Ironman Çağlar Çiftçi’nin Gözünden Yüzücü MP3 Çalar İncelemeleri

26/03/2013  //     //  Elektronik Ürün İncelemeleriBirçoklarımız antrenman yaparken müzik dinlemeyi severiz. Özellikle tek başına yapılan antrenmanlardaki vazgeçilmez aksesuarlarımızdandır mp3 player’lar ya da bir diğer deyişle, dijital müzik çalarlar. Bugün bu yazımızda bu tür cihazların hangi isimle adlandırıldığı ile değil, yüzerken hangi marka ve modellerin çok daha başarılı olduğunu öğrenmeye çalışacağız.


Bugünlerde son kullanıcı için elektronik marketlerde çok çeşitli model ve fiyatlarda mp3 çalarlar görmek mümkün. Bilinen klasik tipteki bu mp3 çalarları, spor salonunda, koşarken ya da bisiklete binerken dinleyebilirsiniz ama yüzerken kullanmanız mümkün değildir. Hem uzun yüzme antrenmanları yapıyor hem de müzik dinlemeyi seviyorsanız size tavsiye edebileceğimiz birkaç tane “Yüzücü mp3 çalar” mevcut. Ülkemiz teknoloji pazarında henüz pek yaygın olmayan yüzücü mp3 çalarların hangisini seçeceğine karar vermekte güçlük çekenler için faydalı bir kaynak kişi olacağına inandığımız değerli Ironman Çağlar Çiftçi’nin deneyimlerine başvurduk. Çiftçi, geçtiğimiz yıl içerisinde dört ayrı tipte yüzücü mp3 çalarını bizzat test etme imkanını bulmuş. Yazımızın devamında Çiftçi’nin elde etmiş olduğu tecrübelerini kendi ağzından sizlere aktaracağız.


 

Triatlon ve Ironman’e ilgi duyanlar ve sitemizi takip edenler arasında Ironman Çağlar Çiftçi’yi tanımayanımız yoktur fakat geçmişteki yazı dizilerimizi kaçıranlar için kısaca hakkında bilgi verelim. Hatırlayacağınız gibi Çiftçi, geçtiğimiz günlerde, Mart ayının ilk haftasında Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkentinde koşulan “Abu Dhabi Triatlonu”nda “Uzun mesafe” (3k yüzme, 200k bisiklet ve 20k koşu) yarışına katılan ilk Türk sporcumuz olmuştu. Çiftçi, Abu Dhabi’de start alan 240 sporcu arasında 124üncü, yaş grubunda ise 22nci sırada yarışı tamamladı.

2011 yılında Kıbrıs Tatlısu’da koşulan Kasım Şakası 2011’de 40-44 yaş gurubunda üçüncü olan Çiftçi, geçtiğimiz yıl katılmış olduğu “Ironman Zürih”i, 11 saat 40 dakikada tamamlamış ve kategorisinde 118inci olmuştu. Geçtiğimiz yıl ikinci kez koşulan “Kıbrıs Kasım Şakası 2012″ orta mesafe triatlon yarışında yaş grubunda bu sefer birinci olan ve altın madalya alan Çiftçi, yıl boyunca da boş durmamış. Çiftçi, 2012 yılında Datça Kış Yüzme Maratonu, Meis-Kaş Açık Deniz Yüzme Maratonu ile Kıtalararası İstanbul Boğazı Yüzme Yarışması gibi açık denizde koşulan uzun mesafe yüzme yarışlarına da katılmış olan başarılı bir sporcu.


Çağlar Çiftçi’nin Yüzücü MP3 Çalarlarına Dair İzlenimleri

“Dört senedir düzenli yüzme antrenmanı yapmaktayım ve önce açık deniz yüzme yarışları, sonrasında gelen uzun mesafe triatlon merakım yüzünden haftada 12-15 km yüzüyorum. Bu kadar uzun saatler antrenman yaptığınızda bazen sıkılmak kaçınılmaz oluyor. Özellikle tek başınıza antrenman yapıyorsanız, motivasyonunuz düştüğünde temponuzun da düşmesine ve bazen antrenmanı yarıda kesmenize bile neden oluyor. Bu yüzden yüzme antrenmanlarım esnasında müzik en iyi antrenman arkadaşım. Ancak şimdiye kadar birçok farklı mp3 denememe karşın hiç birinden tam manasıyla randıman alamamıştım. Ta ki son denememe kadar… Yazının devamında benim kullandığım ürünler ve olumlu-olumsuz tarafları ile ilgili değerlendirmeler bulacaksınız.Finis mp3 çalar


Bildiğim kadarı ile Türkiye’de hala satılmıyor. Fiyatı pek ucuz değil. İlk aldığım Finis, kullanmaya başladıktan kısa süre sonra bozuldu. Geri gönderip değiştirdim ama böyle durumlarda kargo nedeniyle maliyet neredeyse ikiye katlanıyor. Diğer yandan kullanımı oldukça kolay. Kemik iletimi esası çalıştığından kulak içine yerleştirmek gerekmiyor. Sadece yüzme gözlüğünün lastiğine sıkıştırılıp o bölgeye temas etmesi yeterli. Ancak bir süre sonra bu nedenle gözlük su almaya başlıyor. Belki ilave ek bir lastikle kullanmak bu sorunu çözebilir. Şarj süresi ve ses kalitesi gayet iyi, fakat çok çabuk bozulabiliyor. İnternet yorumları da bu yönde zaten. Sadece yüzme için tasarlandığı için su dışında kullanılmıyor.
Speedo Aquabeat mp3 çalar


Speedo’yu çok büyük bir ümitle almıştım. Çünkü bu kadar iyi bir markanın kaliteli bir mp3 ile pazarda yer alacağını düşünmüştüm. Maalesef Aquabeat’te de beklediğimi bulamadım. İlk aldığım Speedo Aquabeat’in volüm düğmesi çok kısa sürede bozuldu ve o da değişime gitti. Yerine gönderilen Aquabeat ise üzerinden 6 ay geçmeden bozuldu ve çöpe gitti. Düğmeleri ergonomik olarak yerleştirilmemiş bir mp3 çalar. Üstelik oldukça kaba bir formu var. Kulaklıklar ise kulak içine tapa seklinde takılarak kullanılıyor. Özellikle yüzerken, nefes aldığım sağ taraftaki kulaklık bir süre sonra sık sık yerinden çıktı. Çıkan kulaklığın İçine su girince ses gidiyor. Yüzerken bu tip sorunlarla uğraşmak can sıkıcı olabiliyor. Ancak beğendiğini ve rahat kullandığını söyleyen arkadaşlar da var. Önemli bir avantajı ise normal kulaklık takıp havuz dışındaki koşu ve bisiklette de kullanılabiliyor olması. Su geçirmez olduğu için yağmurlu havalarda da endişelenmeden kullanabiliyorsunuz. Fiyatı ise pek ucuz sayılmaz.
Su geçirmez Iphone kılıfı


Birçok markanın bu türden koruyucu kılıfları var ve fiyatları gayet uygun. Üstelik ürünün kulaklığı kılıfla birlikte geliyor. Ancak bu üründe de benzer sorunu yaşadım. Kulaklık bir süre sonra kulağınızdan çıkıyor ve yüzme konsantrasyonunuzu bozuyor. Bu yüzden kılıf da çok kullanışlı değil.

Sony
W-273 Walkman


Şubat
ayı başında piyasaya çıkan bu ürünü büyük bir merakla
bekliyordum. Piyasa çıkar çıkmaz hemen aldım. Fiyatı baştaki
ilk iki seçeneğe göre
çok daha uygun; 159 TL. (Online alışveriş
için buraya
bakabilirsiniz.) Tüm Sony Center’larda satışa sunulmuş
durumda. Siyah, beyaz ve mavi olmak üze
re üç farklı renk seçeneği
mevcut. Ürün hem havuz hem de havuz dışı spor aktiviteleri için
tasarlanmış. Toplam sekiz saatlik bir pil ömrü var. İlk üç
sualtı mp3 çalardan elde ettiğim tecrübeler ışığında, bu
yeni ürüne dair izlenimlerimi dört ayrı başlıkta topladım ve
değerlendirdim.
Yüzme

W-273, şimdiye kadar kullandığım ürünler içinde kesinlikle en iyi ses kalitesine sahip olanı. Kumanda düğmeleri oldukça ergonomik ve doğru şekilde yerleştirilmiş. Yüzmedeki dört farklı branşta da yüzerken sorun yaşamadım. Kulvar başındaki dönüşlerde takla atarken de bir sorun çıkmadı. Bir süre sonra kafanızda olduğunu dahi unutuyorsunuz. Kablosu olmadığı için oraya buraya takılma derdi de yok. Ürün bu haliyle çabuk bozulmayacak gibi görünüyor, görünüm ve kullanım kolaylığı güven veriyor. Havuz için tasarlanmış bir ürün, bu yüzden denizde kullanılması tavsiye edilmiyor. Kablo ucunu hafifçe gözlük lastiğinin altına sıkıştırmak daha iyi bir hidrodinamizm ve konfor sağlıyor.


Koşu

W-273’ü havuz dışında ilk olarak koşuda kullandım ve pek memnun kalmadım. Sadece koşu amaçlı kullanımlar için alınmasını tavsiye etmem. Kulaklıklar, kulaktan kayma ve çıkma gibi bir sorun yaşatmasa da, normal kulaklıklara göre daha ağır ve bu da kulakta negatif basınç hissi yaratıyor.

Bisiklet

Bisikletteki tek problem, dış ortamdan gelen sesleri oldukça fazla izole ediyor olması.  Bu da dış ortam seslerini duymanızı güçleştiriyor. Tahmin edeceğiniz gibi güvenli sürüşü riske sokan bir durum. Bunun dışında sorun yok.

Fitness

Fitness’ta kendinizi dış dünyadan soyutlamak ve sadece kendi müziğinizi dinlemek istiyorsanız oldukça iyi bir seçenek.”


Çağlar Çiftçi’nin yapmış olduğu kapsamlı deneyim ve yorumlar sanırım hepimize fazlasıyla ışık tutacaktır. Özellikle yüzücü ve triatletler için bu konuda Türkçe bir kaynak ve inceleme olmadığını düşünürsek değerli katkılarından dolayı kendisine teşekkür ederiz.Yorumlu-yorum


Aslında son kullanıcı için çeşitli firmalar tarafında oldukça renkli tanıtımları yapılan yüzücü mp3 player’ların birçoğu havuzda bir süre kullandıktan sonra su koyuveriyorlar desek pek yanılmış olmayız sanırım. Dolayısıyla Çağlar Çiftçi’nin bizlerle paylaştığı inceleme yazısı, bugünlerde yüzücü mp3 player’ı almayı planlayanlar için çok önemli bir kaynak oluşturmakta. Hatta hatta, Çiftçi’nin bizlerle paylaştığı izlenimler sayesinde burada yer almayan benzer ürünler için, az da olsa fikir bile verdiği söylenebilir.


Diğer yandan, 70’li yılların sonunda Sony CEO’sunun golf oynarken sevdiği müzikleri dinlemek istediği için portatif küçük bir müzik çalar üretilmesi çalışmaları başlatılması ve ardından bunu piyasaya sürdürülmesi hikayesini, bir arkadaşımızın dedesi 1981 yılında Hac dönüşü getirdiği Sony Walkman’e hayranlıkla bakarken dinlediğimi çok iyi hatırlıyorum. Aradan geçen yıllar içinde piyasa çok çeşitli markalarda walkman’ler çıkmakla birlikte, mp3 çalarların elektronik market pazarlarına düşmesi ile birlikte bu çeşitlilik had safhaya ulaşmış duruma geldi. Nihayetinde yüzücüler için üretilen mp3 çalarlar arasında en iyi ürünü, ilk walkman’i üreten marka olma ayrıcalığını taşıyan Sony’nin piyasaya sürmüş olmasına şaşırmamak gerekir. Sony’nin bu alanda en iyi ve kullanışlı cihazı üretme iddiasını sürdürmekte kararlı olduğunu söyleyebiliriz.


Kaynak Kişi: Çağlar ÇİFTÇİ


Hazırlayan: Alpay AKHUN


Not: Ironman’imiz Çağlar Çiftçi‘nin tarafsız değerlendirmelerinin ışığı altında btsony.com işbirliği ile sadece Sony W-273 Walkman ile ilgili bir inceleme yazımız olacaktır. Sayfayı lütfen takip ediniz.Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın