Bisiklet Yağlama Bölüm-2 Ön-Arka Göbek

16/12/2011  //     //  Tamir ve Bakım Ürün İncelemeleri

 

 

 

“Bisiklet Yağlama” tamir ve bakım serimizin 2.’si olan ön-arka jant göbekleri bakımı ile devam ediyoruz. Bir bisikletçinin bisikletinde dikkat ettiği bir özellik jantlarının akort ayarı dediğimiz düzgünlüğü ve ondan daha önemlisi dönmesine sebebiyet veren göbek sisteminin akışıdır. Orta göbek bakımını yaparken çeşitli sesler duyabileceğinizden bahsetmiştim. Aynı durum jantınızda bulunan göbekler içinde söz konusudur. Bu göbek sistemleri bisikletimizin orta göbek bölümünden daha hassastır. Bu yüzden yağının azalması hiç iyi değildir. Mil yataklarında biriken kir, toz, toprak gibi minik sert taneler pürüssüz yatakları çizer ve siz ne yaparsanız yapın sinir bozucu ritimsiz melodiyi kesemezsiniz. Ayrıca göbeklerinizde zamanla boşluklar oluşur. Boşluk oluşması jantınızın akışını arttırım fakat sizi farkına varamayacağınız kazalara sürükler.  

Bu göbekleri temizlemek bakım yapmak düşünüldüğü gibi zor değildir. Zaten önemli olan sökme işlemi değil söktükten sonra aynı ayarda yerine takabilmektir. Çünkü üzerlerinde bulunan sistemin yapısı gereği fazla sıkıştırmamamız gereken ve her iki tarafatada bulunan somunlar vardır. Birazdan işlemler sırasında bu konu ile ilgilide bilgi vereceğim.  

 

Bahsettiğimiz bu göbekler gelişen teknoloji ile genel kullanım olarak 2 şekilde bilinir. Mil yataklarında bilyalı olan sistemler ve rulmanlı sistemler olarak adlandırılır. 

 

 

Aralarında tercih yapılacak olursa genel olarak rulman kullanılan göbekler tercih edilir. Sebebi ise bilyalı sisteme göre daha az güç uygulayarak daha az sürtünme oluşmasıyla istenilen verimin maksimum seviyede alınmasıdır.

Bu işlermleri uygularken bulundurmamız gereken aletler listesine bir göz atalım;

2 Adet  Göbek Anahtarı

Somun Sıkma-Gevşetme Anahtar Seti veya 6’’lik Ayarlanabilir Anahtar

Saf Alkol

Bir Miktar Gres Yağı

Düz Tornavida

Alyan Anahtar Takımı

Ruble Sökme Anahtarı

Ruble Tutucu

 

 

Ön Jant Göbeği

 

1.İşlem: Öncelikli olarak göbeğinizin bisikletinize sıkı tutunmasını sağlayan mandallı veya alyan başlı uzun vidayı sökmelisiniz ve bir adet göbek anahtarı ve 16-17 somun sıkma-gevşetme anahtarı ile gösterilen somunları gevşetmelisiniz. Bu somunları gevşetirken 3. resimdeki gibi bir taraftan sökmelisiniz. Ne taraftan söktüğünüz önemli olmamakla beraber tek taraftaki somunları çıkartmak takma esnasında işinizi kolaylaştırır.

 

         

 

 

 

 

2.İşlem: Gevşeyen somunları dişlilerden çıkarttığınızda mil yatakları ve üzerinde bulunan bilya ya da rulmana ulaşmışsınızdır.  Bilyaları ya da rulmanı bulunduğu konumdan çıkarınız. Göbek üzerindeki yatakları hafif nemli bir bez ile temizleyiniz. Sonrasında Tekrardan bir miktar gres yağı ile mil yatakları üzerine katman oluşturunuz.

 

 

 

 

Not: Bu bölgede kullanacağınız gres yağı özelliği kışın ve yazın farklılık göstermelidir. Bisiklet kullanımının yaygınlaştığı yaz sıcaklarında 2 numara gres kullanıyorsanız kışın dondurucu soğuklarında 1 numara gres kullanmanız gerekir. Gres yağı içerisinde bulundurduğu metalik özellikten dolayı soğukta katılaşır. Kışın daha ince bir gres kullanmanız soğuk havada daha fazla verim alabileceğiniz anlamına gelir.

 

 

3.İşlem: Şimdi oluşturduğumuz katman üzerine rulmanımızı ya da tek tek bilyalarımızı yerleştirelim.

 

 

 

 

4.İşlem: Yapacağımız bu işlem gerçekten dikkat edilmesi gereken bir bölümdür. Yazımın ikinci paragrafında belittiğim gibi sökmesi değil ayarını yaparak takması zordur. Sökmüş olduğumuz uzun mili de saf alkol kullanarak temizleyelim ve mümkün olduğunca ince bir katman gres yağı ile kaplayalım. Bu parçada gres yağı çeşidini değiştirmenizin bir yararı olmaz. Çünkü mil sabittir. Üzerine yağ katmanı oluşturmamızın sebebi kuruyup pas tutmasını engellemektir. Aksi takdirde somunlar üzerinde kurur ve sökülmesi sırasında sorunlar oluşur.

Milimizi yerine takıp somunları belli bir noktaya kadar elimiz ile sıkıştırdıktan sonra göbek anahtarı ve 16-17 somun anahtarı ile 2 somunumuzu sıkıştırıyoruz.

 

 

 

 

Ön göbek için işlemimiz tamamdır. Arka göbeği sökerken  işlemlerimiz aynıdır. Fakat bir nokta varki rublenizi ve rublenin oturduğu kaset kısmı sökmeniz gerekir. Bu bölgeyi sökmeden sadece göbek mil yataklarını temizleyebilir ve bakımını yapabilirsiniz. Detaylı bir bakım istiyorsanız sökmenizi tavsiye ederim.

 

 

 

 

       Arka Jant Göbeği

1.İşlem: Mandallı veya alyan başlı vidayı çıkartın ve aynı ön göbekteki gibi göbek anahtarı ve ayarlanabilir anahtar ile arka göbeğin orta milini sökün. Mil yataklarına ve bilyelere ulaştınız.Rubleyi sökmek için ruble anahtarınızı yerleştiriniz ve ruble tutucu ile uygun bir dişliden sıkıca tutturunuz. İkisini ters yönde kuvvetli bir şekilde çeviriniz. Rublemizi sökmüş bulunuyoruz.

 

 

 

 

2.İşlem: Arka göbeğin kaset bölümü sökmek için 10 numara alyan anahtara ihtiyacımız var. (Göbeklerin markalarına göre sökme anahtarı farklılık gösterebilir. Bizim Göbeğimiz Shimano modelidir.) 10 numara alyan anahtarı kaset göbeğin içine resimdeki gibi yerleştiriyoruz. Sonra açma yönüne doğru çeviriyoruz.

 

 

 

 

3.İşlem: Saf alkol ile parçalarımızı tek tek temizleyip gerekli bölgelere bir miktar yağ sürüyoruz. İlk önce kaset göbeği yerine takıyoruz ve iyice sıkıştırıyoruz. Sonra rublemizi sırası ile yerleştiriyoruz. Ruble anahtarını kullanarak sıkıştırıyoruz.

 

 

 

 

 

 

4.İşlem: Arka göbek mil yataklarına ön göbekte olduğu gibi yağ katmanı oluşturup bilyaları yerleştiriyoruz. 

 

 

 

 

5.İşlem: Yapacağınız bu işlem önemlidir ve ön göbekte olduğu gibi milimizin somunlarını dikkatlice sıkıyoruz.

 

 

 

 

 

Not: Jant mil üzerinde akıcı olarak dönmüyorsa mil somunlarını fazla sıkıştırmışsınız demektir. Eğer süper akıcı dönüyorsa  diğer kontrolü yapmalısınız. *Jantı sabit tutun ve mili aşağı yukarı sallamaya çalışın. Eğer sallanıyorsa mil somunlarını gevşek bırakmışsınız demektir. Sallanmıyorsa tebrikler işleminiz tamamlanmıştır. Jantınızı takıp yollarda bisiklet sürmenin keyfini çıkarabilirsiniz. 

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın