Spylamp Gps İzleyicili Bisiklet Flaşörü

04/03/2011  //     //  Elektronik Ürün İncelemeleri

 

Biz bisikletçilerin korkulu rüyası, onca kahrımızı çeken, anılarımızı paylaştığımız, birikimlerimizle aldığımız bisikletlerimizin çalınmasıdır. Her bisikletçinin bu konudaki çözümü birbirinden farklı olsa da kullanılan yöntemlere bakılınca diğerlerine göre daha verimli bir koruma yöntemi olmadığını görüyoruz.

 

İşte böylesine önemli bir konuda hepimizin ortak derdine bulunmuş yenilikçi bir çözümü Cyclingtr olarak siz okuyucularımızla paylaşmak için kolları sıvadık. Bisiklet hırsızlığına karşın üretilmiş bu yenilikçi ürünün adı Spylamp Bicycle GPS Tracker. GPSTrackThis tarafından üretilen Spylamp (Türkçesi Ajan Lamba), bisikletin arka flaşörüne yerleştirilmiş gizli bir Gps izleyicisi.

 

 

Arka flaşörün içindeki Gps, düğmesine basılarak devreye sokulabiliyor. Birkaç saniye sonra, izleme cihazı bisikletin yarattığı titreşimlerden etkilenerek devreye giriyor. Gps sensörü, bisikletin mevcut konumunu sunucuya iletiyor. Sunucu da bisikletin sahibini sms (kısa mesaj servisi) yoluyla bilgilendiriyor.

 

 

Dışarıdan bakıldığında sıradan bir bisiklet flaşöründen farkı bulunmadığı için şüphe de çekmiyor.

 

Aynı zamanda ürünün kullanıcılarının, bisikletlerinin bulunduğu yeri görebilmelerini sağlayan bir websitesi de bulunuyor. Eğer bisiklet bir bina içindeyse, Gps kilidi, Gps konumlandırmasını devreye sokuyor.

Bu da bisikletin yer aldığı alanın 200 metreye kadar olan yakınını üçgenler halinde belirliyor.

 

 

Gps, açma-kapama düğmesi yoluyla veya arka flaşörü çalıştırarak devreye sokuluyor. Spylamp’in diğer özellikleri ise;

4 bant GSM 850/900/1800/1900 MHz

Ölçüleri 60mm x 20mm x 45mm

3 x güçlü kırmızı LED

Voltaj 3.7V (Şarj edilebilir dahili Lithium Ion)

USB şarj kablosu ve adaptörü ile geliyor

Stand-by modundaki ortalama çektiği akım < 1 mikroamper

Flaşörün kullanımına bağlı olarak yaklaşık 1 yıl pil ömrü

 

Yerleştirmesi kolay olup bütün bisikletlere uyması, bir yıla yakın pil ömrü ve titreşim sensörünün dünya üzerindeki her noktada çalışıyor olması ile ürün beğenimizi kazandı.

Bisikletiniz çalındığında titreşim temelli izleyici modülü, bisikletin bulunduğu koordinatları internet sitesine gönderiyor. Siteye girip sisteme giriş yaptığınızda bisikletinizin nerede olduğunu ücretsiz olarak öğreniyorsunuz.

Bütün bunlar için sadece bir İngiliz Sim kartı kullanmanız gerekiyor. Her pozisyon değişimi yaklaşık 0.0006 sterline (bugünkü kur ile 0.0015 kuruş) maloluyor. Sistem herhangi bir ücretlendirme yapmıyor. Ödeyeceğiniz tek ücret, sim kartınızla ilgili ve gördüğünüz üzere çok ucuz.

 

 

Spylamp, sele borusunu çevreleyen güçlendirilmiş çelik kablo ile geliyor. Sıradan bir hırsızın kelepçesinin vidalarını kolayca sökmesi veya flaşörü kelepçesinden ayırması mümkün değil.

 

 

Gps İzleyici, bisikletinizin koordinatlarını size sms olarak gönderirken bunu aynı zamanda size belirli aralıklarla yapabiliyor.

Eğer bisikletiniz bir bina içindeyse, bu sefer Gps yerine Gsm teknolojisini kullanarak size bisikletinizin yerini bildiriyor. Gsm modunda tabi 200 metrelik bir yanılma payı olabiliyor fakat daha iyi bir Gps sinyali yakalayana kadar size bilgi vermiş oluyor.

Ürün kullanılmadığında kendisini uyku moduna alıyor ve “Çalındı” mesajınızı kontrol etmek için önceden ayarlanmış aralıklarla devreye giriyor (örneğin 6 saatte bir gibi) Bu ayarları, daha sık kontrol edecek şekilde veya pilinin daha uzun dayanacak şekilde tercihinize göre değiştirebiliyorsunuz.

 

 

Size iletilen mesaja bir örnek. Gördüğünüz üzere bisikletinizin koordinatlarını görebiliyorsunuz.

Henüz ülkemizde satılmayan bu ürünü şimdilik yurtdışından kendi imkanlarınızla getirtebiliyorsunuz. Büyük bisiklet mağazalarının ilgilenebileceği türden faydalı bir ürün.

 

Hazırlayan:Fatih Buzgan

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın