Kaba Görüntüsüne Aldanmayın Aslında Çok Romantik…

29/12/2011  //     //  Dağ Bisikleti Donanımları İncelemeleri, İncelemeler ve Atölyem

 

 

 

 

 

O kaba görüntüsünün altında aslında çok kırılgan ve onarılamaz bir yapı bulunuyor…

 

Evet yanlış değil Mavic Crossmax SLR dan bahsediyoruz. Aslında çoğumuzun sandığının aksine crossmax SLR bir çok jant setine oranla daha hassas ve sorun olduğunda daha onarılamaz olabiliyor. Bunun en büyük sebeplerinden biri olarak; daha fazla rijitide için tasarlanmış göbek, tel ve jant çemberlerini gösterebiliriz. Tabi bu kıyaslamayı yaparken tutup da klasik seri bir jant seti ile değil sadece kendi segmentinde bulunan XTR, Easton veya DTSwiss gibi jant setlerini baz almak gerekli…

 

 

 

 

En yalın hali ile karşılaştırma yapmak gerekirse X jant setinin çemberi yamulduğu zaman düzeltmeye olanak tanırken SLR için aynı şeyi söylemek mümkün değil çünkü o kadar sert bir yapısı var ki hasar vermeniz çok zor olsa da eğer es kaza hasar verdiyseniz hiç boşuna umutlanmayın ve boşa zaman harcamayın. 

 

 

 

 

Tabi dünya üzerindeki performans ve yarış kullanıcıları için bu sertlik ve rijidite bir dezavantaj değil avantaj sağlıyor çünkü amaçları bir yarış boyunca en az sorunla ilerleyebilmek olan bu kişilere, ülkemizde pek olmasa da sponsorlar destek oluyor. Elbette Mavic göbeklerin arka kasetlerinde çıkan klasik araba motoruna benzer sesinde satış faktörüne hiç de azımsanmayacak bir etkisi olduğunu kendimden söyleyebilirim…

 

 

 

 

Standart olarak iç lastiksiz kullanıma olanak veren bu sistemde toplam ağırlık 2012 modeller için ön teker 600 gramken arka teker için 820 grama çıkıyor. Bu 220 gramlık farka sebep olarak firmanın arka göbek kasetindeki inanılmaz sertlik ve dolayısıyla kasetin tırnak kaçırma gibi problemlerinin önüne geçmesini gösterebiliriz.

 

 

 

 

Burada ek olarak belirtmek isterim ki eğer bir Mavic arka göbeğini yağlıyorsanız gerçekten çok ince bir yağ kullanmanızı öneririm. Zira kalın yağlar ve gres yağının kaseti çalışmaz hale getirdiğini üzülerek öğrendim. Ve yine söylemekte fayda var eğer uygun aletlere sahip değilseniz kesinlikle jantın akord ayarları ile oynamayın!

 

Geçen senelere oranla ağırlığında çok fazla değişim göstermeyen SLR yüksek fiyatı ile el yakmaya devam etse de, Ne olursa olsun, o sıra dışı görüntüsü ile halen bir çoğumuzun hayallerini süslemeye devam ediyor.

 

Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın