Yeni Hybrid Bisiklet Copenhagen Wheel Nasıl Ortaya Çıktı

21/01/2014  //     //  Diğer İncelemeler, Genel Duyuru ve Haberler ( Bisiklet, Triatlon, Atletizm, Yüzme )

Yakın zamanda elektrikli bisikletlerle tanışan bisiklet dünyası, kullanıcılar tarafından büyük ilgi görmesi nedeniyle bir çok yeni ürüne sahip oldu. Hatta elektrikli bisikletler o kadar çok tutulmaya başladıki, büyük araba üreticileri bile bu pazardan bir pay almak veya sosyal sorumluluk projeleri kapsamında kendi markalarını taşıyan çeşitli elektri bisikletler piyasaya sürmeyi başladı.

Bunca farklı ve eşsiz tasarımın arasında şüphesiz en son gündem olan elektrikli bisiklet; MIT (Massachusetts Institute of Technology) öğrencisi Christine Outram’ın tasarımı Copenhagen Wheel oldu. Bu bisikleti diğer elektri bisikletlerden farklı kılan özelliği ise, aslında sadece bir tekerden oluşuyor olması ve hemen hemen her şehir bisikletine uygulanabiliyor olması.

cph_wheel116

Copenhagen Wheel sadece arka teker olarak tasarlanmış bir elektrikli motor sistemi, arka tekerin göbek bölgesi büyütülerek, içine bir adet elektrikli motor, akü ve bu sistemi kontrol eden elektronik bir sistem gizlenmiş. Bu sistemi akıllı telefonunuza bağlayarak  sürüş şeklinize bağlı olarak pedal çevirmenize destek vermesini sağlıyorsunuz.

Şık tasarımı ve farklı yapısıyla ilgi çeken Copenhagen Wheel’in tasarımcısı Christine Outram ile Fastcodesign adlı web sitesi bir söyleşi yapmış, biz de bu projenin sadece bir fikirden nasıl gerçek hayata döndüğünü sizlere aktaracağız.

 

Proje ilk olarak, şehirler ve telekoom şirketleri ile proje üreten MIT labaratuarı  SENSEable City Lab da ortaya çıkmış, ve amaç 15 yıl sonraki şehirler için yeni bir bisiklet vizyonu yaratmakmış.   Kopenhag şehri Real-Time Rome adı verilen yine aynı labaratuar tarafından yürütülen projeyi görüyor ve bu proje cep telefonu sinyallerini analiz ederek şehir içerisinde ulaşım vb dinamiklerin nasıl aktığını izliyor. Ardından bu projeyi satın almak istiyorlar, ancak proje üniversite labaratuarı tarafından yürütüldüğü için satılması mümkün değil. Ardından Kopenhag şehriyle bir anlaşma yaparak teknoloji bir şehri nasıl geliştirebilir diyerek araştırmaya başlıyorlar.

Öğrencilerle atölye çalışması başladığında ne gibi sorunlarla karşılaşıldı? 

Başlangıçta sadece 5 öğrenci ile bu projeye start veriliyor. Öğrencilerin ilk dikkatini çeken şey Kopenhag şehrinin %36 sının işe giderken bisiklet kullanması oluyor. Bu trend yolların stratejik bir şekilde kapatılması, araba vergilerinin %180 çıkması gibi nedenler dolayı ile 1976 yılında başlayarak hızla büyüyor ve şehir yöneticilerinin hedefi 2015 yılında %50 ye varmak, ancak görünen o ki bu hedef tutturulamayacak.

Öğrenciler düşünmeye başlıyor; ” insanlar işe gitmek için neden bisikleti tercih etmesin? ” Tabi ki sebepler açık;
Mesafe, topografi, güvenlik ve altyapı. Hava durumu da en büyük etkenlerden biri ancak, buna yapabilecekleri birşey yok tabiki…

Bu sebeple ilk akla gelen şey elektrikle çalışan bir bisiklet oluyor, çünkü insanları yormadan yokuş tırmandırabilmenin en basit yolu bu ve hemen kollar sıvanıyor. Bir öğrenci Copenhagen Wheel’in ilk konsept tasarımı ile geliyor ancak kağıt üzerindeki bu tasarımı nasıl gerçek hayata dönüştüreceklerini bilmiyorlar ve burada 2. aşamaya geçerek projeye yeni öğrenciler ekleyip, pil ve motor arayışı içerisine giriyorlar.

cph_wheel118

Peki bu teker tam olarak nasıl çalışıyor? 

Göbeğin içerisinde 250 Watt lık bir motor ve pedala bastığınız anda gerekli olan torku algılayan sensörler var. Böylece motor nerede ne kadar bir güçle çalışması gerektiğini anlayabiliyor ve yokuş tırmanırken size daha fazla destek verirken düz yolda daha az destek sunuyor. Burada fikir sizin pedal çevirmeyi bırakıp bir motorsiklet üzerinde gider gibi ilerlemenizi engellemek. Bisikleti durdurmak için ise kontra pedal kullanıyorsunuz. Aynı zamanda yokuş aşağı giderken göbek içerisindeki dişliler değişerek bisikletin kendi kendini şarj etmesini sağlıyor.

cph_wheel099

Ayrıca tekerin içerisindeki motor ve batarya sabitlenerek, tekerle birlikte dönmesi engellenmiş, böylece bunların ekstra momentum üretmesinin de önüne geçilmiş oluyor.

Son olarak da bu motor sistemini akıllı telefonunuza yükleyeceğiniz bir program ile kontrol ederek size %100 den %300 e kadar seçebileceğiniz extra desteği keyfinize göre ayarlama şansınız oluyor.

copenhagen wheel

copenhagen wheel

Bu tekerin her bisiklete uyabilmesi fikri nasıl ortaya çıktı?

Ekip daha önce üretilen birçok elektrik bisikleti incelemiş ve hepsinde ortaya çıkan büyük problemleri tespit etmiş. Örneğin çok fazla komponente ihtiyaç duyulması, harici bataryalar, dışardan yapılan ekstra kablolamalar vs… Böylece aslında yapacakları bisikletin kriterleri birer birer ortaya çıkmış oluyor;
1- Tüm komponentler göbek bölgesine sığabilmeli.
2- Modüler bir tasarım olmalı, böylece komponentleri istediğiniz şekilde değiştirebilesiniz. Örneğin yaşadığınız şehir çok inişli çıkışlıysa farklı bir motor veya gideceğiniz yol uzunsa daha büyük bir batarya.
3- Sürüş esnasında sizle bir arkadaş gibi olabilmeli, ne durumda olduğunuzu anlayabilmeli.
4- Sosyal bir yönü olmalı, arkadaşlarınızla iletişime geçebilmeli ve sizi bisiklet sürmeye heveslendirmeli.

Peki fiyat ne olacak? 

İlk siparişler 600 USD gibi bir rakamdan sunulmuş. Ortalama bir elektrikli bisikletin 1000 USD civarında olduğunu ve elinizdeki bisikleti değiştirmenize gerek kalmayacağını da düşünürsek, oldukça uygun bir fiyat olduğunu söyleyebiliriz.

Copenhagen Wheel’in fikir babası Christine Outram son olarak şöyle diyor; 

Benim bu tasarımda beğendiğim şey aslında bunun sadece bir taşımacılık şekli olmayışı. Tekerlek içine çevreci sensörler ekleyerek, kullanıcılardan bisiklet alışkanlıkları ile ilgili kişisel olmayan bilgiler çekebiliyoruz. Böylece bisikletlerimiz ne kadar yol katetmiş görebiliyor ve şehir içerisindeki karbon emisyonuna olumlu bir katkımız olmuş mu görebiliyoruz. Belki ilerleyen zamanlarda bu tekerlek sayesinde şehirlerin karbon kredileri belirlenir veya şehirler arası yarışmalar yapılabilir.

Kaynak: http://www.fastcodesign.com/1662213/how-mits-hybrid-bike-wheel-came-to-life

 

Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın