Cyclingtr Test : Sigma Sport PC 25.10 Nabız Saati

13/08/2012  //     //  Elektronik Ürün İncelemeleri

 

Yaklaşık 7 yıldır aktif olarak  bisiklet antremanlarımda kullanmakta olduğum, 2006 yılında satın aldığım SIGMA SPORT PC.9 nabız  saatimin kayışı, antremanlarda  terlemenin verdiği olumsuz etkiye maruz kalarak kopunca yeni bir saat almamın vakti gelmişti. 

Uzun yıllardır nabız değerlerimi görerek bilinçli ve aktif spor yapmaya alışkın bir bisiklet sporcusu olarak, yeni bir saat alana kadar bir kaç antremana nabız saati olmadan çıkınca, nabız saatinin benim için bisiklet antemanında bir kask kadar gerekli ve önemli olduğunun farkına varıp, en kısa zamanda  uygun fiyatlı ve aynı zamanda  yeterli özelliklere sahip bir saat almak için araştırma yaptım ve tekrardan SIGMA SPORT’un  piyasa yeni çıkan ve serinin en üst  modeli olan  PC . 25.10 modelini almaya karar verdim. 

 

Yaklaşık 1 aydır aktif olarak test etme imkanı bulduğum , ülkemizde  de rahatça bulunabilen bu estetik, kullanışlı , yeterli nabız fonksiyonlarına  sahip ve birçok kişinin bütçesini sarsmayacak uygun satış fiyatına sahip olan nabız saatiyle ilgili deneyimlerimi sizlerle paylaşmaya çalışacağım. 

 

 

Öncelikle belirtmem gerekiyor ki;  SIGMA PC 25.10   fotoğrafta da görüldü gibi oldukça  estetik  ve sadece spor yaparken değil günlük hayatta da spor kıyafetlerinizle rahatlıkla kullanabilceğiniz bir saat. İki farklı  renk seçeneğiyle  satın alınabilmektedir. Araştırma yaparken gönlüm sarı- siyah olan modelinden yanaydı fakat satın aldığım  mağazada  sarı-siyah olan modeli kalmadığından gri -siyah olan modeli  almış oldum.  

 

Saatin kutu içeriğinde, bir nabız saatinde olması gereken ekipmanlar bulunmaktadır.

 

– Kol  saati,

– Gögüs bandı,

– Bisiklet gidonuna montaj aparatı,

– 2 adet CR2032 pil,

– Pil yuvası kapağını açmak için özel anahtar,

– Kullanma klavuzu

 

Ne yazık ki,  ülkemizde satılan birçok elektronik üründe olduğu gibi, Türkçe kullanma kılavuzuna yer verilmemiş. 

 

 

 

 

 

SigmaSport  yeni model saatlerinde pratik ve işlevsel bir arka kapak tasarımına yer vererek pil değişimi sırasında civatalarla boğuşup, kapağı komple sökmek zorunda bırakmamış. Ayrıca bu tasarım sayesinde, saat vitrinde dururken ve son kullanıcı satın alana kadar pili  tüketmeyerek, kullanıcısını tam dolu pil ile karşılayabilmektedir. Ayrıca arka kapağın ve kayış tokasının  paslanmaz çelikten üretilmiş olmasıda malzeme kalitesi adına önemli bir ayrıntı. 

Saati  elinize ilk aldığınızda genel olarak  kaliteli bir ürün hissi verdiğini söyleyebilirim. Fakat  kayışının saatin gövdesiyle tek parça olarak tasarlanmasından dolayı , uzun vadede kayış ile ilgili bir sorunda (terden dolayı çatlama, kopma vb ) saatin kolunuza veya  gidona  takılamaz  duruma gelebilceğini belirtmekte  fayda var. Göğüs bandında da fiziksel olarak  eski modellere göre iyileştirme yapılmış olup, hem daha kaliteli bir malzemeden üretilmiş, hem de  göğüsünüzü sıkmayan ergonomik bir tasarıma gidilmiş.

Saatin tüm tuşları oldukça sert basma hissi vermekte olup  kendi yaptığım testlerde, günlük hayatta hiç bir şekilde su geçirme sorunu ile karşılaşmadım. Zaten saatin arkasında da belirtilmiş olan “3 atm basınca kadar su geçirmez” ibaresi de bunu doğrular niteliktedir. 

 

Nabız saatinin kullanıma hazır halde ağırlığı ise sadece 115 gr.

 

Sigma PC 25.10 Genel  Özellikleri:


– 3 Nabız fonksiyonu (anlık,en yüksek,ortalama),

– Geri sayım ve alarm dahil 6 adet saat fonksiyonu,

– Kronometre

– Programlanabilir nabız bölgesi ile antreman esnasında sesli uyarı özelliği  (Yağ Yakma, Spor  veya bireysel)

– Kalori sayacı,

– Haftalık, aylık ve son sıfırlamadan itibaren toplam veri gösterimi

– Yapılan en son antreman değerlerini hafızada tutma,

– Sezgisel menü navigasyonu,

– Kullanıcı tarafından basit pil değişimi,

– Pil değişimi sırasında kişisel ayarların hafızada tutulabilmesi,

– Arkadan aydınlatmalı  ekran,

– 3 atm basınca kadar su geçirmez,

– “My Name” ile kişiselleştirme,

– 5 dilde menü kullanımı

– Dijital kodlu veri iletimi,

 

PC 25.10′ un  kullanım deneyimlerinden bahsedecek olursak; Bir nabız saatinde olması gereken en önemli özellik antreman esnasında, yakınında ki  ikinci benzer bir  göğüs bandından sinyal almayıp, antremanınızın süresi ne kadar uzun olsa bile  kesinlikle sinyal kopukluğu yaratmamasıdır. SigmaSport  bu konuda gerçekten başarılı bir şekilde çalışan  “DIGICODE”  veri transferi özelliğine sahip.

 

“DIGICODE” özelliği nedir ve  nasıl çalışmaktadır ?


DIGICODE  özelliği ile SIGMASPORT ‘un PC 25.10  modeli  ve diğer yeni modelleri  digital kodlanmış sinyaller ile çalışmaktadır. Bu iletişim metodu grup antremanları  sırasında, her sporcunun saatinin  kafasının karışmasını ortadan kaldırarak , bir kişinin kolundaki saatin sadece o kişinin göğüs bandıyla veri iletişimi kurmasını  sağlar. 

Bunun için antremana başlarken, DIGICODE  özelliğine sahip göğüs bandınız  ile saatinizi  senkronize etmeniz gerekmektedir. Zaten nabız saatinizin herhangi  bir  düğmesine 3 saniye  basılı tuttuğunuzda  kilit (hold,normal saat) konumundan çıkıp ,  otomatik olarak göğüs bandınızla yaklaşık 2-3  sn süren  senkronizasyon yapmaktadır. Bu işlemin sonucunda  kolunuzdaki  saat, sadece kendisiyle ilk olarak  senkronize edilmiş olan  göğüs bandınızdan veri alıp, yakınında  birebir aynı göğüs bandından olsa bile kesinlikle farklı bir sinyal kabul etmeyecektir.

 

Saat, antreman esnasında isterseniz sizi  yağ yakım nabız aralığında veya  sizin  belirleyebilceğiniz nabız aralıklarında  sesli olarak uyararak bilinçli  antreman yapmanızı sağlamaktadır.  Yazı karakterleri olarak rahat okunabilen oldukça geniş  bir ekrana sahip olup gece antremanları için ise yeterli görünebilirlik ve pili tasaruflu kullanabilcek  aydınlatmaya sahiptir.

 

Yaklaşık bir aylık kullanım süresi boyunca , genel olarak olumsuz bir durumla karşılaşmadım.

Hem  fiyat/performans dengesi hem de sunduğu özellikler olarak , ülkemizde alınabilcek güzel bir ürün olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

 

Umarım nabız saati almak isteyenleri memnun bırakacak , fikir verici  bir inceleme  olmuştur. 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

1 Comment to “Cyclingtr Test : Sigma Sport PC 25.10 Nabız Saati”
 • levcat
  7 Ekim 2014 -

  Saatin eksik yönlerinden hiç bahsedilmediği için ekleme yapma ihtiyacı duydum. Ben de bu yazıyı okuduktan sonra almaya karar verdim. TR içinde bulamadım. Yurt dışından getirttim. Ancak geldikten sonra beğenmedim. Bana göre eksileri:
  1. Saatin aydınlatması o kadar yetersiz ki gece nabız eşliğinde bisiklet sürmeyi unutun. Sokak lambası aramaktan bıktım. bir daha gece çıkmamaya karar verdim.
  2. Lcd back light yani aydınlatmanın nasıl açılacağını bulana kadar akla karayı seçtim. Alttaki iki tuşa aynı anda basılması gerekiyormuş.
  3. Tuşa bastıktan sonra 2 saniye bekleme süresi olması bence çok saçma, zamanla sıkıyo. Tuşların çok sert olmasına rağmen birde bekleme süresi konması saçma olmuş.
  4. En fazla hafta da iki kez 3 saat bisiklet süren biri için pil süresi hayal kırıklığı. 3 hafta sonra kutu içinde birlikte gelen pil bitti. Daha önce başka nabız saati kullanmadığım için bu süre yeterli mi bilmiyorum. Bana göre yetersiz.
  5. Menüleri arasında gezinmek o kadar yoruyor ki anlatamam. çık diyorsun emin misin diye soruyor. Menü içinde çok derinlere dalmışsanız çıkmanız zaman alabilir.
  6. Bir spor saatinin en önemli özelliği kronometresinin olmasıdır. Bu saatin kronometresi var ancak salisesi yok. 20TL fiyatı olan casio F91’in kronometresi bile daha kullanışlı. Kronometresini unutun.
  7. Kordonun kasa ile birlikte olması koptuğu zaman büyük bir sıkıntı oluşturabilir.
  8. Göğüs bandını beğendim. Eski sigma saatlere göre daha ince ve konforlu bir göğüs bandı var. (diğerlerini nerden biliyorsun diyenler için söylüyorum; internetteki tanıtım videolarından.)
  9. Saatin kolda duruşu güzel. günlük hayatta da kullanılabilecek şık bir saat.
  10. Ekrana isim yazabilme özelliği var çok beğendim.
  11. Ekranda tarih, saat ve isim görünüyor keşke hangi gün olduğu da yazsaydı (sunday, monday gibi)
  12. Bisiklet sürerken sürekli sesli sinyal veriyo ama neden verdiği pek anlaşılmıyor. Ortalama nabızı mı geçtim noldu diyesim geliyor.
  13. Bisiklete bağlantı aparatı güzel. Kullanışlı bir aparat.
  Bütün bu özelliklerini bilmeden sırf görüntüsü nedeniyle almayın. İnceleme fırsatı da yok. Yardımcı olsun diye bu yorumu yapma ihtiyacı hissettim. Sağlıcakla kalın.

Bir Yorum Yazın