Elektronik XTR

14/03/2011  //     //  Dağ Bisikleti Donanımları İncelemeleri, İncelemeler ve Atölyem

 

   Bisiklet teknolojisindeki sınır acaba nereye dayanacak gibi sorular sorarken bundan birkaç yıl önce Shimano bizleri yepyeni bir teknoloji ürünü donanım ile tanıştırarak biraz olsun fikir sahibi olmamızı sağlamıştı.

 

   Araştırmacı bisikletçilerin çoğunun tahmin edeceği üzere kastettiğim ürün, Shimano Dura ace Di2 elektronik vites sistemiydi. Piyasaya sürüldüğü andan itibaren büyük ilgi görmüştü. Şimdi aynı teknolojiye sahip bir çekiş sistemini arazi bisikletinin üzerinde düşünün, nasıl olurdu?

 

 

   Geçtiğimiz hafta K-Edge firmasının tanıtımını yaptığı ürün, Dura ace ve Xtr’ın özel kombinasyonundan oluşuyor. Şimdiye kadar K-Edge’in Ki2 prototipi, 40/28 dişli XTR 2’li aynakolla üretilmekte. Shimano, yeterli itme gücüne sahip bir Di2 ön vites değiştiricisi geliştirene kadar, bu sistem 2×20 özellikte bir ürün olarak kalacak.

 

   Dura ace’in arka aktarıcısının modifiye edilmesi sayesinde, bu yeni kit’in kişiselleştirilmiş arka aktarıcı kafesi, 36 dişliyi kaldırabilecek kapasitede. Ayrıca firma yetkilisinin verdiği bilgiye göre, tam kapsamlı arazi sürüşünde hiçbir olumsuzluk yaşatacağı beklenmiyor.

 

 

   K-Edge, geçtiğimiz yazdan beri proje üzerinde çalışmakta ve sonbahar-kış sonu itibariyle geliştirilmiş. Bu, henüz nihai hali değil fakat prototiplerinin ilk halleri, firma yetkililerinin beklentilerini aşmış düzeyde.

 

   İlk Ki2 testi, alttaki fotoğrafta göreceğiniz üzere bir Niner Air9 üzerinde yapıldı. Elbette herkesin sorduğu ilk soru, “fiyatı ne kadar?” idi.

 

 

 

 

   Kışlarının pek hoş geçmediği söylenen Idaho’da yapılan testlerde, birçok zorlu koşulda sürüş yapılmış. Bisikleti, sıradan bisikletinizi yıkadığınız gibi yıkayabiliyorsunuz. Fakat bir yıllık yarış sezonu veya serbest sürüş kullanımı sonunda Di2 nasıl çalışacak, onu bilmiyoruz.

   Bunu kimse de bilmiyor fakat gerçek dünyada Di2’nin sağlamlığı konusunda yolcuların iyi şeylerden başka söyleyecek birşeyleri yok gibi görünüyor. Bir veya iki sürüşe çıkın ve ertesi gün yarışta kullanabilecek kadar rahat hissedin. İşte bu kadar iyi. Ardından eski bisikletinize atlayıp binerseniz, demode olduğunu düşünebilirsiniz.

 

 

 

 

   Bu arada, K-Edge, Di2’yi araziye uydurmaya çalışan ilk firma değil.Önceden Fair Wheel da takdire değer bir deneme yapmıştı fakat o, daha ziyade bir proje bisikletiydi. K-Edge ise, daha binilebilir bir yarış kit’i yapmaya niyetlendi.

   Ki2’nin ne zaman piyasada görüneceğini söylemek için çok erken ancak K-Edge yetkilisi 14-17 Nisan’da düzenlenecek olan meşhur Sea Otter bisiklet fuarında yarışa hazır birkaç bisiklet bulunacağının ipucunu verdi.

   Ve fiyatlandırma konusunda konuşmak için erken iken, firmadan aldığımız bilgi şöyle; birisi Di2 ve Dura ace’in fiyatına bakabilir ve K-Edge’in emek ve masraflarını hesaba katarak fiyat tahmini yapabilir. Ciddi alıcılar için 2 seçenek düşünün; Halihazırda XTR donanımlı bir bisiklete sahip olup da modifiye edilmiş elektronik ve attırıcılara ihtiyaç duyanlar. İkinci seviye ise fren sistemi dahil tam çekiş sistemli komple bir set, ve bunun için 5.500$’ı cepten çıkarmaya hazır olmalı.

   Zaten 7000$’lık bir bisiklete sahipseniz ve bunu bisikletinizin üzerinde isterseniz, muhtemelen 9.500$’lık bir bisiklete bakıyor olacaksınız.

 

 

 

   İki  yıldan az bir süredir varolan bir firma için hiç fena değil. Şüphesiz bu, Jensen’ın (firmanın kurucu yardımcısı) bisiklet sektöründeki ilk denemesi değil. 90’lı yıllardaki mor anodize parçaları anımsayın.

   K-Edge spor grubu ise neredeyse şans eseri ortaya çıkmış. K-Edge’in ortağı Joe’nun eşi zamana karşı bisikleti için zincir aparatına ihtiyaç duymuş. Bir tane üretmişler, Joe’nun eşi Beijing’te Olimpik altın madalya kazanmış ve telefonları çalmaya başladıktan sonra Mayıs 2009’da K-Edge kurulmuş. Aslında ilk Ki2 prototipleri, Joe’nun eşinin zamana karşı bisikletindeki Di2 parçalarıyla üretilmiş.

 

   Dileriz bu tip çalışmalar, yeni teknolojilere ve bisikletçiliği daha da kolaylaştıracak yerlere taşırlar.

 

Hazırlayan: Fatih Buzgan

 

Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın