Look ve Polar İnnovasyonunda Son Nokta Pedal Merkezli Güç Ölçer

19/06/2012  //     //  Elektronik Ürün İncelemeleri

Uzun bir zaman diliminden beri konu ile ilgili yapılan araştırmalar, pedal orjinli güç ölçerlerin ihtiyacını ortaya koymuştur. tarihsel olarak ele alacak olduğumuzda, LOOK un konu ile ilgili süreçlerini 1986 yılına kadar dayandırdığını görebiliyoruz. Firmanın ilk patentli ürünü; MAX ONE 1989 da Fransa Turu’nda kullanıldı. O tarihten beri yapılan araştırmalar, geliştirmeler teknolojik olarak limitleri “KEO POWER” a kadar getirdi.

Temel olarak; her pedalda toplanılan güç ve kadans büyüklüklerinin aktarıcı (Transmitter) üzerinden uyumlu merkez cihazlara aktarılması prensibine göre çalışan sistem, %2 lik bir hassasiyetle güç ölçümü gerçekleştirebiliyor. Her pedalda 8 farklı strain gauges (elektriksel gerilme ölçer) yer alıyor. (Daha önce güç ölçerlerin çalışma sistemi yazımızda güç ölçümü ilkelerini ayrıntılı olarak incelemiştik Bkz. Güç ölçümü dedikleri de ne ? Sistem, mekaniksel olarak 170 kg. lik kuvvetlerin üzerindeki güçlerin ölçümüne olanak veriyor. Güç ölçümünün yanı sıra senkronize olarak da kadans ölçümüne de olanak veren cihaz, bunu bir sensör aracılığı ile gerçekleştiriyor.

Yüksek doğruluk derecesinde elde edilen watt değerleri her bir pedal bünyesine yerleştirilen 8 adet gerişme ölçer sayesinde gerçekleşiyor.

Öte yandan profesyonel bisikletçiler için önemli bir kriter olan pedal dengesi konusunda da sistem, kullanıcılara önemli bir aktarım gerçekleştiriyor. Monitör ekranında pedal dengenizin durumunu da görebiliyorsunuz. Örnek olarak aşağıdaki sistem ekranında sol pedala aktarılan gücün %53, sağ pedala aktarılan gücün de %47 oranında olduğunu anlıyoruz.

LOOK pedal merkezli güç ölçerler, markanın pedal serilerinin en tavanında yer alan Blade modelinin neredeyse bütün özelliklerini taşımakla birlikte, eşdeğer pedallardan sadece 150 gramlık bir ağırlık fazlalığı ile en hafif güç ölçerler sınıfındaki yerini alıyor. POLAR markalı ürünlerle çalışabilen ürünü; POLAR marka bisiklet bilgisayarlarının; CS 500, CS 600 ve CS600X  modelleri destekliyor.Sisteme kaydedilen bilgiler de diğer POLAR cihazlarında olduğu gibi kızılötesi bağlantı sensör aparatı aracılığı ile PC lere aktarılabilme imkanı sunuyor. 

Diğer güç ölçerlere nazaran çok daha kolay bir kuruluma sahip olan ürün, sadece bir hız sensörü bağlantısı kadar basit bir kurulum gerektiriyor.

Aslında bu ve benzer ürünlere dair öyle sanıyorum ki ilgili herkezin ortak kanısı ürünlerin fiyatlarının çok pahalı olduğu yönünde doğal olarak. Birkaç yıl öncesine kadar ülkemizde karbon kadro bulmanın bile ne kadar zor olduğunu düşünürsek önümüzdeki yakın bir zaman dilimi içerisinde güç ölçer piyasasının da ulusal ölçekte gelişmeye başlayacağı öngörülebilir.

Yukarıda açıklamaya çalıştığımız bilgilerle, aşağıda verdiğimiz eğitsel animasyonunu inceleyip karşılaştırırsak, sistemin genel olarak nasıl çalıştığı konusunda önemli ölçüde bilgi ve fikir sahibi olunacağı düşüncesindeyim.

[View:http://www.youtube.com/watch?v=emVcxeTVxpA&feature=player_detailpage:550:0]

 

Kaynaklar:

www.lookcycle.com

www.polar.fi

www.youtube.com

www.cyclepowermeters.com

Endüstriyel Elektronik Ders Kitabı (Kadir ÇETİN)

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın