Bisiklet Yağlama Bölüm-1: Orta Göbek(Mil)

13/12/2011  //     //  Tamir ve Bakım Ürün İncelemeleri

 

 

Kış mevsiminde bisiklete binmeye devam etmek mi istiyorsunuz?. O zaman dikkat etmeniz gereken bazı önemli noktalar var. Bunlardan birisi bisikletinizin bakımını arttırmak! Havalar bulutlandı.Yağışlar, ürpertici soğuklar yüzünü gösterdi. Peki biz bisiklet severler bu zor şartlarda bisikletimizi yalnız mı bırakacağız? Ben sanmıyorum! Bu zor hava koşullarında bisiklete binmeye devam eden ve hatta yılın 365 günü bisikletinden inmeyen bisiklet dostu arkadaşlarımız olduğunu biliyorum. Tabi buna karşı “Hava soğuk ve yağışlı bisikletim kirlenmesin(!)” ya da “Bu soğukta vites mi çalışır fren mi tutar?”gibi sebeplerden dolayı içlerine sinmese de bisikletini yalnız bırakan birçok arkadaşımız var.  Bu yazıyı yazmamdaki öncelikli sebep şu ki bu konuda Türkçe kaynağın yetersiz olması ve genelde kulaktan doğma bilgilerle hareket edilmesidir. Ülkemizde gelişmeye hızla devam etmekte olan bisikletli yaşamın sadece havalar açtığında değil havalar kapalı iken de zevk vererek devam etmesi için bisikleti yağlama ve bakım yapma konusunda bilgilerimi paylaşmak istedim.

 

Bisiklet üzerinde genellikle her bir noktada  gres dediğimiz yağ çeşitleri bulunur ve bu yağ uzun süreli olarak bisikletimizin olmazsa olmazı konumundadır. Gres yağının kullanılmadığı bir bisiklete binerken kulağınıza hoş gelmeyen tıkırtı, çatırtı v.b. seslerin ritimsiz bir şekilde melodi oluşturduğunu duyarsınız. Sürüş esnasında yorgunluğunuzla uğraşırken bu seslerin gelmesi sinirlerinize dokunabilir. Çünkü her an yolda kalma ihtimalinizin olduğu bir şarkı gibi sizi çaresizliğe sürükler.
Peki gelelim bu gres nedir nasıl yapılır?: Akışkan bir yağ ile kalınlaştırıcı olarak metalik sabun adı verilen bir maddenin karıştırılması ile yarı akışkan – katı arası bir yağ maddesinin oluşumu olarak bilinir. Genellikle akışkan yağ olarak petrol esaslı yağlar ile etkileşim sağlanır. Metalik sabun olarak sodyum, kalsiyum, lityum gibi maddeler kullanılır.
Neden gres yağı kullanılır?: Günümüz teknolojisinde birçok yağ çeşidi vardır. Bunlar: 000-00-0-1-2-3-4-5-6 gibi rakamlarla numaralandırılır. Fakat gres yapısında metalik elementler bulundurması ve başta endüstride olmak şartı ile birbirinden ağır, sürtünme seviyesi oldukça yüksek ve aşınması kolay olan metal aksamların birleşmesinden oluşan makinelerde akmayan bir yağ olarak kullanılır.Sebebi ise devamlılığı, verimliliği ve korozyonu minimum seviyeye indirerek parça ömrünü uzun süre korumasıdır. Kullanım alanlarına göre çeşitli özelliklerde gresler vardır. Bunlar genel olarak numaralandırılmıştır. Konumuz bisiklet olduğundan dolayı gres yağı çeşitleri ve bisiklette kullanım alanlarını aşağıdaki tabloda sizler için hazırladım.

 

 

Gres yağı çeşitleri sıcaklığa göre değişiklik gösterir. Çünkü oluşan karışım kullanım amacına göre farklılık göstereceğinden ağır sanayi makinesinde sürtünmeden meydana gelen ısı fazla olacağından daha kalın ve ısıya dayanıklı gres kullanılır. Bisikletimizin üzerindeki mekanik aksamlar küçük yapılarda olduğu için ısı seviyesi az olur ve daha ince gres kullanılmalıdır. Bu konuda geçmişten günümüze ürettiği bisiklet ekipmanları ile bilinen Shimano bisikletinizin her bir parçası için ayrı özel gresler ve bunları kullanabilmek için gerekli araç gereçleri de çıkartmıştır.

Kışın ikinci önemli sorunu da yağışın etkisiyle göbek içlerine sızan asitli sular ve bununla beraber gelen minik toz parçalarıdır. İçeri sızan su mevcut bulunan yağınızın bir kısmının kaybolmasına sebep olsada bundan daha önemlisi toz birikintilerinin gres ile karışmasıdır. Çünkü toz gres ile karıştığında göbek yataklarında gres hareket ederek  aşınmaya ve hatta birçoğumuzun kulağına hoş gelmeyen sesler çıkmasına neden olur. Şahsen ben bisiklet kullanırken bisikletimden bir ses gelmesi hoşuma gitmez. Aynakolun bulunduğu bölgeden gelen sesi duyduğum  anda göbek yataklarını söker, düzgünce bir bez ile temizler ve ardından tekrar gres yağı sürüp toplarım. Orta, ön ve arka göbekleri ya da diğer bir adıyla milleri sökmek için bazı basit anahtarlara ihtiyacınız olabilir. Bunlar; 8 Numara Alyan anahtar, Aynakol Sıkma-Sökme Anahtarı, Göbek Anahtarı, Ruble Sökme Takma anahtarı.

 

Orta göbeği sökmek için biz standart olan bir bisikleti ele alalım. 

1.Hamle: 8 numaralı alyan ile aynakol üzerindeki vidaları sökelim.

 

2.Hamle: olarak Aynakol Sökme Anahtarı ile Aynakolumuzu sökelim.

 

 

3.Hamle: Aynakolu söktükten sonra Orta göbeğimize ulaşmış olacağız. Şimdi Orta göbek anahtarını kullanıp sökme işlemine başlayabiliriz.

 

 

 

4.Hamle: Orta göbeği söktükten sonra nemli bir bez ile bulunan kirli gresi hem kadromuzdan hem de göbeğimizin dişleri üzerinden bulunan kirli gresi silelim. Bu işlem sırasında ince telli temiz bir fırça kullanarak saf alkol ile daha minik pislikleri temizleyebilirsiniz. Fakat saf alkol ile temizledikten sonra temiz nemli bir bez ile tekrar silmeniz gerekir.

 

 

 

5.Hamle: Resimde gösterildiği gibi her iki bölgeyi ince bir katman gres ile kaplayıp yerine takabilirsiniz.

 

               

 

 

Orta göbeğimizi yerine taktığımızda dikkatli ve güzelce sıkmamız gerekiyor.Göbeği tam sıkıştırmadığınızda bazı seslerin gelecek olması muhtemel olduğu için tekrar sökmek zorunda kalabilirsiniz. Sonrasında işlem tamamdır. Tertemiz ve en az 3 ay idare edecek şekilde orta göbek bakımımızı yapmış olduk. Bir sonraki bölümlerde diğer bölgeleri yağlamak için gerekli bilgiye ulaşabilirsiniz.

 

 

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın