Nabız Saati De Neymiş?

13/07/2009  //     //  Elektronik Ürün İncelemeleri

 

Egzersiz ve spor yaparken nabız ölçmek hem sağlığımızı tehlikeye atmamak hem de yapmakta olduğumuz spordan ne düzeyde yararlandığımızı anlamak açısından önem taşımaktadır. Egzersiz sırasında yapılan nabız ölçümü, yüklenme oranımızı da görmek açısından önemlidir ayrıca vücudumuzu tanıma, sportif performansımızın gelişimini izleme olanaklarını sağlar.

Dinlenme halinde nabzımızı bilek içlerinden, dirsek içlerinden ve boynumuzdan zaman tutarak ölçme metodu oldukça pratiktir. Egzersiz sırasında ise bu metot yerini nabız ölçer saatlere bırakır.

Nabız ölçer saatlerin; parmaktan, göğüsten, el bileklerinden, avuç içinden ölçen çeşitleri bulunmaktadır. Parmaktan, el bileklerinden ölçen modeller daha ziyade koşu sırasında tercih edilen modellerdir. Avuç içinden ölçen modeller ise genellikle kondisyon bisikletlerinde, gidona entegre olarak kullanılırlar.

 

Bisiklet sporunda kullanılabilirliği en iyi modeller göğüsten nabız ölçen modellerdir. Bu modeller göğüse bağlanan nabız kayışı üzerindeki elektrotlar ile nabız ölçümü yaparak yine göğüs kayışına bütünleşik bulunan kablosuz verici (Transmitter) ile gidonumuzda yada bileğimizdeki saate iletilir.

Kablosuz iletim kullanılan nabız saatlerinin en büyük dezavantajı, enerji nakil hatları, trafo yada radyo vericilerine yakın noktalardan geçerken ölçümün çok farklı sonuçlar göstermesidir. Son yıllarda geliştirilen modellerde nispeten daha yüksek frekans kullanılarak bu dezavantaj büyük ölçüde ortadan kaldırılmıştır.

Standart nabız saatlerinde bulunan, nabız ölçümü, maksimum nabız, ortalama nabız, yüklenme yüzdesi, harcanan kalori, egzersiz zamanı gibi özelliklere ek olarak bisiklet sporu için özel üretilen modellerde altimetre (yükseklik ölçer), termometre, standart km saati özellikleri, kadans (pedal devri) ölçer, tüm bu verileri bilgisayar ortamına yükleyip grafik halinde inceleyebilme özellikleri bulunmaktadır. Bu modeller için ister nabız saatli km saati, isterseniz km saatli nabız saati diyebilirsiniz sanırım yada bisiklet bilgisayarı diyebiliriz…

Birçok egzersiz amaçlı nabız saati üreticileri içinde en göze çarpanlar, Polar, SigmaSport, CicloSport, Suunto, Timex markalarının modelleridir.

SigmaSport un BC2006MHR modeli (bende kullanıyorum) temel bisiklet km saati fonksiyonları dışında, altimetre, hız sensörü ile kablosuz iletişim, nabız ölçer, maksimum nabız, ortalama nabız, termometre, gösterge ışığı, 2 farklı bisiklette kullanabilme özelliği ile göz dolduran çok kullanışlı bir ürün.


Ben kilometre saatimden vazgeçmem diyenler içinde SigmaSport un PC15 modelini tavsiye ederim. Gidonunuzda boşyer var ise km saatinizin yanına bu saati kendi gidona sabitleme aparatı ile birlikte takabilirsiniz. Nabız ölçer, maksimum nabız, ortalama nabız, harcanan kalori, yüklenme yüzdesi, egzersiz zamanı özellikleri dışında, arka plan ışığı ve standart saat özellikleri ile antremanlar dışında normal saat olarakda kullanabileceğiniz bir seçenek.


Polar markası ise CS600X modelli ile tahmin edebileceğinizden daha fazlasını km saatiniz den daha büyük olmayan bir cihaza sığdırmış durumda. Bu cihaz standart km saati ve nabız saati fonksiyonlarına ek olarak, termometre, altimetre, barometre,  kaydettiği nabız ve yükseklik bilgilerini antrenman sonrası bilgisayarınıza atıp grafik olarak inceleme olanağı ve en önemlisi GPS özelliği. Google earth’ den çizdiğiniz rotayı CS600X e yükleyerek, rotadan çıkmadan yeni yerleri keşfedebiliyorsunuz…

Daha başka ne isteriz ki????

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın