Neden Bisiklet Gözlüğü Kullanmalı

25/04/2010  //     //  Diğer İncelemeler, İncelemeler ve Atölyem

Paylaş

 

 

        Artan bisiklet gözlüğü modasında “Neden bisiklet gözlüğü kullanmalı” veya “Bisiklet gözlüğü kullanmalı mıyız” gibi sorular da aklımıza geliyor. Kimi bisikletçilerin modaya uyarak aldığı bisiklet gözlüklerinin, özellikle de iyi ve kaliteli bir bisiklet gözlüğü ise faydaları oldukça fazla. İyi bir bisiklet gözlüğü, gözlerinizi korur, yorgunluğu azaltarak odaklanmayı sağlar, görüş kalitesini arttırır ve güneş ışınlarına karşı koruyucu bir kalkan oluşturur.

 

Neden Gözlük Kullanmalıyız:

        Görme yetisi inanılmaz derecede hassas bir yapıya sahiptir. Ve gözlerimiz sürekli hareket halinde olup, etraftan seri halde ve sürekli bilgi toplayıp bilgi akışını sağlar. Normalde bu bilgi akışı rutin ve zorlanmadan gerçekleşmektedir. Fakat bisiklet üzerindeyken görüntü, bilgi akışının daha hızlı olmasından, parlak güneş ışıklarından ve göze zararlı radyasyon içeren UV ışınlarından etkilenir. Bisikletle seyir ederken belirli bir hızda parlayan güneş ışıkları oldukça rahatsız edici ve can sıkıcı olabilmektedir. Bu da gözün elbette ki normalden daha fazla çalışmasına ve yorulmasına neden olmaktadır. Uzun mesafe sürüşlerinde bu durum göz bebeklerinde büzülme, göz kapaklarında kasılma ve yorgunluğa sebep olur.

        Ultraviyole radyasyon (UV), UVA, UVB ve UVC ışınlarının görünmez parçalarından oluşur. Uzun süre zararlı UV ışınlarına maruz kalmanın göze oldukça ciddi zararlar verdiği günümüzde artık yaygın olarak bilinmektedir. Göz kapağı yanıkları ve cilt kanserinin yanı sıra katarakt, maküla dejenerasyonu gibi görme yetisi kayıplarına sebebiyet veren birçok zararlı etkileri mevcuttur. Bu etkilerin sonucu olarak gözlük kullanma alışkanlığı çok yaygın olmayan Türk toplumunda görme kayıplarının oranı oldukça büyük ve önemli bir sorundur.

        Bu nedenlerle kaliteli güneş gözlüğü, önemli bir bisiklet aksesuarıdır. Kaliteli gözlük, rahat ve temiz güneş bir görüş sağlar. Katarakt ve diğer hastalıklara yol açan zararlı ışınlara karşı büyük ölçüde korur ve rahatsız edici parlaklıkları filtreler. En iyi bisiklet gözlüğü, güneş ışınlarını %99-%100 oranında dışarıda tutan filtrelemeye sahip olan, parlamayı azaltarak görsel koruma sağlayan, rahat ve hafif, yüze tam oturup yüzü kavrayan, lenslerinde renk kaybı olmayan bisiklet gözlüğüdür. 

 

Bisiklet Gözlüğü Seçiminde İpuçları:

-Çerçeveler:

        Çevçeve seçerken, gözlüğü taktığınızda yüzünüzü saran bir model öneririz. Yüzünüzü saran ve tam oturan bir gözlük modeli ile rüzgar ve tozun gözünüze ulaşma oranı azalacaktır. Gözlük işlevlerinden biri olan dış etkenlere karşı gözü koruma görevini daha başarılı tamamlayabilecektir. Gözlüksüz veya yüzü tam kavramadığı için rüzgar, yağmur, kar ve toz gibi dış etkenlerin göze temas etmesi göz sağlığı ve kimi zaman da trajik kazalara sebebiyet verebilmektedir.

 

-Gözlük Camları: 

        %100 UV koruma sağlayan gözlük camlarını tercih edin. Günümüz teknolojisinde gözlük camları polikarbonat gibi darbeye dayanıklı sert malzemelerden imal edilmektedir. Yoldan yansıyan parlama problemleri olabilmektedir. Bu parlamaları %98 oranında azaltacak, nesneleri görmenizi engellemeyecek, doğal renklerde polarize gözlük lensleri düşünebilirsiniz.

        Lens (gözlük camları) renkleri görmemizi nasıl etkiler? Bazı modellerde çerçevenin yanında birkaç renk çift lens ile verilir. Bunun sebebi durumunuza ve şartlarınıza göre uygun camı kullanabilmenizi sağlamaktır. Farklı renklerdeki gözlük camlarından, farklılık gösteren durum ve dış şartlara uygun olanı seçip kullanabilmek, bu imkanı sağlayan gözlük firmalarının tercih sebebi haline gelmesini sağlamıştır.

 

Lens Rengi Seçimi:

-Kahverengi ve Kehribar Rengi:

        Bu renkler güçlü ve parlak ışınlarla yansımaların olduğu zamanlarda en çok tercih edilen renklerdir. Kahverengi ve kehribar rengi mükemmel kontrast ve koyulukları sayesinde olası göz deformasyonlarını en aza indirirler. Mavi ışık dalgaları, derinlik algısı ve değişken ışık şartlarında kontrast geliştirme gibi özellikler göz önüne alındığında bu renkler daha başarılı bir emilim ve uyum sunmaktadır.

 

-Gri:

        Gri renk doğal kontrast sağlar ve gerçek renk algısı veren tarafsız bir renktir.

 

Yeşil:

        Düşük ışık koşullarında kontrast oranını yüksek tutar ve parlak ortamlarda göz yorgunluğunu azaltır.

 

Sarı:

        Mükemmel derinlik algısı ve düşük ışıkta kontrast sağlar. Gece sürüşleri için idealdir. Az ışıkta sarı gözlükle karanlık ortamın derinlik boyutuna hayran kalacaksınız. Ayrıca sisli havalarda da oldukça etkili bir görüş sunar.

 

Parlak Kırmızı veya Pembe:

        Bu renkler görme keskinliğini yükselten genel amaçlı renklerdir. Kontrastı arttırırken renk kalitesini de arttırır. Ayrıca düz ışık koşulları için idealdir. Özellikle pembe lensi birçok kişi uzun süreli sürüşlerde rahatlatıcı ve konforlu olması sebebiyle tercih etmektedir. Bu avantajları nedeniyle uzun yol için pembe renk daha çok tercih edilmektedir.

        Normal günlük kullanım güneş gözlüklerinde olduğu gibi bisiklet gözlüklerinde de bir çok model ve fiyat aralığı bulacaksınız. Gerçekten kaliteli bir bisiklet gözlüğünün sizi yıllarca idare edeceğini unutmayarak ipuçlarındaki önemli nüansları atlamadan en doğru kararı vereceğinizi umuyoruz. Göz sağlığınız açısından ve göz yorgunluğunun en aza indirilmesi bakımından bisiklet gözlüğünüz, rahatlığına alıştığınızda olmazsa olmazlarınız arasına girecek önemli bir aksesuardır. Bir gözlüğün çok pahalı olması önemli değildir. Unutmayın ki yatırımı gözlerinize yapıyorsunuz.

        Kendinize en uygun gözlüğü seçeceğinize artık eminiz. Keyifli sürüşler dileriz. 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın