Dağ Bisikletinde 650B Nedir? Neden Almak İstenir?

30/05/2012  //     //  Dağ Bisikleti Donanımları İncelemeleri, İncelemeler ve Atölyem

 

Dağ bisikleti sektörü yeniliklerle bisikletin her branşında olduğu gibi ses getiren/getirecek gelişmelerle devam ediyor. İşte 650B’de bu yeniliklerden biri olarak dağ bisikleti dünyasına yeni bir çığır açarcasına gelişiyor. Nedir 650B? Kısaca 650B; Jant-Tekerlek boyudur. Klasikleşen 26 inç’den sonra en çok tutan yeniliklerden biri olan 29 inç teker boyu da artık yeni kavramını kaybetti. Ve artık eskidi. 650B’nin kısaca yeni bir teker-jant boyu olduğunu söylemiştim. Bu jant boyu 26 inç ile 29 inç arasında, 650B ismiyle hayat bulan 27,5 inçtir.

 

29 inçin popüleritesinin artması ile aynı hızda tutulan 27,5 yani 650B’de yüksek ve gelişen popüleritesini kazanmaya başladı. Yeni jenerasyon gelişmelerinse birkaç yıl içinde popülerliğini yitirip silineceğini söylemek şuan için zor ve bunu söylemek için çok erken. Teker boyutları ile sağlanan yenilik, kullanıcıların seçim şansını arttırarak daha uzun seneler seçilme olasılıklarını canlı tutacaklardır. Ünlü markaların bu jant boyları için çıkardığı ve çıkarmayı planladıkları donanımlar da bunu gösteriyor. Dolayısıyla bu tekerlek boyları daha da yaygınlaşacak ve kullanıcıya ulaşım ağı daha da zenginleşecek gibi görünüyor. Son yıllarda bisiklet fuarlarında üreticilerin 29 inç modellerinin zeginleşmesi de bunun bir göstergesi. Dağ bisikletinde gelişen çığırın 650B ile yeni bir pazar yolu açması, kullanıcılara yeni seçeneklerin sunulması, fuarlarda yer aldıktan sonra hızla bisiklet dükkanlarına girmesi yeni seçeneklerin kullanıcılar için daha çok ulaşılabilir olmasını ve keyfe göre seçim yapma imkanı tanınmasını sağlıyor.

 

 

 

 

Neden 650B ile ilgili gelişmelerle ilgilenmeli?

 

Bisiklet dünyasınıın gelişmeleri her disiplinde devam ederken, dağ bisikleti popüleritesinin korunması için bisiklet endüstrisinde çağa uyum sağlamak adına yeni üretimler ve kullanıcı için yeni seçenekler yaratma yolunda hızlı adımlar atılıyor. Kullanıcılar yani bizler için son üretim çalışmalar, gerek rahatlık gerekse tercih yapabilmemiz adına sektördeki son yenilerin takip edilmesi bu anlamda önemli. Ayrıca dağ bisikletinin tekerlek boyutu her zaman tartışma konusu olmuştur. Uzun yıllardır saltanatını sürdüren 26″ dağ bisikletleri için kimse kesin bir yorum ile en doğru teker boyu olduğunu söyleyemez. Bu sebeple geliştirilen yeni ve eskinin standardına meydan okuyan yeni teker boylerı, en doğruyu kullanıcıların kendilerinin belirleyeceğini gösteriyor. Eskinin; elimizde bu var bunu alacaksın mantığına karşın bisiklet endüstrisi rakiplerinin önüne geçmek için alternatifleri kullanıcılara sunmaya devam ediyor. Piyasada yarış devam ettiği sürece bizler de son ürünlerin takipçiliğini bırakmayıp doğru seçim için alternatifler arasından kendimiz için en doğru olanı seçebiliriz.

 

26″ saltanatından sonra esen 29″ furyasında yeninin cazibiyeti, sektörde tutunmayı başardı. Yeni ve ilgi çekici 29″ ler de zamanla klasikleşip yeni olma özelliğini kaybedince, 26″ saltanatına benzer bir pazar hakimiyeti kuruldu. Bisiklet piyasası rekabetinde her markanın portföyüne giren 29″ lerde artık eskimiş oldu. Rekabetin kızışması bu aşamada kullanıcılara daha çok seçme hakkı için yeni ürünlerin çıkmasına vesile oluyor. Böylelikle bisiklet endüstrisi yeniye kapılarını aralamak zorunda kalıyor. Artık yeni olan 650B ve ona uygun donanımları üretmek için rekabete giren bisiklet markaları ve donanım markaları.

 

Yeninin kullanıcı açısından en büyük dezavantajı ise pahalılaşan ürün grubu. Yeni bir model demek, yeni olarak sunulan için AR-Ge, donanım geliştirme ve ek maliyet demek. Bunlarda direk olarak bisiklet fiyatlarına yansıyor. Son çıkan ürünler bu sebeple pahalı olma özelliğini koruyor. İyi yanı ise; eski modellerde fiyat düşüyor. Örneğin; 26 ” den sonra 29″ fiyatları yeniyi deneme şevkini kırarken şimdilerde 650B için yükselen fiyatlar karşısında 29″ in fiyatlarını kıracaktır.

 

 

Dağ bisikleti teknolojilerinde ve geometrisinde esas alınan yılların standardı 26″ teker boyudur. Elbette teker boyunu istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. Ve yolunuza devam edersiniz. Ancak bisikletin donanımı ve geometrisi sebebiyle büyük teker setlerinden aynı performansı sağlayamayabilirsiniz. 29″ veya 27,5″ için donanımlar ve bisikletin yeni teker boyuna göre geometrisi büyük önem taşıyor. Örneğin bir çok maşa markası kolları 650B’ye göre sıvayarak Ar-Ge ve çalışmalarına başladı. Yanı sıra bisiklet endüstrisinde yeni dizaynlar ve uyumlu daha iyi performansın sağlanması adına 650B için en iyi sunumu yapmak üzere çalışıyor. Kısacası mühendisler yeni heyecan için iş başında.

 

650B’nin nesi ilgi çekici görünüyor? Aslında 650B’de 29″ de sağlanan avantajların bir benzeri bizi bekliyor. Ancak bazı farklılıklarla… Örneğin; kadans çevirme direncinde düşüş, daha iyi çekiş, yumuşak sürüş imkanı gibi avantajları getirecek. 29″ in getirdiği dezavantajların 650B ye geçişteki avantajları;geometrik uyum sınırlamaları, ağırlık merkezi yükseliği, açılardaki boşluk ve sürüşte dengeli süspansiyon şansı. İlk olarak 650B sürüşünüzde farkı kendiniz hissetmelisiniz. Alışıla gelmiş 26″ bir yana 29″ e hızlı geçiş yapan dağ bisikleti sektörünün kullanıcılara ara sürüş imkanını geç de olsa tanıması tarzınıza göre hangisinin daha zevkli ve rahat sürüş sağladığını sizin beklentileriniz doğrultusunda sağlama şansı yaratıyor. 650B’ye hemen çizgi çekmeyin. Kolay deil yıllardır 26″ in sizde kendini kabul ettirmesi ardından yeniliğe açık olup, kim bilir belki eksikliğini veya yanlışlığını hissedip kabullenmek zorunda kaldığınız hataları barındıran 26 inç karşısında 650B sizin hissettiğiniz ve kabullenmek zorunda kaldığınız eksikliği tamamlayabilir.

 

 

Öte yandan bazı maşa üreticileri 26″ donanımlarındaki maşalarının 650B’de de performans verdiğini duyurdu. Ancak önümüzdeki günlerde 650B için özel maşa üreten Fox ve RockShocx gibi dev firmaların 2013’de piyasaya girecek maşalar üzerine çalıştıkları bildirildi. Bu iki dev firmanın ek bütçe ayırarak özel maşa üretimine geçmesi, 650B’nin 2 büyük tecrübeli firmadan geçer notu aldığını gösteriyor. 650B ve 29″ in çıkışı ve geçer notu alması artık 26″ kullanma zorunluluğunu ortadan kaldırıyor. 26″ ler hiç bir zaman silip gitmez, çünkü kendine has kullanıcı kitlesine sahip. Ancak yeni teknoloji ve yeni versiyonlu tekerlek boyları, 26 için yeterli olup çoğu kullanıcısının artık geçiş yapabileceği tekerlek boylarına kayması bekleniyor. 650B ve 29″ in gelmesi, çoğu dağ bisikletçisinin yeniye kayma ve yenile diyzanlardan daha memnun kalması sebebiyle eskinin 26″lerinin gücünü kaybedeceği, özellikle önümüzdeki yıllarda önemini yitireceği söyleniyor. Kullanıcıların ilgisi ve memnuniyetinin belirlediği piyasa gelişiminde tüm donanımlar 650B’ye özel üretim olarak çalışmalarına ağırlık vermiş durumda. 

 

 

2012 Dağ Bisikleti Dünya Kupalarının açılış yarışı, Pietermaritzburg’da Nino Shurter’in galibiyet ünvanını tazeleme konusundaki hassasiyetini paylaşmıştık. Neredeyse herkes 29″ ile start alırken, Nino Shurter 650B prototipi ile start alarak dünya kupasında 650B’yi test etti. 650B sınavı başarıyla geçti. 2012 Pietermaritzburg Dünya Kupasının galibi Nino Shurter’dan da geçeri alan 650B için uyumlu maşa, jant ve lastiklerin üretimi üzerine gerçekten hummalı çalışmalar yapılıyor. Ve kesin öngörü ise 650B’nin hem 26″, hem de 29″ in liderliğini sona erdirecek kadar iyi olması. Temmuzda 650B için özel üretimini halka açacak Sram’da Sram Rise 40 650b ile jantlarını satışa çıkarıyor.

 

 

Enve Karbon jantları ise iki modelde XC ve AM olarak 650b için geliyor. Üzerindeki Maxix lastikler, Maxis’den resmi bir duyuru olmasa da firmanın 650b için özel lastik üretimine başladığını gösteriyor.

 

 

 

 

 

 

 

Kişilerin farklı beklentisi göz önüne alındığında en iyi kararı şüphesiz kendiniz vereceksiniz. Artık bize, zorla kabul ettirilenler haricindeki yeniliklere uyum sağlamak kalıyor.

 

 

 

Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın