ARTIK XX VAR

10/07/2009  //     //  Dağ Bisikleti Donanımları İncelemeleri, İncelemeler ve Atölyem

Sram’ın ilk komple dağ bisikleti komponent serisi eşi benzeri olmayan hızlı ve verimli çalışmayı, farklı seçenekler ve entegre edilmiş sistemlerle sunuyor.

 

SRAM 21 yıldır dağ bisikleti komponentleri üretiyor fakat şimdiye dek bir komponent serisi üretmemişti. SRAM’ın, fren üreticisi Avid ‘i 2004’te satın almasından sonra bisikletlerimizin tüm parçalarında SRAM egemenliği başladı. Ama XX ile komple bir serinin üretilmesi gerçekten çok büyük bir adım…

 

SRAM’ ın Almanya, Chicago, Colorado ve San Luis ofislerinden biraraya gelen herbiri konusunda uzman bir ekip tarafından yaratılan SRAM XX için, şirketin dağ bisikleti genel müdürü Ron RITZLER, marka olarak yol bisikleti parçalarında yaptıkları araştırma ve geliştirmelerden çok şey öğreniklerini söylüyor. Tasarımda trail ve all-mountain bisikletçilerinin görüşlerinede başvuran SRAM, XX’in herşeyiyle hazır olmadığı şubat ayında sirketten sızdırılan “XX serisinin toplam ağırlığın 2300 gr. dan az olacağı” bilgisinden sonra tasarım faaliyetlerinde çalışan grupta olağanüstü bir azaltmaya gitmişti.

 

XX serisi, ağırlığı, kabiliyetleri ve dizaynı ile tamamen XC yarış performansı için tasarlandı. SRAM, XX ile amortisörü de sisteme entegre ediyor ve sporcuya her durumda kullanabileceği etkileyici özellikler sunarken, her kombinasyonda kusursuz çalışan parçalar yaratıyor.

 

ÇEKİŞ SİSTEMİ: 2X10

 

SRAM XX’ deki en büyük yenilik yol bisikletlerinde yakından bildiğimiz 2X10 dişli sisteminin dağ bisikletine adapte edilmesi. 2X10 sisteminin en önemli özellikleri, çabuk vites değişimi, daha az ağırlık, daha fazla kullanılabilir vites kombinasyonu ve daha dar Q-faktör (aynakolun sağ ve sol krankları arasındaki mesafe). Belkide en önemlisi RITZLER’ in söyledikleri; “XX dağ bisikletini dertten kurtarıyor. Ön vites değişimi sıkıntısını yaşamayacağız.” Katılmamak elde değil,  Aşağı yada yukarı vites değişimlerinde zinciri meşgul eden bir orta ayna dişli olmayacak artık. Bu da ön vites değişimlerin üstesinden gelen şey olsa gerek.

Bu ikili ayna dişli sisteminde SRAM ayna dişli üzerindeki vites büyütmede zincirin atlamasına yardımcı pin ve rampaların sayısını iki katına çıkardı. RITZLER ön vites değişiminin XX’ in “yıkıcı yumruğu” olduğunu şimdiden söylüyor. Aynadişli sayısı 2’ ye düşsede en sert ve en hafif vites aralığı 3X9 sistemle eşdeğer, çünkü SRAM ruble seçeneklerine 11-36’ lık kocaman bir seçenek daha ekledi. RITZLER birçok sporcunun 28/42 ayna dişliden ziyade tırmanışlarda daha çok işe yarayacak 26/39 ayna dişliyi seçeceğini düşünüyor.

SRAM’ ın yol rublesi olan RED grubundaki Powerdome kaset ile benzerlikler taşıyan XX serisinin tek parça çelikten yapılan X-Glide rublesi, çamurun kasetten atılmasını kolaylaştırmak ve ağırlıktan kazanmak için köprülerle bağlı olarak tasarlandı. En büyük dişlisi alüminyum olan, rubleye hafif presle birleştirilen ve değiştirilebilir özellikte olan X-Glide rublenin 11 dişli en küçük çelik dişlisi de sökülebiliyor.

 

Çekiş sistemi özellikleri

 

·                     18 farklı kullanılabilir vites kombinasyonu (büyük aynada tüm kasetdişliler kullanılabiliyor ancak küçük aynada en küçük iki dişli kullanımı önerilmiyor) (Not: 3X9 sistemlerde küçük aynada son 4 kaset dişli, büyük aynada en büyük iki kaset dişli kullanımı önerilmez. Orta aynada kısıtlama yoktur.)

·                     Zincir hattının 51mm’den (3 lü ayna dişlilerin standart oranı) 49.5 mm’ ye düşürülmesi ile artan ayna dişliler arasındaki geçiş kararlılığı.

·                     165mm’den (birçok 3X9 çekiş sistemi için) 156mm ye düşürülen Q-faktör.

·                     4 farklı ortagöbek (BB-Bottom Bracket) seçeneği: GXP 68/73mm thread-in; Press Fit GXP; Standart BB30; Press Fit BB30 MTB

·                     2 farklı kaset seçeneği: 11-32; 11-36

·                     3 farklı ayna dişli seçeneği: 26/39; 28/42; 30/45

·                     2 farklı ayna kol krank uzunluğu: 170mm; 175mm

·                     1:1 tel bırakım oranı

 

 

FRENLER: ELIXIR REMIX

 

Avid geçtiğimiz yıl Elixir modelini çıkardığında çok ilgi göreceğini bekliyordu fakat buna engel birşey vardı ki o da ağırlığıydı. Ağırlık taperbore silindir dizaynının sonucu olarak nispeten büyük fren kol gövdeleri ve 160mm rotor ile 375gr’ a ulaşmıştı. XX’ de ise fren kol gövdeleri ve Taperbore silindirler küçültüldü. Avid üretim müdürü Paul KANTOR, fren kolları ve kol gövdeleri içinde iki katı boşluk yarattıklarını söylüyor. Elixir CR’ da bulunan fren kolu açıklık ayar çubuğunun yerine 2mm’ lik allen vida kullanılan bu frenlerde fren kol gövdeleri magnezyum ile güçlendirilirken, fren kolları karbondan üretildi ve önceki modellere göre daha hafif dizayn edildi. SRAM bu modelde frenlerdeki gücü ve stabilizeyi Elixir ile aynı çaptaki pistonlar ile koruyor. Kaliperler iki parça olarak ve magnezyumdan üretilirken, rotorların fren yüzeylerinde çelik, gövdelerinde ise alüminyum kullanıldı (multi-material). Rotorlarda yine 6 vidalı ve centerlock seçenekleri mevcut.

Asıl önemli olan bu yeni modelin herşeyiyle ayarlanabilir özellikler sunarken sadece 330 gr ağırlıkta olması ve daha yeni tanıtılan Elixir CR Mag’ den bile daha hafif olması. Fren kollarında sunulan bir başka seçenek ise isteğe göre sağ yada sol fren koluna entegre edilen XLoc hidrolik amortisör Lock-out butonu. Dilerseniz XLoc butonunu daha sonrada fren kollarınıza upgrade edebilirsiniz.

 

Fren özellikleri

 

·                     Magnezyum ile güçlendirilmiş fren kol gövdeleri ve iki parçalı kaliperler.

·                     Karbon fiber fren kolları

·                     Ayarlanabilir fren kol açıklığı ve ped temas ayarı

·                     Taperbore silindir teknolojisi

·                     145mm (arka), 160mm, 185mm rotor seçenekleri

 

GİDON KUMANDALARI: VİTES KOLLARINDAN FAZLASI

 

SRAM için en önemli amaçlardan biride bisiklet üzerindeki ayarlanabilme özelliğinin maksimum seviyede tutulması. Paul KANTOR bunun yapılanlar içinde en gösterişsiz şey olduğunu söylüyor ve ekliyor; ”Bir sürü fikrimiz var fakat bisikletlerini daha fazla kontrol edilebilir hale getirebilmemiz için sporcuların bize ihtiyacı var. Bu üzerimizdeki en büyük sorumluklardan biri .  Aynı zamanda insanların bisikletlerini upgrade edilebilir hale getirebilmek içinde çok çaba harcıyoruz.”

Yapılan birçok iyileştirme arasından en başarılısı MatchMaker X, yeni nesil MatchMaker fren ve vites kollarının kelepçelerini birleştiriyor. MMX’ de daha kolay montaja imkan veren ve fren kolları ile vites kollarını ayırmak/birleştirmek için rahatlık sağlayan tek civatalı U kelepçe kullanıldı (vites kollarını gidondan sökmek için elcikleri ve barendleri çıkarmak zorunda kalmayacaksınız).

XX vites kolları X.0’ nun tüm özeliklerini taşıyor ama RITZLER bunların “çok daha çılgın” olduğunu söylüyor.

XX serisinin beklide en etkileyici yeniliği XLoc amortisör “Lockout” sistemi. Gidona baktığında ilk önceliği fren pozisyonlarına, ikinci önceliği vites kollarına verdiğini söyleyen RockShox’ dan RIGNEY “Amortisör Lockout kolları telin sarılması için büyük makaralara ihtiyaç duyduğundan gidonda çok yer kaplıyorlardı ve çok problem yaratıyorlardı.” Diyor. XX üretim takımının ortak görüşü de hidroliğe geçerek makara belasından kurtuldukları yönünde…

 

 

Gidon kontrolleri özellikleri

 

·                     Reba, Revelation, SID ve SID World Cup maşalarla uyumlu XLoc

·                     XLoc sistemini sağ yada sol fren koluna uygulayabilme seçeneği

·                     Tek vidalı U kelepçeli MMX (Matchmaker X)

·                     Hidrolik Lock-out

·                     XLoc ile blowoff valfinin ayarlanabilirliği

Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın