Hangi Matara Kafesini Tercih Edersiniz?

11/02/2012  //     //  Diğer İncelemeler, İncelemeler ve Atölyem

 

Bu makalemizde bisikletlerinizin matara kafesleri hakkında seçim yapabilmeniz için genel bir bakış açısı olarak matara kafesleri, özellikleri ve çeşitleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Günümüzde her bisiklet üzerinde bulabileceğiniz çeşitli renklerde, malzemede, hafiflikte, sağlamlıkta v.s. bir çok matara kafesi vardır. Genellikle de kullanıcılar bisikletine uygun olan rengi bulduktan sonra diğer özelliklerine pek aldırış etmiyorlar. Sonrasında bir çatlama ya da kırılma olduğu zaman yerine yenisini alıp değiştiriyorlar. Hatta bisikletinin hafifliği konusunda öylesine titiz olan insanlar tanıyorum ki “İlk matara kafesimin vidaları alüminyumdu ve 4gr geliyordu. Ben de gittim titanyum vida aldım ve vidaların tanesi 1gr geliyor!” diyerek düşüncelerini dile getiriyordu. Bu aslından işin aşırılık kısmı olsa da onlar için bunun bir zevk olması ve bisikletini 6gr da hafifletse mutluluk duyması çok güzel oluyor. 

Matara kafeslerinin özellikleri bakımından önem sırasına koyduğumuzda aslında işlevlerinin öncelikli olarak göz önünde bulundurulması gerekir. Pek çoğumuzun yaptığı bu hata defalarca matara kafesi almamıza yol açabiliyor. 

 

Şimdi bir yandan matara kafeslerini incelerken bir yandan da onlar hakkında da ufak bir bilgi sahibi olalım;

 

 

Plastik Matara Kafesleri ; Plastik matara kafesleri üretildiği günlerden bu yana hala en çok tercih edilen matara kafesleri listesinde yerini alıyor. Hem maliyeti açısından hem de sağlamlığı açısından kaliteli plastikten üretilmiş bir matara kafesi olması piyasadaki yerini korumasını sağlıyor. Plastik matara kafesleri ayrıca mataralarınızı takıp çıkarma sırasında fazla aşınmadığı için mataralarınızın üzerinde durmasını istediğiniz resim, etiket, logo v.b. baskılarıda uzun süre korumuş olur. Ayrıca plastik matara kafesleri renk uyumuna dikkat eden kullanıcılar için daha fazla çeşit sunuyor.

 

 

 

 

Karbon Matara Kafesleri: Hem tasarımlarıyla hem de profesyonelliğin simgesi haline gelmesiyle dünya üzerinde bir çok uzmanın kullandığı ve tavsiye ettiği matara kafesi çeşitleridir. Gerek bisiklet üzerindeki muhteşem duruşlarıyla gerekse hafifliği ve rahat kullanımıyla geleceğin en çok kullanılacak olan bisiklet ürünleri olarak söz ediliyor. Bisikletinde hafifliği isteyen ve onu ağır başlı gösteren bir matara kafesi istiyorsanız birbirinden farklı karbon matara kafesleri mevcut bulunmaktadır. Karbon kafeslerin can alıcılığını bozan yönü diğer matara kafesi seçeneklerine göre fiyatı daha fazla olması ve bir kaza ya da herhangi bir darbe sonucunda kırılganlığının boy göstermesidir.

 

 

 

 

 

 

 

 

Alüminyum Matara Kafesleri; Alüminyum matara kafesleri her ne kadar renk seçeneği konusunda plastik matara kafesleri ile aynı görseli bize sunabilse de madde yapısından dolayı mataralarımız ile sürtünmesiyle zamanla hem kendi rengini kaybetmekte hem de mataralarımız üzerinden yaygın alüminyum tortuları bırakmaktadır. Bu nedenle başta görsel güzelliğine sarılıp alüminyum matara kafesi seçen kullanıcılar zamanla pişman olup diğer matara kafesi türlerinde şansını denerler. Fiyat bakımından ise uygunluğu başka bir alış sebebi olmaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Metal Matara Kafesleri: Metal matara kafesleri sağlamlık açısından genel olarak bütün rakiplerine karşı daha dayanıklıdır. Üstelik darbeler sonucunda kırılmak yerine yamulması sonrasında kısmen eski haline getirilebilmesiyle en çok tercih edilen matara kafesleri listesinde ikinci sırada yerini alıyor. Kullanıcıya maliyet açısından da uygun gelen bu matara kafeslerinin bir çok üretici firması bulunurken bunların arasında aynı zaman da geniş bir ürün yelpazesi bekliyor. Ayrıca bu tarz bisiklet aksesuarlarının ilk tasarım zamanlarında bir çok şeyde olduğu gibi metal ile başlangıç yapılmıştı.Olumsuz yönü ise alüminyum matara kafesleri gibi sıcaklığında etkisiyle zamanla suluklar üzerinde tortu bırakmaya başlaması. 

 

 

 

 

 

 

Alışılmamış Matara Kafesi Tasarımları; Bir de bisikletlerinde kendine özgü tasarımlarını kullanmak isteyen kullanıcılar var. Bu kullanıcılar için ürünün hangi maddeden ya da nasıl yapıldığı önemli değil. Değer verdikleri görüntüsü, şekli, işlevliği ve hatta kendi el yapımlarının olması. Bu şekilde ortaya çok enteresan matara kafesleri ya da buna benzer tasarımlar çıkabiliyor.

 

 

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın