İleri Teknoloji Antrenman Saatleri İncelemesi

18/08/2012  //     //  Elektronik Ürün İncelemeleri

 

 

Artık günümüzün saatleri, bize sadece zamanı söylemekten çok daha fazlasını yapabiliyor. 16 yıl önce lisedeyken bir sınıf arkadaşımızın kızılötesi sinyal iletimi sayesinde saatiyle nasıl laboratuardaki televizyonu öğretmenimizden gizlice kumanda ederek izlemekte olduğumuz eğitim videosu yerine başka kanalları çevirerek öğretmenimizi şaşkına uğratıp bizi eğlendirdiği zamanı hala hatırlarım. İşte daha o zamanlardan teknolojinin alıp başını gideceği belli iken, an itibariyle çok daha fazla özelliğe sahip saatlerin üretildiği bir dünyada yaşamaktayız.

 

İlk seri antrenman saatleri sadece zamanı ve mesafeyi ölçerken, artık yeni modeller bundan daha fazlasını bizlere sunabiliyor. Fazla hızlı mı (ya da fazla yavaş mı) koştuğunuzu, bisiklete bindiğinizi, eğer hedeflediğiniz nabız aralığınız varsa bunun altında mı üzerinde mi spor yaptığınızı ve hatta sıvı alıp almamanız gerektiğini bile söyleyen modellerle işlerimiz hayli kolaylaştı. İster bir 5k yarışına, isterseniz bir maratona hazırlanıyor olun, doğru saatle daha akıllıca antrenman yapabilirsiniz.

 

 

Nike + Sportwatch GPS

Yeni Başlayanlar İçin İdeal

 

+ Artıları

Nike’ın büyük haneli göstergesiyle koşu esnasında verilerinizi okumak kolay. Saatin menüsü de antrenman geçmişi ve tüm kayıtlara erişim de dahil olmak üzere kolay erişilebilir şekilde tasarlanmış.

Nike +’ın ayakkabı modülü de ola ki GPS sinyalini kaybederseniz yedek plan başrolünü devralıyor ve böylece kesintisiz bir şekilde antrenmanınızı kayıt etmeye devam ediyor. Bildiğiniz gibi ayakkabı modülü aynı zamanda iç mekan yani koşu bandı koşularınızda da koştuğunuz mesafeyi ölçmenize izin veriyor.


– Eksileri

Çoğu ayarı kişiselleştirmek için saati bilgisayara bağlamanız gerekiyor, yoksa saatin menüsü üzerinden değiştirilemiyor. Ayakkabı modülü, diğer modüllerin yapabildiği adım sıklığını ölçüp kaydedemiyor.

 

Fiyatı:  Saat yurtdışında 170$ civarı fiyattan satılıyor

 

 

 

Polar RCX5

Triatletler İçin Mükemmel

 

+ Artıları

Farklı kondüsyon seviyesindeki insanların birbirinden farklı ihtiyaçları vardır. Bu yüzden Polar RCX5, antrenmanlarınız esnasında topladığı verilerle sizin hedef nabız değerlerinizi belirleyebiliyor. Diğer bütün saatlerden farklı olarak hibrid nabız vericisi suyun altında da çalışmaya devam ediyor. Triatletler ve birden fazla sporla uğraşanlar bisiklet ve yüzme modlarını çok sevecekler. Bir diğer güzelliği ise saatin kolay erişilebilir arayüzü.

 

Polar RCX5’in sınırlı sayıdaki Fransa Turu’na özel versiyonu

 

 

– Eksileri 


RCX5, muhtemelen yeni başlayan biri için çok fazla gelebilecek diğer saatlere göre daha sert ve zorlayıcı antrenman verisi topluyor. Bütün antrenman seçeneklerini kullanabilmeniz için, fazla büyük bir ayakkabı modülü de dahil olmak üzere birden çok eklenti, aparat satın almanız gerekiyor. Fiyatına göre GPS özelliği de buna dahil olmalıydı.

 

Fiyatı:  Resmi sitesinde 290 euro, 320 euro (bisiklet aparatlı), 360 euro (koşu aparatlı) ve 390 eurodan (Gps modüllü) satılırken,  ülkemizdeki fiyatı standart model için 950 TL.

 

 

 

 

 

Timex Run Trainer

Maratoncular İçin Mükemmel

 

+ Artıları

Run Trainer, önceden belirlenmiş mesafelere göre intervaller ve tempo koşuları için mesafe ve zaman aralıklı ayarlar sunuyor. 4 bilgiyi aynı anda verebilen ekranında, koşucuların en çok merak ettiği tempo ve mesafeyi ve aynı zamanda çok hoş bir özellik olan toplam irtifa kazanımını da gösteriyor. Antrenmanlar esnasında ne zaman sıvı almanız gerektiğini size hatırlatabilecek alarmları bile programlayabiliyorsunuz. 8 saatlik pil ömrü de maratoncular için yeterli olsa da ultracılar başka bir modele yönelmeliler.

– Eksileri

Saatin nabız değerli antrenman modu, Garmin, Polar ve Suunto’nun sunduğu kadar detaylı bir seviyeyi sunmuyor. Saatin büyük ekranı da bazıları için bilek üzerinde fazla iri görünebilir. 

Fiyatı:  Resmi sitesinde 225$‘a satılan saat, farklı sitelerde 200$‘a da bulunabiliyor.

 

 

 

 

GARMIN FORERUNNER 610

Yarış Düşkünleri İçin Mükemmel

 

+ Artıları

Garmin 610, Garmin’in dokunmatik ekranlı ilk Gps’li saati olarak kişiselleştirmeyi kolay kılan bir menüye sahip. Tempo verme özelliğiyle içinizdeki mücadeleci tarafı ateşlerken önceki antrenmanınızdaki verileri kullanarak kendinizle yarışmanızı veya aynı parkur üzerinde koşmuş olan bir başka arkadaşınızın performansıyla sizinkini kıyaslayabiliyor. 8 saatlik pil ömrü en uzun koşunuzda dahi sizi yolda bırakmazken pusulası da koşunuza başladığınız yere geri dönmenizde size rehberlik ediyor.

 

– Eksileri

Dokunmatik ekranı % 100 tepkili değil, sık sık iki üç defa parmaklarınızı geçirmeniz gerekiyor. Küçük boyutuna göre şaşırtıcı derecede ağır bir saat.

 

Fiyatı:  Türkiye’deki satış fiyatı 990 TL.

 

 

 

 

 

SUUNTO QUEST

Arazi Koşucuları İçin Mükemmel

 

+ Artıları

Quest’in hız, mesafe, adım sıklığını takip etmek için ayakkabı modülü kullanıyor, böylece antrenmanlarınızı uydu menzili içinde olmanız gerekmiyor. Büyük ekran, verilerinizi kolaylıkla okumanızı sağlıyor. Quest’i, Suunto’nun websitesiyle senkronize edip antrenman hedefi belirleyin ve saatiniz size antrenmanlarınızı hatırlatsın. Hoş ve farklı bir özellik.

 

– Eksileri

Düğmelerin bilgileri saatin yan taraflarına yazıldığı için koşarken görüp ayırt etmek zor. GPS modülü veya nabız monitörü ile senkronize etmek gibi her gün kullanılan fonksiyonlar, saatin menüsünün en dip noktalarına gömülmüş durumda.

 

Fiyatı:  Suunto Quest’in ülkemizdeki satış fiyatı 530 TL.

 

 

 

Hazırlayan : Fatih Buzgan

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın