Arka Vites Ayarları Nasıl Yapılır

05/12/2011  //     //  Tamir ve Bakım Ürün İncelemeleri

 

Konuyu her zaman uzmanının yapmasını doğru bulsamda, acı bir gerçek varki her dükkan açana tamirci gözüyle bakıldığı ülkemizde, hatalı montaj ve bunun benzeri sebeplerden dolayı önüme gelen bisikletler azımsanmayacak kadar fazla. Bir işin uzmanı olabilmek için sadece parçaları tanımak yeterli olmayabiliyor aynı zamanda değişen teknolojiye uyum sağlamalı ve kendinizi geliştirebilmelisiniz. Ben kendi adıma her zaman öğrenmeye açığım, hiç bir zaman ben bu işi biliyorum diyemem, diyene de inanmam. Sektörde o kadar fazla ürün çeşidi varki her gün farklı bir mekanizma ile karşılaşmanız mümkün.

İlk önce arka vites ile başlayalım, aşağıdaki resimde arka vites üzerinde bulunan vidaların görevlerine göz atarsanız faydalı olabilir.

 

Arka vitesinizi kadroya takarken vidanın düzgün girmesine ve B-gerginlik vidasının kadro kulağında uygun yere bastığına emin olmalısınız.

 

Shadow rd

Standart sistem

 

Şimdi arka vitesinizin tırmanma ve iniş limitlerini ayarlamalısınız, ayarlarken dikkat etmeniz gereken vidaların konumu her modelde farklılık gösterebilir ancak vidaların yanında mutlaka; en küçük diş için H, en büyük diş için ise L harfinin bulunduğunu unutmayın ( bu sadece arka vites için geçerlidir )

Küçük dişli konumunda vidayı saat yönünün tersine çevirirseniz aktarıcı kadroya doğru çıkarken, saat yönüne doğru çevirirseniz janta doğru girer.

Büyük dişli konumunda vidayı saat yönünün tersine çevirirseniz aktarcı janta doğru çıkarken, saat yönüne doğru çevirirseniz kadroya doğru yanaşır

 

 

 

Sıra geldi zincire, zincir montajı ile ilgili linkten faydalanabilirsiniz. Zincirinizi takarken dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta, vites modelinize ve hatta üretim yılına göre arka vites bacağındaki geçiş pozisyonlarıdır.

Zincirinizi taktıktan sonra B-gerginlik vidası ile aktarıcı üst makarasının Arka dişlinize ne kadar yakın, ne kadar uzak olacağını ayarlamalısınız. Bunu yaparken üst makaranın arka dişlideki en küçük dişliye olabildiğince yakın olmasına ama dokunmamasına özen gösterebilirsiniz.

 

 

Vites kablonuzu takarken dikkat edeceğiniz nokta ise ters yaylarda kablo üstten geçerken düz yaylarda altta kalmaktadır buna örnek olarak aşağıdaki resimleri kullanabiliriz.

Shadow RD kablo geçişi

Düz yaylı Arka aktarıcı vites kablo geçişi; dikkat etmeniz gereken kablonun düz bir şekilde kanala tam oturmasıdır.

Yapmamanız gereken montaj türüne örnek aşağıdaki resim

 

 

 

Ters yay arka aktarıcılarda kablo kanalı aktarıcı vidasının üst kısmındadır. Arka aktarıcılarla ilgili bilgi için

 

Eğer düz yay arka aktarıcıya sahipseniz resimde göründüğü gibi ayar civatasını saat yönünün tersine çevirdiğiniz zaman telin gerginliği artar ve aktarıcınız büyük dişlilere doğru hareket eder

Eğer saat yönüne doğru çevirirseniz telin gerginliği azalacaktır ve aktarıcınız küçük dişlilere doğru hareket eder.

 

 

Eğer Arka aktarıcınızın üzerinde ayar civatası yoksa ( çoğu yeni modelde yok ) vites ayarını, vites kolu üzerinden yapabilirsiniz.

 

Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın