Magicshine MJ-808 Bike Light Pro

29/03/2011  //     //  Elektronik Ürün İncelemeleri

 

        Yine bir test yazısı ile karşınızdayız. Bisikletçiliğe bir defa girdiğinizde, sadece bisiklet almakla işin bitmediğini fark ediyorsunuz. Çünkü yılın 365 günü kullanılabilen bu eşsiz aracı her koşulda kullanabilmek için bazı donanım, eklenti veya aksesuarlara gerek duyabiliyoruz. Aralarında biri var ki olmazsa olmazlar listesinde geçiyor: Aydınlatma grubu.

 

        Yazın veya kışın, gece veya gündüz, yalnız ya da grupla binin, nasıl olursa olsun bir aydınlatma donanımınız olmak zorundadır. Bu hem araçların ve yayaların sizi fark etmeleri için, hem de sizin ileriyi yani gideceğiniz yolunuzu görmeniz için elzemdir.

 

        İşte bu yazımızda artık ülkemizde de önemi artan bisiklet aydınlatma donanımlarından ön far testini sizinle paylaşacağız. Bu modeli fiyat/performansı yüksek olduğu için siz Cyclingtr okuyucularına özel seçtiğimi bilmenizi isterim.

 

Far Modeli  Magicshine MJ-800
Satış Fiyatı  85 $
İddia Edilen Işık Şiddeti  900
Çalışma Süresi  3 saat
Batarya Türü  Lityum
Far Ağırlığı  110 gr
Batarya Ağırlığı  202 gr
Toplam Ağırlık  312 gr
Gram Başına Işık Şiddeti  0,12

 

        Magicshine MJ-808 geçen yılın en beğenilen modeli Alman üretimi meşhur Lupine Tesla 4‘ün bir kopyası gibi. Gidon veya kask üzerine lastik bantla takılan Seoul P7 yayıcı ile geniş yansıtıcı sunuyor. Sistemi 3 saat çalıştırabilen küçük bir bataryaya sahip ve tüm bunlar hoş bir kutuda geliyor.

 

 

 

 

 

 

Montaj :

 

        Gidona montajı basit bir plastik bantla yapılıyor. Normal ve kalın (oversize) gidonlar için 2 boy adaptöre sahip. Bu adaptörde sağa/sola yön verilemiyor. Kaska takarken opsiyonel bir adaptör ile kaskın hava deliklerine gidon borusuna benzeyen bir boru ve kemer yardımıyla monte ediliyor.

Işık Ölçüm Değerleri :

 

        Tanımlamaları doğru anlamanız için biraz mühendislik bilgisi paylaşalım;

 

Lümen : Bir lambanın her yöne verdiği ışık miktarıdır.

 

Lux : Alan başına (1m2 alan gibi) yayılan aydınlatma gücüdür.

 

        1 Lux değerini anlatırken, tropikal bir alana düşen dolunay ışığı örnek verilebilir. 1 oturma odası 50 Lux aydınlanmaya sahipken, açık bir günde güneşin doğuşu veya batışı 400 Lux değerindedir.

 

        Lux metremiz (Işık Şiddeti Ölçer), gücünü 37 Lux olarak ölçtü. Parlak ve güçlü bir far fakat 900 lümen güce sahip olduğunu iddia etmesi biraz abartı olmuş.

 

Artıları :
 

** 85 $’lık uygun fiyatı (1000 $’lara varan başka güçlü modelleri öğrenince siz de gücüne göre bu far setinin hayli uygun fiyatlı olduğu konusunda bizimle hemfikir olacaksınız)

 

** Lupine Tesla temelli ışık demeti yapısı ve başarılı tasarım

 

** Kaliteli, hafif paket ve  parlak ışık sunması

 

Eksileri :

 

** Konstrüksiyonu değişken, istikrarsız bir yapıya sahip olabiliyor

 

** Işık çıkış gücü ve ışıma rengi değişkenlik gösterebiliyor

 

** 5 adet ışık modu gereksiz ve kapatmaya yarayan 6. mod ise farklı bir noktada bulunmalı

 

** Düğmenin üzerindeki gösterge ışığı, batarya takılıyken daima devrede

 

Sonuç :

 

        En iyi yanı fiyatı. Birkaç eksiye sahip fakat 85$’lık fiyatı sayesinde hepsi de gözardı edilebilecek düzeyde ve birçok beğeneni mevcut.

 

Işıma Gücü Fotoğrafı :

Magicshine MJ-808

 

Bir başka test yazımızda görüşmek üzere aydınlık günler diliyorum.

 

Hazırlayan : Fatih Buzgan


  

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın