Garmin Edge 810 Bisiklet Bilgisayarlarında Yeni Bir Devir

17/12/2013  //     //  Elektronik Ürün İncelemeleri, İncelemeler ve Atölyem

Antrenman hazırlıklarını bitirdiniz, bisikletinizi hazırladınız, yola çıkmak üzeresiniz., kısa bir süre sonra antrenmanda olacaksınız, ama aynı zamanda, sizi çok uzak bir noktada bir arkadaşınız da sizinle eş zamanlı olarak antrenmanına başlayacak. Sizden kilometrelerce uzakta olan takım patronunuz da bilgisayarının başında ortaya koyduğunuz antrenman datalarını sıcak kahvesini içerken  canlı analiz edecek.

 

Ya da şöyle diyelim. İstanbul’dan Alanya yarışına gittiniz. Siz Alanya caddelerinde adrenalinle yarış metrelerini devirirken İstanbul’daki eşiniz, eş zamanlı olarak Facebook ya da Twiter hesabından yarış performansınızı gerçek zamanlı olarak canlı takip edebiliyor…

 

 

Çok mu ileri gittik?

Evet, bütün bu özellikleri Garmin Egde 810 cihazı ile elde edebiliyor ve gerçeğe dönüştürebiliyoruz.

Edge 810 cihazı öncelikle  bisikletçiler için tasarlandığını anlıyoruz özelliklerine göz gezdirince. Dokunmatik ekrankarşımıza çıkan önemli bir yenilik. Cihazı destekleyen navigasyon sistemi ile  ile gelişmiş antrenman seçeneklerine ulaşılabiliyor. Bence cihazın en büyük esprisi   anlık izleme, sosyal medya paylaşımı ve hava durumunu öğrenebilmeniz için akıllı telefonunuz aracılığıyla bağlanma özellikleri sağlaması.

 

Cihazınızı aktif olarak kullanmaya başlamadan önce sensörlerin ve diğer bağlı komponentlerin cihaza tanıtılması gerekiyor.  Aynı zamanda cihazımız bisikletimize özel bir dosya açma imkanı sunuyor.. Bisikletin markası adı ya da sizin uygun göreceğiniz bir nick bile burada kayıt ismi olarak saklanabiliyor. Tüm bisiklet bilgisayarlarında olduğu gibi, 810 da da , kişisel bilgilerinizi ve bisiklet ayarlarını gerçekleştirdikten sonra cihazı farklı kılan uygulamalara geçiyoruz.

Şayet bir güç ölçer sensörünüz bulunmuyorsa, GSC-10 modeli hız/kadans sensörünün cihaza tanıtılabilmesi için öncelikle bisiklet üzerine monte etmeniz gerekiyor. Aşağıdaki videoda hız/ kadans sensörü montajını görebiliyoruz.

 

 

Kadans sensörü monte edildikten ve  nabız sensörünü de göğsünüze bağladıktan sonra aynı şeklide cihazın algılamasını sağlamanız gerekiyor.

Sensörleri cihazla tanıtılırken cihaz üzerinde aşağıdaki menüde yer alan sensör ikonlarının ışıklarının yanıp sönmesi gerekiyor.

 

 

 

 

Nabız sensörünü de cihaza tanıttıktan sonra artık sürüşe geçebiliriz. Antrenman ya da sürüşü aşağıdaki çerçevede gerçekleştirebiliriz. şimdi adım adım takip edelim:

1.Adım: Akıllı telefonunuza Garmin connect aplikasyonunu indiriyorsunuz.

2. Adım: Cep telefonunuzla Garmin 810 cihazınızı bluetooth üzerinden eşzamanlıyorsunuz.

3. Adım: Cep telefonuzdki Garmin connect ikonunu tuşlayarak live track–start livetrack işlem sırasını gerçekleştiriyorsunuz..

 

 

Live track butonuna bastıktan sonra (telefonunuzun bu anda internet bağlantısı açık olması gerekir.) 810 cihazının ana menüsünde yer alan RIDE butonuna basarak sürüşe başlıyorsunuz. RIDE butonuna bastıktan sonra artık “on-line track” dediğimiz canlı izleme süreçleri başlıyor.

 

 

 

Bundan sonrasını sanırım aşağıdaki videoyu izlersek çok daha rahat algılayabiliriz;

 

 

Sürüş anındaki veriler, garminconnect uygulamasından canlı olarak takip edilebildiği gibi, twitter ve facebook gibi sosyal paylaşım siteleri üzerinden de aynı hizmeti sunabiliyor. Sürüşünüz bittikten sonra, cihazımızda saklanan antrenman dataları, üç farklı şekilde analiz edilebiliyor;

i. Direkt olarak cihazın dosya kısmına girilerek verilerin incerlenmesi

ii. Buletooth aracılığı ile akıllı telefona aktarılarak garmin connect aplikasyonu üzerinde gerçekleşen inceleme

iii. 810 cihazı ile bilgisayara aktarılan verilerin garminconnect portalı üzerinden analizi.

Sürüşü gerçekleştirdikten sonra elimizde ne tür veriler elde ettiğimize dair bilgiler konusunda aşağıdaki görselleri inceleyebiliriz;

 

 

Şekillerden elde edeceğimiz üzere diğer özelliklerinin yanı sıra 810, bize çok geniş bir antrenman analiz perspektifi sunuyor.

Öte yandan 810 ve benzeri cihazlar üzerinden yürütülen bir tartışmaya da değinmek istiyorum; aklımıza şu şekilde bir soru gelebilir; “Neden böyle bir cihaza gerek duyulsun ki akıllı telefonlar açısından, strava, runkeeper, mapmyride vb. onlarca uygulama varken…”

Yukarıdaki aplikasyon örneklerinden verimli antrenman dataları alınabilmektedir. Hatta bazı iphone aksesuarlarının ve uygulamalarının nabız özelliği bile verdiği bilinmektedir. 810 un bunlara karşı getirmiş olduğu avantajlar;

**Dokunmatik ekran özelliği sayesinde sürüş esnasında bile nabız- hız, kadans verilerini kontrol edebilmeniz..(Cep telefonlarını gidon aparatı ile kullansanız bile çok rahat bir kullanım sunmamaktadır. Yağmurlu havalarda da kullanım, riskli olabilmektedir.)

**Cep telefonları uygulamalarında datalar, doğrudan uygu bağlantısı üzerinden alındığı için hız, mesafe ve konum  bilgilerinde nispi sapmalar olabilmektedir. Garmin Edge 810 cihazı hem hız -kadans sensörleri hem de yükseklik konusunda net bilgi veren basınç sensörleri ve uydu desteği ile neredeyse hatasız sonuç alabiliyorsunuz.

**ANT+ sensörleri uyumları nedeni ile güç ölçümü yapabiliyorsunuz.

**Dataların online takip edilebilmesi bu cihazlar açısında 810 u açık ara ön sıraya oturtuyor. Şu anda piyasayı incelediğimizde bazı markaların da üst grup ürünlerini bu özelliklere göre dizayn etmeye başladıklarını görüyoruz.

 

 

Elbette ki herşeyden önce bütün bu anlattıklarımız biraz da tercih sorunudur. “Hiç gerek yok, ben uygulamalarla da sonuç alırım” diyen arkadaşlarımız da var. Ancak son tahlilde benim tercihim, teknolojisi, inovasyonu vb. sadece bisikletçiler ve bisiklet sporu için geliştirilmiş ve Garmin bisiklet sporu ürünlerinin zirvesinde bulunan Garmin Edge 810 dan yana olacaktır.

Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın