Bilgi Ekranları Bisiklet Gözlüklerinde de Görülecek

08/03/2013  //     //  Diğer İncelemeler, İncelemeler ve Atölyem

 

Recon Instruments firması, kayak gözlüklerinde kullandıkları canlı bilgi ekranını, bisiklet gözlüklerine de uyumlu hale getirip yeni bir ürün satmayı planladıklarını açıkladı. Şimdilik ürün bilgisi detaylı paylaşılmış olmasa da, firma bu yaz daha fazla bilgi açıklamayı planlıyor.

 

 

Firma tarafından sunulan bir fotoğrafa göre,  Recon’un bu yeni cihazı her iki şakak hizasında yerleşik olup ekranı lensin sağ tarafına yansıtacak gibi görünüyor. Firma, bu cihazın teknik özelliklerini açıklamadı (kar sporlarında kullanılan cihazın ağırlığı 65 gram) ve kayak gözlüklerindeki versiyon ile karşılaştırıldığında görüntü alanının nasıl olacağına dair bilgi vermese de belirsiz bir ipucu yayınladı: “Ürünün mütevazı, dikkati çekmeyen veya dikkat dağıtmayan özellikte olmasından taviz vermiyoruz fakat sporcunun faaliyeti üzerindeki önemini vurguluyoruz.

 

 

Firmanın kayak gözlüklerine baktığımızda bisikletçilerin ne bekleyeceğine dair ipuçları bulmaya çalıştık. Recon ünitesi, kayak gözlüğünün sağ alt köşesine konuşlanıyor ve kullanının görüş alanı dışında bulunuyor ancak 428 x 240 çözünürlükteki ve 16 bit renk derinliğine sahip ekranı okumak için hafifçe aşağı bakıyorsunuz. Gerçi ekran bir cm2’lik bir alan kaplıyor. Firma bunun 1.5 metreden 14 inçlik bir monitöre bakmak gibi bir etkisi olduğunu söylüyor.

 

 

Bisikletteki versiyonu ne tür bilgileri ekrana getirecek bilmiyoruz fakat kayak gözlüklerinde dahili Gps mevcut ve barometrik basıncı, hızı, yönü, iniş ve çıkışı, süreyi, mesafeyi, irtifayı ve ısıyı gösterebiliyor. Bluetooth ve bir iOS veya Android uygulaması da gelen aramaları açıp ekrana yazı olarak ekrana yansıtabiliyor. Recon aynı zamanda bağış toplanan sürüşler gibi büyük bir etkinlik için yararlı olabilecek, dostlarınızı izlemenize de olanak sunabiliyor.

 

Akıllı telefonlarınız üzerindeki farklı ana ekranlar gibi, kayak modellerinde tüm veri birkaç farklı ekran üzerinde gösteriliyor. Ekranı değiştirmek için bileğinize monte edilen bir Bluetooth’lu uzaktan kumandayı kullanıyorsunuz. (hatta bununla telefonunuzun bazı özelliklerini bile yönetebiliyorsunuz) Recon’un belirttiğine göre kayak ünitelerindeki piller oda ısısında 8 saat dayanıyor ve bunları USB’den şarj edebiliyorsunuz.

 

Bisikletçiler, bir kayakçıdan daha farklı verilere ihtiyaç duyarlar ve bisiklet versiyonlarında ne tür bilgilerin görüleceğini, bilekten kumandalı olup olmayacağını henüz bilmiyoruz. Recon, kayak versiyonunun Polar’ın Bluetooth’lu nabız şeridi ile uyumlu olduğunu söylüyor. Bu da  devir, hız alıcısı ve güç ölçerle de çalışabileceğine dair ipucu veriyor.

 

Ürünün satış fiyatının ne olacağına dair en ufak bir bilgi yok fakat kayak gözlükleri üzerindeki ürün gözlük hariç 400 $’dan satılıyor. Denemeden, kullanmadan şimdiden yorum yapamayız ancak böyle bir özelliği bisikletçilikte görmek, kullanmak düşüncesi bile kulağa hoş geliyor. İyi tasarlanırsa Garmin Edge 810’a iyi bir alternatif bile olabilir.

 

Hazırlayan : Fatih Buzgan

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın