Formula R1 Pro Fren Seti

13/02/2011  //     //  Dağ Bisikleti Donanımları İncelemeleri, İncelemeler ve Atölyem

 

   Bisikletlerimizin başlıca güvenlik donanımı frenlerdir. Birçok kullanıcı için henüz ideal frenaj bilgisi edinilmemişken, yarışçılar ve ileri seviye amatörler, doğru frenleme tekniklerinin ve fren seti donanımının önemini uzun süredir bilmekteler.

   Bu yazımızda neredeyse bütün yarışçıların ve üst seviye bisiklet parçası meraklılarının gözdesi olan dünyadaki en hafif hidrolik disk fren setini tanıtacağız;

 

 

FORMULA R1 PRO

   Birkaç yıl önce tanıtıldığında Formula Oro Puro, disk fren kategorisini yeniden tanımlamıştı. Hafif frenler genellikle daha güçsüz ve daha az kontrol edilebilir olurlar, daha fazla ayar ve bakım gerektirirlerdi. Bu aynı zamanda bütün çok hafif bisiklet parçaları için geçerliydi. Formula Oro Puro gerçekten stabil bir hafif fren sunarak bütün bu yargıları değiştirdi. Güçlü ve kontrol edilebilirdi, aynı zamanda görüntüsü de hoştu. Oro Puro’yu deneyen bütün tanıdığım bisikletçiler, kısa zamanda hayranı oldular. Birçok ortamda işe yarayan bir fren seti, daha dikkat çekiyor. Formula R1’i deneyin. Gelmiş geçmiş en iyi fren olarak Oro Puro’yu koltuğundan etmek için dizayn edildi. Yazımızı okumaya devam edin ve bu iddiaya değer mi öğrenelim.

 

 

 

   Öncelikle ağırlığa önem veren okuyucuların dikkatini çekecek konuya değinelim. Ön set 270 gram iken, arka set 290 gram ağırlığında. Bu da en hafif fren seti olduğunu kanıtlıyor. Karşılaştırmanız için diğer fren setlerine bakacak olursak;

Formula R1 ön – 270 gram

Magura Marta SL – 345 gram

Avid Elixir Carbon – 410 gram

   Ağırlık tasarrufu dikkat çekici düzeyde ve diğer deyişle alternatiflerine göre 75 ile 140gr ağırlık farkına sahip.

 

 

   Peki görüntüsü? Fren kolu, kırmızı anodize kelepçe ve donanımıyla hayli minimalist çizgiye haiz. Kablolar şık bir gri kevlar renkte, kaliper ise kırmızı anodize desenli. Rotorlar, kaliperler kadar estetik değiller.

   Disklerin dış bölümü yusyuvarlak bir çembere ve düzinelerce deliğe sahip. Klasik Oro Puro’nun rotorundaki gibi değiller. İsteğe bağlı anodize merkeze sahip alaşımlı bir rotor da kullanıcıların tercihine sunulmuş.

   Baya sportif duruyor fakat tabi daha maliyetli.

 

 

Performans

   Bu fren seti durdurma görevini yapıyor mu? Elbette durduruyor. Fren setimizin durdurma gücü diğer bütün frenlerle karşılaştırıldığında 10 üzerinden 10 alıyor. Özellikle eğer fren kolunu bütün elinizle kavradığınızda, frenler sert bir şekilde durduruyor. Fakat sürpriz ise ayarını kolaylıkla değiştirebiliyorsunuz. Kaydırma veya kızaklama bu fren setinin doğasında kesinlikle bulunmuyor ve tek parmağınızın dileğine itaat ediyor. Tabi eski günlerin hatrına iki parmağınızı da kullanabilirsiniz fakat gerçekten buna gerek yok.

 

 

   Neden bu denli güçlü frene ihtiyaç duyarsınız? Standart bir bisiklet için disk frenler yeterince güçlü değiller mi? Eğer 1.5km’den uzun inişler yapıyorsanız, güçlü frenler sizin el ve kol gücünüzü koruyarak rahatlamanıza fırsat verir. Üst bedeninizi gevşek bırakmanızı sağlayarak değişen zemin koşullarını önceden görmenizi ve bu koşullarla başa çıkmanızı sağlar. Aynı zamanda frenleme gücünün sadece bir parçasını kullanmak, 8km’lik bir inişte kaydırma yapmadan güçlü ve tutarlı seviyede görevini yapacağı anlamına geliyor.

 

 

  Fren setimizi çeşitli koşullarda kullandık ve sürekli güç ve tutarlılık gösterdiler. Önemli bir nokta da, istediğimiz zaman şık ve ergonomik fren koluyla frenleme gücünü ayarlayabiliyorsunuz. Tozla kaplandığında bile mükemmeldi. Kuru ve ıslak koşulda güven verdi. Güven veren fren setimiz dönüşlerde frenlemeyi geç yapabildiğimiz için daha hızlı gitmemizi sağladı. Yeterli frenleme sayesinde ellerimiz hiç yorulmadı.

 

 

   Performansa dair tek şikayetimiz  ara sıra ciyaklama veya gıcırdama sesi duymamız oldu. Başka frenlerle karşılaştırıldığında yeterli fakat yine de mevcut. Formula markası Organik fren ped’leri de üretiyor ve denemememize rağmen geçmiş tecrübelerimize dayanarak eğer onları kullansaydık problemimizi çözeceğinden eminiz.

 

 

   Selefi olan Oro Puro’nun tek dezavantajı fren pedi yıpranmasıydı. Pedleri uzun süre dayanmıyordu ve ucuz değillerdi. R1 fren pedleri daha büyük ve testimizde gözlemlediğimiz kadarıyla ped ömrü çok daha başarılı. Pedleri daha az sıklıkla değiştirmek sadece maliyet açısından değil, aynı zamanda kullanışlılıkta da büyük bir artı.

 Artıları :

  • Müthiş güçlü
  • Başarılı ayarlama
  • Mükemmel fren pedi ömrü
  • Dikkat çekici
  • Hafiflik en önemli konuysa, bu konudaki en iyisi.

Eksileri :

  • Karbon fren kolları ve modifiye rotorlar isteğe bağlı ve ekstra ücrete tabi
  • 720$’lık taban fiyatı birçoğunu almaktan vazgeçirmeye yeterli
  • Ara sıra duyulan ciyaklama sesi

Sonuç :

   En hafif frenler çoğunlukla birçok şeyden taviz veriyorlar. Genellikle zayıf oluyorlar ve çok iyi durdurmuyorlar. Hafiflik listelerinde başköşede bulunuyorlar ve bu tip dezavantajları gözardı ediliyor. Bu yüzden en hafif fren setinin aynı zamanda arazi kategorisindeki en iyi frenlemeye sahip set olmasından hayli memnun olduk. Aynı zamanda en iyi görüntüye de sahip. Bu da onu piyasadaki en iyi arazi sürüşü freni yapıyor. 

Derleyen : Fatih Buzgan

 

Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın