Bisiklet Sorunları Kılavuzu

04/02/2013  //     //  Tamir ve Bakım Ürün İncelemeleri

 

Bisikletinizi yıkarken vuruklar veçatlaklar olup olmadığını kontrol edin ve kullanırken gelen sesleri dinleyin – size çok şey anlatabilirler…

 

Sesler ve Gıcırtılar

Bisikletinizden sürekli olarak gelen bir ses sizi deliedebilir. Gıcırtılar ve tıkırtılar birçok farklı parçadan kaynaklanabilir vesesin kaynağını bulmak için genellikle dikkatli bir inceleme yapmanızıgerektirirler. Sesler bir şeylerin yanlış gittiği anlamına gelir, o yüzdenonları ciddiye almanız gerekir.

Sesleri anlamak ve çözmek için konuyla ilgili tüm yazılarıokumanız gerekli, çünkü ancak tüm ayarları doğru bir şekilde yapılmış birbisiklet sessiz olacaktır. Yine de temel olarak, bisikletinizden gelen seslerinana sebebi kuru kalmış alanlar ya da gevşemiş parçalar olacaktır. Orta göbektekidişler ya da gidonunuzdaki kelepçeler olsun, alanlar arasındaki sürtünme, parçalarabol miktarda etkili/ içine işleyen yağ sıkmakla çözülemeyecektir – ve bunu özelliklegidonunuza yapmayın, çünkü kayıp kötü bir kazaya sebep olabilirler. Problemiher zaman basitçe vidaları biraz daha sıkarak da çözemezsiniz, çünkü hepsininönerilen belli sıkma torkları vardır ve eğer titanyum ya da alüminyum iseler,tek ihtiyaçları olan sadece biraz gevşetici alaşım uygulamak olabilir. Süreklibir sürtünmenin nedeni, siz pedal çevirdikçe bir kablo ucunun aynakolaçarpması, ya da kırık bir zincir baklası silindiri, eskimiş bir ruble ya dagevşek bir göbek kadar basit bir şey olabilir. Tüm parçalar, çatlak ya da kırıkvar mı diye kontrol edilmeli ve olağandışı görünen herhangi bir şey iyiceincelenip gerekirse yenisiyle değiştirilmelidir.

 Yazının devamını okumak için tıklayın

Yazar Hakkında :

1 Comment to “Bisiklet Sorunları Kılavuzu”
  • Yasin Emecan
    1 Kasım 2015 -

    Abi benim bisikletimin dişlisinin ucu kırık sürerken pedalda bir boşluk oluyor ne yapmalıyım

Bir Yorum Yazın