasında oluşabilecek titreşimlerden dolayı düşürmemek için üzerinde bırakmamaya özen göstermelisiniz.

 

Sonrasında eğer disk frenli bir bisiklete sahipseniz olası bir talihsizliğe karşı ön fren kaliperine aralık parçasını takmayı ihmal etmeyin.

 

 

Sıra geldi gidonun sökülmesine, uygun anahtarla gidonumuzu söktükten sonra boyun bağlantı parçalarını titreşimlerden etkilenmemesi için yine yanımıza almalıyız.

 

 

 

Eğer V-fren kullanıyorsanız maşanızı ters yöne bakacak şekilde çevirmeniz fren bacaklarınızı ve gidon boynunu korumanıza yardımcı olacaktır. Disk frenli bir bisiklet kullanıyorsanız sadece gidon boynunu ters çevirmeniz yeterli olacaktır.

Gidonumuzu resimde görüldüğü şekilde veya kadronuzda çıkntıya sebep olmayacak şekilde iki noktadan sabitliyoruz.

 

 

Ön tekeri kadroya sabitlerken ilk dikkat etmeniz gereken nokta, göbek milinin kadroya temas edip çizmesini engellemektir, bunun yanı sıra ön tekeri kadronun yanına sabitlerken aynakolun jant tellerinin arasında kalması daha rahat montaj yapmanıza ve daha sabit durmasına sebep olur.

 

 

 

 

Ön tekerimizi düzgünce sabitledikten sonra sele ve sele borusunu üzerinde bırakıp bırakmamak tümüyle sizin tercihinize ve bisikletinize bağlı, eğer fazla çıkıntı yapmıyorsa üzerinde kalmasının bir sakıncası yok. 

Aynı zamanda eğer istemezseniz gidonu da sökmek zorunda değilsiniz, ben o günkü keyfime göre davranıyorum ve bugüne kadar taşımadan kaynaklı bir sorunla karşılaşmadım. Örnek olarak ben bu sefer hem pedalları hem de gidonu sabit bıraktım ama aynı zamanda tek elimle de bagaj gibi taşıyabiliyorum.

 

 

 

 

 

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın